Tipy a návody , ako ušetriť na finančných produktoch .

21 tipov AKO NEZABIŤ svoje PENIAZE

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book.

3 pilier je o tom správne si vybrať doplnkové dôchodkové sporenie. Viete ako na to ?

35413848_s.jpg 3 pilier, ako si vybrať ?

 

3 pilier by mal byť v provm rade pre každého o otázke:  "Ako si   vybrať z možností ktoré ponúka toto doplnkové dôchodkové sporenie " . Na túto otázku  by sme mali hľadať správnu odpoveď nielen pred tým, ako do 3 piliera vstupujeme , ale aj vtedy, ak už si v 3  pilieri  na dôchodok nejaký ten čas sporíme.

Pretože existuje 14 možností kam s peniazmi v 3 pilieri .

Tak ako nie je jedno, ktorý automechnik opravuje vaše auto, alebo

ktorá kaderníčka upravuje vaše vlasy, tak isto nie je jedno, ktorá

doplnková dôchodková sporiteľňa  (DDS) a v akom doplkovom dôchodkovom fonde spravuje vaše peniaze.

3 pilier spravujú štyri DDS -ky. Je jedno ktorú si vyberiete ?

Poznáte to, čo sa hovorí.

Ak dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté.

To platí aj pre 3 pilier .

V rámci doplnkového dôchodkového sporenia, teda 3 piliera,  spravujú na Slovensku peniaze klientov štyri DDS:

NN Tatry sympatia d.d.s

Axa d.d.s.

Stabilita d.d.s.

DDS Tatrabanky

 

3 PILIER POROVNANIE VÝNOSOV A POPLATKOV 

Vysvetlivky:A-akcie,D-dlhopisy,P-peňažné aktíva  ETF - kopírujú niektorý z indexov

 

AKO SI v 3 pilieri VYBRAŤ DOPLNKOVÚ DôCHODKOVÚ SPOLOČNOSŤ

 

1.  Uvedomiť si, aká dlhá doba sporenia v 3 pilieri je pred vami. 

 

Investičná stratégia by mala byť vyberaná v prvom rade podľa toho, koľko rokov sporenia v DDS je pred vami resp. koľko rokov máte, do možnosti čerpať  peniaze z doplnkového dôchodkového soporenia.

Ak je  predpokladaná doba sporenia  resp. držania peňazí v DDS 15 a viac rokov,  treba určite uvažovať o akciovej alebo indexovej investičnej stratégii, pretože ide o dostatočný časový horizont, ktorý vykryje aj prípadné poklesy akciového trhu.

V tomto prípade je dotatočný časový horizont spojený s efektom tzv. priemerovania ceny krorý vytvára práve model pravidelného sporenia a ktorý prispieva k zníženiu rizika straty pri poklese akciového trhu .

Dokonca kolísanie výnosov, resp. poklesy trhu spojené s pravidelným sporením ( investovaním) v akciovej stratégii môže mať na investovanie v 3 pilieri pozitívny vplyv, hlavne v prvých rokoch sporenia  .

Na druhej strane treba povedať, že priemerovanie ceny nie je všeliek na investovanie, resp. všeliek na riziká spojené s investovaním .

 

Ak je prepokladaná doba sporenia menej ako 15 rokov, tak už uvažovať o sporení do konzervatívnejších aktív . Čím kratšia  prepokladaná doba držania   tým ( sporenia) v DDS, tým viac by ste mali mať zastúpené konzervatívne aktíva vo vašej investičnej stratégii . 

 

2. Vybrať  si  konkrétne v akej investičnej stratégii budem v 3 pilieri sporiť

 

Viac menej sú na výber  štyri možnosti:

  1. konzervatívna stratégia - obsahuje väčšinou pevne úročené cenné papiere ako dlhopisy, peňažné aktíva a vklady v bankách, ktoré sú menej rizikové z pohľadu kolísania výnosov, ale ich predpokladaný výnos je nižší.
  2. Akciová ( dynamická, rastová) stratégia -  mala by obsahovať väčšinu aktív v akciách, ale nie je to vždy pravda, lebo napr. u DDS AXA Globálny akciový fond obsahuje v súčastnosti 50% dlhopisov ( viď tabuľka) a to už je skôr zmiešaný fond napriek tomu, že v názve má akciový.
  3. Indexová stratégia ( iba v DDS NN a DDS AXA )
  4. Vyvážená ( zmiešaná) stratégia - obsahuje nejaký pomer akcií a pevne úročených cenných papierov ( dlhopisov, peňažných aktív) 

 

3.  Vybrať si  Doplnkovú dôchodkovú spoločnosť ktorá bude spravovať váš 3 pilier

 

Vybrať si takú DDS, ktorá má najlepšie výsledky vo vami vybratej investičnej stratégii, v ktorej si chcete v treťom pilieri sporiť, znamená urobiť si porovnanie.

Porovnávať sa však musia stratégie rovnakého, alebo podobného zamerania v dostatočne dlhom časovom období. Tzn. ideálne desať a viac rokov.

Žiaľ máloktorý príspevkový dôchodkový fond, má tak dlhú historiu, a tak treba porovnať aspoň taký čas, za aký je možné výkonnosť fondu spätne sledovať.

 

Samozrejme platí, napriek tomu, že si napr. porovnáme výkonnosť fondov za desať rokov u všetkých DDS, neznamené to, že aj najbližších desať rokov bude najlepším ten, kto bol najlepší doteraz.

Platí staré známe heslo:

Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov .

 

Preukázaná schopnosť správnym investovaním zhodnocovať peniaze je predpokladom, že to daná spioločnosť robí dobre žiaľ stále to nie je záruka.

Je to predpokladom toho ,že kto je dlhodobo výborný, bude  pravdepodobne aj naďalej výborný.

 

Komu by ste zverili  napríklad svoji zdravie ?

Lekárovi, ktorý má dlhodobú prax, skúsenosti a výsledky, alebo lekárovi nováčikovi po škole, prípadne tomu kto má síce prax, ale  pacienti sa na neho sťažujú ?

S najväčšou pravdepodobnosťou tomu so skúsenosťami a výsledkami. 

A tak by to malo byť aj pri výbere doplnkového dôchodkového sporenia.

 

V tabuľke je  napríklad vidieť, že najlepšími v zhodnotení za posledných 5 rokov v akciovej stratégii boli Doplnkové dôchodkové spoločnosti AXA a NN (vyznačené červeným).

 

 

ZHRNUTIE ako si vybrať DDS v 3 pilieri:

 

Sporiť v 3 pilieri, alebo inak povedané v doplnkovom dôchodkovom sporení  (DDS) sa oplatí, najviac vtedy, ak vám do tohto finančného produktu prispieva aj zamestnávateľ., Dôvodov je viac.

Jeden  z nich je kľúčový. Podobné formy  investovania, teda porovnateľné s 3 pilierom, zatiaľ dlhodobo  zhodnocovali výhodnejšie.  Žiaľ do nich nemôžu zamestnávatelia prispievať.

Zároveň existujú z daňového hľadiska výhodnejšie sporenia na dôchodok ako 3 plier, a tak pokiaľ si človek hľadá produkt na dôchodok a do sporenia mu neprispieva zamestnávateľ, tak je lepšie sporiť v iných investičných produktoch  .

Nedávno  3 pilier priniesol novinky v uvedení dvoch nových indexových doplkových dôchodkových fondov, čím sa stal 3 pilier z pohľadu potenciálu zhodnotenia atraktívnejší, ale aj tak sa do neho oplatí sporiť iba zamestnancom,  ktorým prispieva zamestnávateľ.

V tom  či sa 3 pilier zamestnancom  oplatí, zohráva úlohu  aj pomer vkladov, teda koľko eur musí dať sporiteľ aby maximalizoval vklad zamestnávateľa .

Každopádne po 10 rokoch sporenia v 3 pilieri , keď je možné  vybrať z 3 piliera vlastné vklady, by som uvažoval o ich presunutí do lepších investičných nástrojov.

 

Ak sa v 3 pilieri chystáte sporiť, alebo si už aj sporíte, oplatí sa zamyslieť  nad výberom v akých aktívach a u ktorej Doplnkovej dôchodkovej spoločnosti budú vaše peniaze zhodnocované.

 

Čim viac a čím dlhšie platíte, alebo budete platiť do nejakého finančného produktu, tým viac sa oplatí urobiť si porovnanie a snažiť sa o čo najlepší výber.

Rozdiel  môže byť priepastný, ak tak neurobíte .

 

Pozrite si k tomu ako vyberať DDS aj jedno z mojich videí .

 

Ak by ste chceli dostávať podobné informácie o peniazoch pravidelne, stačí ak stlačíte žlté tlačítko pod článkom .

 

Ak sa vám článok páčil, potešíte ma svojím lajkom na facebooku tlačítkom pod článkom. :-)

 

Alebo, ak sa potrebujete poradiť s vašim sporením v treťom pilieri, alebo sporením na dôchodok ako takým, rád vám pomôžem, ak vyplníte kontaktný formulár, alebo mi zavoláte na 0905 506 826.

 

                                                               Ing. Stanislav Jendrišák

7 tipov ako nestratiť peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Referencie

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje IŽP pre zdravie a dôchodok od poisťovne Wustenrot, ktoré som pred pár rokmi uzatvoril s jedným poistným poradcom.
     Pán Jendrišák mi pomohol zorientovať sa v poistke ,a spraviť určite zmeny v percentualnom rozdeleni prostriedkov do fondov.
     Cením si ochotu,  odborné zhodnotenie mojej poistky a odporúčania ktoré mi potvrdili správnosť v poistení pokračovať. 
    Škoda že z dovodu diaľky nebol osobny kontakt,ale aj telefonicky kontakt bol postačujuci na to aby som sa zamyslel a urobil určite zmeny v poisteni.
     Služby pána Jendrišáka by som určite odporučil.

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň aj rozumné životné poistenie pre manžela a deti. 

Najskôr sme hypotekárny úver skúšali vybavovať sami osobne, ale vo viacerých inštitúciách sme dostali rovnakú odpoveď:,, Nejde to". ,,Je to komplikované". ,,Nemáte nárok". Tak sme to vzdali. 

Až na odporúčanie známeho sme kontaktovali p. Ing. Jendrišáka. Vďaka odbornej znalosti a dlhoročným skúsenostiam bolo zrazu všetko reálne. Pri vzájomnej spolupráci sme dosiahli naozaj skvelé výsledky. Uzavreli sme v pohodlí domova poistenie, ktoré pokrýva to najdôležitejšie a zároveň jeho výška nenarúša náš rodinný rozpočet. A hypotekárny úver? Super. Peniažky už máme na účte, čo dodať.

Služby finančného poradcu sme využili prvý krát a určite nie posledný. Naozaj skvelý prístup, znalosť v oblasti financií, rýchle vybavenie hypotekárneho úveru, porovnanie poistenia viacerých inštitúcií a výber najvýhodnejšieho. Nás to nestalo ani trochu času ( až na podpísanie úveru v banke) a ani peňazí navyše.

So všetkým sme boli spokojní a služby p. Ing. Jendrišáka určite odporúčame.

BC. Janka B. manažérka t.č. na MD

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Pozor na vaše poistenie, domu, bytu a domácnosti

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
monika.hanzesova@bcas.sk
0915 866 612

Kontaktný formulár

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?

Máte určené oprávnené osoby ?

7  TIPOV AKO UŠETRIŤ na SVOJEJ HYPOTÉKE

7 efektívnych ciest ako ušetriť na nákladoch za svoju hypotéku.

Ako neplatiť banke za svoju hypotéku zbytočne veľa .

Stiahnite si zadarmo tento e-book  a zistite ako na to .