Tipy ako neprísť o peniaze vo finančných produktoch.

21 tipov AKO NEZABIŤ svoje PENIAZE

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book.

Dôchodkové sporenie. 3 tipy kam s peniazmi .

 

 

Dôchodkové sporenie resp. finančný trh ponúka viaceré možnosti kam sporiť a dôchodok .

Chcete si nasporiť na dôchodok čo najviac peňazí tzn. chcete, aby sa vaše peniaze v dôchodkovom sporení poriadne zhodnotili ?

Mám pre vás v  úvode jednu radu.

 

Dôchodkové sporenie nie je o sporení, ale o investovaní  .

 

Aký je v tom rozdiel ?

 

Rozdiel je v tom,  akú formu ( akú zmluvu )  si ako dôchodkové sporenie zvolíte .

 

Dlhodobo je možné spätne ( historicky ) odsledovať, že najvyššie zhodnotenie prinášajú  investície. Konkrétne investície do podnikania, alebo investície do  cenných papierov - akcií. 

A potenciál zhodnotenia dôchodkového sporenia je kľúčovým parametrom od ktorého bude závislá výška  vášho budúceho dôchodku.

Priemerovanie ceny ,ktoré sa pozitívne prejavuje počas poklesu hodnoty aktív hlavne v úvode pravidelného investovania,  spolu s dlhodobým  zhodnotením, tak môžu urobiť s dôchodkového sporenia malý zázrak. :-)

Podstatné je vybrať si vhodný finančný produkt. 

Ktoré finančné produkty to môžu byť?

 

1. Starobné dôchodkové sporenie

 

Je málo všeobecne známe, že v starobnom dôchodkovom sporení inak známom pod pojmom druhý pilier je možné sporiť aj vlastné peniaze samozrejme vtedy, ak máte druhý pilier uzatvorený . 

 

Tzn. nie len peniaze z povinných odvodov, ale je možné privkladať aj vlastné finančné prostriedky.

 

Vlastné  sporenie v druhom pilieri má jednu zásadnú výhodu a jednu zásadnú nevýhodu.

 

Najzásadnejšou   výhodou vlastného dôchodkového  sporenia v 2 pilieri sú poplatky resp. jeden  zásadný poplatok , ktorý býva väčšinou s investovaním na dôchodok spätý .

 

V starobnom dôchodkovom sporení, teda v 2 pileri je veľmi nízky, zákonom regulovaný poplatok za   správu dôchodkových fondov ktorý je vo výške iba 0,3% ročne z hodnoty spravovaných peňazí.

 

Na porovnanie v 3 pilieri bude regulovaný poplatok za správu od roku 2020 v akciovej stratégii 1,2% ročne z hodnoty spravovaných peňazí. V podielových fondoch sa tento poplatok pohybuje cca okolo 1,5% . 

Napr. v indexovom doplnkovom dôchodkovom fonde NN v 3 pilieri je poplatok za správu 1%

 

Prečo je to dôležité ?

 

Príklad :

Predstavte si ,že máte na dôchodok nasporených už  20 000 eur a každý mesiac budete ďalej vkladať 50 eur do dôchodkového sporenia .

 

Koľko vás bude stáť spravovanie vašich peňazí v druhom a treťom pilieri  napríklad v nasledujúcich desiatich rokoch ?

 

V príklade nebudem pre zjednodušenie počítať s priebežným zhodnotením investície, ale iba s vkladmi

 

dôchodkové sporenie

 

V 3 pilieri bude 1,2% najvyšší možný poplatok za správu ( V roku 2018 to bolo 1,4% ), ktorý si môžu DDS-ky účtovať  a aj si ho radi v akciovej stratégii v plnej miere účtujú.

V podielových fondoch je poplatok 1,5%   za správu akciových investícií použitý v príklade ako jedna zmožností. Niektorí správcovia podielových fondov si účtujú  poplatok za správu aj okolo 2% . 

 

V tabuľke vidíme, že poplatok za správu peňazí môže zhltnúť podstatnú časť úspor a preto práve druhý pilier je poplatkovo veľmi aktraktívny

Porovnali sme si  veľmi dôležitý poplatok za správu za obdobie 10 rokov. Na horizonte dôchodkového sporenia 20,30 alebo 40 rokov to samozrejme urobí oveľa väčší rozdiel v sume, ktorú zaplatí sporiteľ na poplatku za správu svojho dôchodkového sporenia.

 

Vlastné peniaze sporené v 2 pilieri však majú jednu veľkú NEVÝHODU . Tieto peniaze sú v 2 pilieri viazané až na dôchodkový vek a nie je šanca ich v prípade potreby vybrať skôr. Aspoň zatiaľ  to možné nieje . :-(

 

Na druhej strane ak je naším cieľov výlučne,  sporiť si na dôchodok,  druhý pilier môže byť veľmi vhodným nástrojom .

 

 

 2. Doplnkové dôchodkové sporenie

 

Tento finančný produkt vhodný , ako dôchodkové sporenie je známy skôr pod pojmom 3 pilier.

Vhodný je však iba pre tých sporiteľov, ktorým bude do tohto sporenia v 3 pilieri prispievať zamestnávateľ. 

 

Ako to myslím?

 

Áno  do 3 piliera ktorý spravujú Doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS ) môže zamestnancom prispievať daňovo a odvodovo zvýhodnene aj zamestnávateľ  až do výšky 6% z hrubých miezd. 

 

Je to zatiaľ jediný všeobecne prístupný produkt v ktorom može zamestnávateľ podporovať v sporení svojich zamestnancov a zároveň jediný finančný produkt, ktorý je pre sporiteľov ( účastníkov) daňovo zvýhodnený.

 

180 eur vkladu si môže sporiteľ ( účastník) odpočítať ročne zo základu dane a tak ušetriť takmer 35 eur na dani

 

Zatiaľ by to bolo celé fajn . Príspevok zamestnávateľa, úspora na dani .

 

ALE .

 

V úvode sme si povedali, že v dôchodkovom sporení ( investovaní) ide okrem iného o  čo najvyšie zhodnotenie. Vlastne nie len v dôchodkovom sporení, ale  myslím, že pri každom sporení ako takom . :-)

 

A v tomto parametri ťahá 3 pilier dlhodobo za kratší koniec . Zhodnotenie v jeho tzv. doplnkových dôchodkových fondoch je s prepáčením mizerné v porovnaní s 2 pilierom a podielovými fondami.

A práve preto sa sporenie oplatí iba tým, ktorým prispieva do 3 piliera zamestnávateľ . Pre SZCO, alebo zamestnancov, ktorým zamestnávateľ do doplnkového dôchodkového sporenia neprispieva je tento produkt vyslovene nevhodný.

 

Pretože v podielových fondoch, alebo aj v spomínanom 2 pilieri je predpoklad výrazne lepšieho zhodnotenia ako v 3 pilieri .

 

Chcem si prečítať viacej o tom komu a ako sa oplatí 3 pilier : článok  “3.pilier. Ako sa oplatí doplnkové dôchodkové sporenie".

 

dôchodkové sporenie

 

 

Zhodnotenie v tabuľke je už očistené o všetky poplatky, teda aj o poplatok za správu . Podielových  fondov sú stovky a preto podielové fondy v tabuľke, sú pre porovnanie vybraté námatkovo.

 

Určite sú podielové fondy, ktoré zhodnotia za 5 rokov investície klienta viacej, ale samozrejme sú aj také, ktoré zhodnotia menej, ako je uvedené v príklade .

 

Každopádne vidíme, že napriek  vyšším poplatkom za správu v podielových fondoch (1,5%) sa tieto môžu vyrovnať aj indexovej stratégii ,kde je výrazne nižší poplatok  ( 0,3% ) a tretí pilier napriek relatívne vysokému poplatku ( aktuálne 2018  - 1,4%) za správu, zhodnotil takmer iba 1/3 z toho, ako nalepšia indexová stratégia v 2 pilieri, alebo porovnávaná akciová stratégia v podielovom fonde Amundi .

 

Z porovnania je zrejmé, že dôchodkové sporenie v 3 pilieri je zo zhodnotením vééééľmi pozadu . Sporiť si v 3 pilieri na dôchodok bez príspekov zamestnávateľa, tak nemá význam.

 

Nevýhodou 3 piliera je aj obmedzená možnosť vyberania peňazí z tohto sporenia, viazaná viac menej na dôchodkový vek . S tým, že ani po dosiahnutí dôchodkového veku  sa napríklad nemusí dať vybrať celá nasporená suma . 

 

 

3.  Dôchodkové sporenie cez podielové fondy 

 

Podielové fondy alebo ETF majú niekoľko výrazných výhod oproti spomínaným možnostiam dôchodkového sporenia (2 a 3 pilier ) .

 

Je v nich,  ak to tak môžem povedať väčšia miera slobody .

 

Po prvé, podielových fondov a ETF je na výber obrovské množstvo (stovky)  a tak je možné vybrať si investičnú stratégiu, alebo stratégie naozaj na mieru . (Globálna, Európska, Americká,Japonská, Ázijska,Činska ,Veľké firmy,Malé firmy,Energetika,Farmácia,Potraviny... )

 

Na rozdiel napr. od 3 piliera,  kde je celkovo v celom systéme len cca  15 investičných stratégií a akciových je z toho iba  niekoľko . Resp. čisto akciové stratégie sú v 3 pilieri  tri indexové, ostatné aj keď sa podľa názvu tvária ako akciové majú, v sebe len časť zainvestovanú v akciách ( cca len 50% ) ostatné je v dlhopisoch .

 

Ale späť k PF alebo ETF. 

 

Veľký výber možností výberu investičných stratégií tak vytvára potenciál lepšie sa starať o svoje dôchodkové sporenie a tak dosiahnuť aj lepší výnos .

 

Po druhé podielové fondy a ETF majú zároveň lepšiu  likviditu . To znamená k peniazom v PF sa dá dostať relatívne rýchlo a kedykoľvek. Na rozdiel od 2 a 3 piliera kde sú peniaze viazané.

 

Áno pri sporení na dôchodok ide skôr o výber peňazí na konci sporenia, teda v čase keď ideme čerpať dôchodok, ale život je plný krízových situácií kedy náhle môžeme potrebovať peniaze a z 2 alebo 3 piliera je viac menej nemožné tieto peniaze v takom prípade vybrať.

Podľa zákona, zo štandardných podielových fondov alebo ETF je dostupnosť peňazí do 14 dní od doručenia žiadosti o výplatu peňazí ( tzv. redemáciu ) do správcovskej spoločnosti.

 

Zároveň niektoré ETF sa približujú svojimi poplatkami za správu poplatkom za správu dôchodkových fondov v 2 pilieri, teda sú nizke . 

ETF a niektoré podielové fondy majú ešte jednu zásadnú výhodu . TOU JE NEZDAŇOVANIE VÝNOSOV PRI VÝBERE PROSTRIEDKOV. 

 

 

Na druhej strane večne začínajúcim sporiteľom na dôchodok ktorí hneď, ako naakumulujú nejaké peniaze, tak si vyplienia dôchodkové sporenie na plnenie svojich snov , nedostupnosť resp. prístupnosť dôchodkového sporenia až naozaj na dôchodku NEZAŠKODÍ. :-)

 

 

ZHRNUTIE:

 

Ak by som si mal vybrať sporenie na dôchodok pre seba tak:

 

 

  • ak nemám zamestnávateľa ktorý mi do doplnkového dôchodkového sporenia prispieva, tak nad týmto produktom by som  ani neuvažoval.

 

  • vlastné peniaze  by som uvažoval investovať cez niekoré z ETF ktoré sú zhodnotením, poplatkovo ale aj daňovo najlepším riešením.

 

Ak potrebujete pomôcť  s dôchodkovým sporením rád to s vami  bezplatne skonzultujem, ak vyplníte tento kontaktný formulár .

Ak sa vám článok páčil váš lajk ma poteší :-) .

                            Stanislav Jendrišák

 

7 tipov ako dostať peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
jetoopeniazoch@jetoopeniazoch.sk

Kontaktný formulár

Do kedy budú také nízke úroky v bankách ?

Referencie

Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie.

Zatiaľ som nikdy predtým  neskúšala podobnú službu pretože som to nepovažovala za potrebné. Ale po skúsenosti s p. Jendrišákom som zmenila názor a podobné služby budem určite využívať. V blízkej budúcnosti by som rada využila ďalšiu službu a to - sporenie. 

Našou spoluprácou som dosiahla vybavenie a schválenie hypotekárneho úveru spolu s dofinancovaním finančných prostriedkov na prerábku nehnutelnosti. 

Najviac si vážim ochotu, odbornosť, skvelý prístup a riešenia ktoré pomohli k bezproblémovej kúpe bytu.

So službami p. Ing. Jendrišáka som bola nadmieru spokojná a určite posuniem svoju skúsenosť ďalej. 
 

Darina Hornáčková plánovačka výroby

 

Ďakujem za čas

Ešte som sa chcel spýtať že ak mi  zrušia tú poistku, mali by mi vyplatiť aj chirurgický zákrok? Mám ho zahrnutý poistke.

Prečítal som email a vrele ďakujem za pomoc

Super radca.. nie chamtoš

parada

ešte raz ďakujem

Rudolf z Facebooku

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje IŽP pre zdravie a dôchodok od poisťovne Wustenrot, ktoré som pred pár rokmi uzatvoril s jedným poistným poradcom.
     Pán Jendrišák mi pomohol zorientovať sa v poistke ,a spraviť určite zmeny v percentualnom rozdeleni prostriedkov do fondov.
     Cením si ochotu,  odborné zhodnotenie mojej poistky a odporúčania ktoré mi potvrdili správnosť v poistení pokračovať. 
    Škoda že z dovodu diaľky nebol osobny kontakt,ale aj telefonicky kontakt bol postačujuci na to aby som sa zamyslel a urobil určite zmeny v poisteni.
     Služby pána Jendrišáka by som určite odporučil.

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň aj rozumné životné poistenie pre manžela a deti. 

Najskôr sme hypotekárny úver skúšali vybavovať sami osobne, ale vo viacerých inštitúciách sme dostali rovnakú odpoveď:,, Nejde to". ,,Je to komplikované". ,,Nemáte nárok". Tak sme to vzdali. 

Až na odporúčanie známeho sme kontaktovali p. Ing. Jendrišáka. Vďaka odbornej znalosti a dlhoročným skúsenostiam bolo zrazu všetko reálne. Pri vzájomnej spolupráci sme dosiahli naozaj skvelé výsledky. Uzavreli sme v pohodlí domova poistenie, ktoré pokrýva to najdôležitejšie a zároveň jeho výška nenarúša náš rodinný rozpočet. A hypotekárny úver? Super. Peniažky už máme na účte, čo dodať.

Služby finančného poradcu sme využili prvý krát a určite nie posledný. Naozaj skvelý prístup, znalosť v oblasti financií, rýchle vybavenie hypotekárneho úveru, porovnanie poistenia viacerých inštitúcií a výber najvýhodnejšieho. Nás to nestalo ani trochu času ( až na podpísanie úveru v banke) a ani peňazí navyše.

So všetkým sme boli spokojní a služby p. Ing. Jendrišáka určite odporúčame.

BC. Janka B. manažérka t.č. na MD

 

Hľadal som čo najlepšiu možnosť sporenia pre moje deti. Pred tým mali založené stavebné sporenie, ale časom už bolo nevýhodné. Nevedel som sa zorientovať vo finančných produktoch, tak som sa obrátil na pána Ing. Jendrišáka.

Dohodli sme si stretnutie, kde mi podrobne vysvetlil  čo bude najlepšie. S jeho pomocou som si z pohodlia domova otvoril účet a začal sporiť do ETF fondov. Pri daľšom stretnutí sme vyriešili refinancovanie úveru a pomohol mi nastaviť ll. a lll. pilier. 

Prekvapil ma širokým záberom vedomostí v oblasti financií a ochotou pomôcť. 

Služby p. Ing Jendrišáka určite odporúčam.

Michal V Výpravca

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?

7  TIPOV AKO UŠETRIŤ na SVOJEJ HYPOTÉKE

7 efektívnych ciest ako ušetriť na nákladoch za svoju hypotéku.

Ako neplatiť banke za svoju hypotéku zbytočne veľa .

Stiahnite si zadarmo tento e-book  a zistite ako na to .