Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri správe svojich financií.

21 tipov ako ochrániť vaše peniaze.

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book a posuňte svoju finančnú gramotnosť na novú úroveň.

3 pilier je o tom správne si vybrať doplnkové dôchodkové sporenie. Viete ako na to ?

35413848_s.jpg 3 pilier, ako si vybrať ? Urobte si porovnanie

   3 pilier by mal byť v prvom rade pre každého o otázke:  "Ako si   vybrať z možností ktoré ponúka toto doplnkové dôchodkové sporenie ". Ako si vybrať najvýhodnejšie sporenie. Na túto otázku  treba hľadať správnu odpoveď nielen pred tým, ako do 3 piliera vstupujeme , ale aj vtedy, ak si už v 3  pilieri  na dôchodok nejaký ten čas sporíme - investujeme.

Pretože v 3 pilieri existuje cca 20  možností ako investovať peniaze, treba si urobiť porovnanie.

Tak ako nie je jedno, ktorý automechnik opravuje vaše auto, alebo ktorá kaderníčka upravuje vaše vlasy, tak isto nie je jedno,

ktorá doplnková dôchodková sporiteľňa  (DDS) a v akom doplnkovom dôchodkovom fonde spravuje vaše peniaze.

Vedieť sa v  3 pilieri správne rozhodovať , alebo snaha poradiť sa o tom so správnymi ľuďmi je  finančná gramotnosť .

3 pilier spravujú štyri doplnkové dôchodkové spoločnosti. Je jedno ktorú si vyberiete ?

Poznáte čo sa hovorí.

Ak dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté.

To platí aj pre 3 pilier .

V rámci doplnkového dôchodkového sporenia, teda 3 piliera,  spravujú na Slovensku peniaze klientov štyri doplnkové dôchodkové spoločnosti:

NN Tatry sympatia d.d.s

Uniqa d.d.s.

Stabilita d.d.s.

DDS Tatrabanky

 

3 PILIER POROVNANIE a VÝNOSY

 

AKO si v 3 pilieri VYBRAŤ DOPLNKOVÚ DôCHODKOVÚ SPOLOČNOSŤ

 

1.  Uvedomiť si, aká dlhá doba sporenia v 3 pilieri je pred vami. 

 

   Investičná stratégia by mala byť vyberaná v prvom rade podľa toho, koľko rokov sporenia v DDS je pred vami resp. koľko rokov máte, do možnosti čerpať  peniaze z doplnkového dôchodkového sporenia.

   Ak je  predpokladaná doba sporenia  resp. držania peňazí v doplnkovom dôchodkovom sporení 10 a viac rokov,  treba určite uvažovať o akciovej alebo indexovej investičnej stratégii resp. o akciovom alebo indexovom doplnkovom dôchodkovom fonde, pretože ide o dostatočný časový horizont, ktorý eliminuje aj prípadné poklesy akciového trhu.

   V tomto prípade je dostatočný časový horizont spojený s efektom tzv. priemerovania ceny krorý vytvára práve model pravidelného sporenia a ktorý prispieva k zníženiu rizika straty pri poklese akciového trhu .

  Dokonca kolísanie výnosov, resp. poklesy trhu spojené s pravidelným sporením ( investovaním) v akciovej stratégii môže mať na investovanie v 3 pilieri pozitívny vplyv, hlavne v prvých rokoch sporenia  .

  Na druhej strane treba povedať, že priemerovanie ceny stráca svoj účinok v neskoršej fáze dôchodkového sporenia.

 

   Ak je prepokladaná doba sporenia menej ako 10 rokov, tak už treba uvažovať o sporení aj do konzervatívnejších aktív . Čím kratšia  prepokladaná doba držania   ( sporenia) v doplnkovom dôchodkovom sporení, tým viac by ste mali mať v doplnkových dôchodkových fondoch zastúpené konzervatívnejšie aktíva  .

Tzn. treba skombinovať aspoň dva doplnkové dôchodkové fondy rozdeliť nasporenú sumu resp. vkladané príspevky v nejakom pomere medzi akciový a dlhopisový doplnkový dôchodkový fond.

 

2. Vybrať  si  konkrétne v ktorom doplnkovom dôchodkovom fonde budem v 3 pilieri sporiť

 

Viac menej sú na výber  štyri možnosti:

  1. konzervatívne doplnkové dôchodkové fondy - obsahujú väčšinou pevne úročené cenné papiere ako dlhopisy, peňažné aktíva a vklady v bankách, ktoré sú menej rizikové z pohľadu kolísania výnosov, ale ich predpokladaný výnos je nižší. Zároveň hrozí inflačné riziko.
  2. Akciové ( dynamické, rastové) doplkové dôchodkové fondy -  mali by obsahovať väčšinu aktív v akciách, ale nie je to vždy pravda, lebo napr. u Doplnkovej dôchodkovej spoločnosti UNIQA Globálny akciový fond obsahuje v súčastnosti cca 50% dlhopisov  a to už je skôr zmiešaný fond napriek tomu, že v názve má akciový.
  3. Indexové doplnkové dôchodkové fondy-Indexová stratégia 
  4. Vyvážené ( zmiešané) doplnkové dôchodkové fondy - obsahuje nejaký pomer akcií a pevne úročených cenných papierov ( dlhopisov, peňažných aktív) 

 

3.  Vybrať si  Doplnkovú dôchodkovú spoločnosť ktorá bude spravovať váš 3 pilier

 

   Vybrať si takú DDS, ktorá má najlepšie výsledky vo vami vybratej investičnej stratégii, v ktorej si chcete v treťom pilieri sporiť, znamená urobiť si porovnanie.

Porovnávať sa však musia doplnkové dôchodkové fondy rovnakého, alebo podobného zamerania v dostatočne dlhom časovom období. Tzn. ideálne u dlhopisových fondov aspoň 5 rokov a u akciových fondov desať a viac rokov.

  Niektoré príspevkové doplnkové dôchodkové fondy, nemajú  dlhú historiu, a tak treba porovnať aspoň taký čas, za aký je možné výkonnosť fondu spätne sledovať.

Treba však povedať, že porovnávať  jeden, dva alebo tri roky v akciových alebo indexových doplnkových dôchodkových fondoch nič neznamená . Ide o príliž krátke obdobie aby porovnanie malo zmysel . V takom prípade si treba skôr všímať koľko % akcií a aké akcie tvoria zloženie daného doplnkového dôchodkového fondu.

 

  Samozrejme platí, napriek tomu, že si napr. porovnáme výkonnosť fondov za desať rokov u všetkých DDS, neznamené to, že aj najbližších desať rokov bude najlepším ten, kto bol najlepší doteraz.

Platí staré známe heslo:

Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov .

 

Preukázaná dlhodobá schopnosť doplnkovej dôchodkovej spoločnosti správnym investovaním zhodnocovať peniaze sporiteľov je predpokladom, že to daná spoločnosť robí dobre resp. lepšie ako ostatné DDS-ky , žiaľ stále to nie je záruka.

Je to skôr predpokladom toho ,že ten kto je dlhodobo výborný, bude  pravdepodobne aj naďalej výborný.

 

Komu by ste zverili  napríklad svoji zdravie ?

Lekárovi, ktorý má dlhodobú prax, skúsenosti a výsledky, alebo lekárovi nováčikovi po škole, prípadne tomu kto má síce prax, ale  pacienti sa na neho sťažujú ?

S najväčšou pravdepodobnosťou tomu so skúsenosťami a výsledkami . 

A tak by to malo byť aj pri výbere doplnkového dôchodkového sporenia resp. doplnkovej dôchodkovej spoločnosti.

 

V tabuľke je vidieť iba 3 ročné obdobie, ktoré je veľmi krátke na zmysluplné porovnanie hlavne akciových doplnkových dôchodkových fondov a pre dlhšie porovnávacie obdobie treba navštíviť stránky jednotlivých doplkových dôchodkových spoločností.

Pozrite si k tomu ako si vyberať doplnkové dôchodkové sporenie aj jedno z mojich videí .

 

ZHRNUTIE ako si vybrať doplnkové dôchodkové sporenie v 3 pilieri:

 

  Sporiť v 3 pilieri, alebo inak povedané v doplnkovom dôchodkovom sporení  (DDS) sa oplatí, iba vtedy, ak vám do tohto finančného produktu prispieva aj zamestnávateľ.

Dôvodov je viac.

  Prvý  z nich je kľúčový. Podobné formy  investovania, teda porovnateľné s 3 pilierom, zatiaľ dlhodobo  zhodnocovali peniaze vkladateľov výhodnejšie.  Žiaľ do nich nemôžu zamestnávatelia prispievať.

  Zároveň existujú z daňového hľadiska výhodnejšie sporenia na dôchodok ako 3 pilier, a tak pokiaľ si človek hľadá produkt na dôchodok a do sporenia mu neprispieva zamestnávateľ, tak je lepšie sporiť v iných investičných produktoch  .

  Nedávno  3 pilier priniesol novinky v uvedení troch nových indexových doplnkových dôchodkových fondov, čím sa stal 3 pilier z pohľadu potenciálu zhodnotenia atraktívnejší, ale aj tak sa do neho oplatí sporiť iba zamestnancom,  ktorým prispieva zamestnávateľ.

   V tom  či sa 3 pilier zamestnancom  oplatí, zohráva úlohu  aj pomer vkladov, teda koľko eur musí dať sporiteľ aby maximalizoval vklad zamestnávateľa .

   Každopádne po 10 rokoch sporenia v 3 pilieri , kedy je zo zmlúv uzatvorených po r. 2014 možné  vybrať z dôchodkového sporenia vlastné vklady, by som uvažoval o ich presunutí do lepších investičných nástrojov s nižšími poplatkami a nižšími daňami z výnosu.

Teda výhodnejších svojím zhodnotením a daňovým zvýhodnením. Týmto krokom môže ísť o tisíce eur navyše, ktoré tak môže sporiteľ získať. Samozrejme v priamej súvislosti o akú nasporenú sumu ide.

 

  Ak sa v 3 pilieri chystáte sporiť, alebo si už aj sporíte, oplatí sa zamyslieť  nad výberom v akých aktívach a u ktorej Doplnkovej dôchodkovej spoločnosti budú vaše peniaze zhodnocované.

 

Čim viac a čím dlhšie platíte, alebo budete platiť do nejakého finančného produktu, tým viac sa oplatí urobiť si porovnanie a snažiť sa o čo najlepší výber.

Rozdiel na konci sporenia môže byť priepastný, ak tak neurobíte .

 

   Potrebujete  pomôcť so sporením v 3 pilieri, alebo so sporením na dôchodok  ? Rád sa vám budem venovať, ak vyplníte kontaktný formulár, alebo mi zavoláte na 0905 506 826.

Ak by ste chceli dostávať podobné informácie o peniazoch pravidelne, stačí ak stlačíte žlté tlačítko pod článkom .

Ak sa vám článok páčil, potešíte ma svojím lajkom tlačítkom pod článkom. :-)                                                               

Ing. Stanislav Jendrišák

7 tipov ako dostať peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
jetoopeniazoch@jetoopeniazoch.sk

Kontaktný formulár

Do kedy budú také nízke úroky v bankách ?

REFERENCIE

Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie. čitaj ďalej

 

Darina Hornáčková plánovačka výroby

 

Ďakujem za čas

Ešte som sa chcel spýtať že ak mi  zrušia tú poistku, mali by mi vyplatiť aj chirurgický zákrok? Mám ho zahrnutý poistke.

Prečítal som email a vrele ďakujem za pomoc

Super radca.. nie chamtoš

parada

ešte raz ďakujem

Rudolf z Facebooku

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje investičné životné poistenie čítaj ďalej

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň čítaj ďalej

BC. Janka B. manažérka

 

Hľadal som čo najlepšiu možnosť sporenia pre moje deti. Pred tým čítaj ďalej

Michal V. Výpravca

 

Potreboval som vybaviť bezúčelovu hypotéku v konečnom dôsledku na budúcu čítaj ďalej

Peter H. Podnikateľ

-Konecne cez MD som sa dostala k tomu, aby som sa zamyslela nad financiami. Chcem si pre dceru nasetrit nejaku sumu, aby mala aspon nieco do startu do zivota. Pri narodeni dcery som uzavrela investicne zivotne poistenie. Ja mam kapitalove zivotne poistenie a potrebovala som sa uistit, ci su obe poistky vyhodne a ci je lepsie ich zrusit. Takisto som sa chcela porozpravat o vyhodnosti mojho II. piliera. 

 - Podobnu sluzbu som este neskusala, ak nepocitam financneho poradcu, ktoreho sme vyuzili pri hladani vyhodnej hypoteky. Myslím, že sa podarilo sa vybaviť výhodnú hypotéku. 

-Pan Jendrisak bol perfektne pripraveny na stretnutie. Podklady som mu poslala vopred a na stretnuti mi ukazal mozne alternativy k mojim sporeniam. Vysledkom stretnutia je zrusenie poistiek a prestup do druhej DDS.

Najviac si cenim prepocty, ktore mal pan Jendrisak zo sebou. Milujem cisla a tabulky a nemam rada zbytocne "reci" okolo financnych produktov. Takze na zaklade tychto podkladov som prehodnotila svoje sporenie. 

Takisto ocenujem profesionalny pristup pana Jendrisaka v stazenych podmienkach

Pan Jendrisak mi mohol nechat podklady, ktore si pre mna pripravil. Na druhej strane som si ich ani nevypytala na konci naseho stretnutia. 

Celkovo som vsak spokojna a nevidim nedostatky.

Jednoznacne doporucam.

Ing. Zuzana Bursová

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?