Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri správe svojich financií.

21 tipov ako ochrániť vaše peniaze.

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book a posuňte svoju finančnú gramotnosť na novú úroveň.

Indexová stratégia . Prečo by ste mali do nej nielen v dôchodkovom sporení investovať ?

36333071_s.jpg Indexová stratégia v 2 pilieri

 

Všetci odborníci v oblasti investovania do cenných papierov vám odporučia na dlhodobom investičnom horizonte (cca 15, 20 a viac rokov ) investovať  do akcií,  akciových indexových stratégií, alebo podobných cenných papierov . Zároveň môžete počuť o tzv. aktívnej správe a pasívnej správe aktív.

Prečo ?

 

Pretože akcie historicky dlhdobo dokázali vykazovať jedno z najvyšších zhodnotení v porovnaní s inými cennými papiermi resp. v porovnaní s inými možnosťami investovania, ako je napr. investovanie do komodít a pod.  . Napriek všetkým krízam a pádom kapitálových trhov si akcie  v dlhodobom horizonte udržali svoj trón v zhodnocovaní.

Zároveň pri invesotovaní do akcií existujú dva rozdielne koncepty. 

-Koncept aktívnej správy ( klasické akciové fondy)

-Koncept pasívnej správy ( indexové fondy )

 

Čo je to indexová investičná stratégia ?

 

V druhom pilieri vám pri  dlhodobom investičnom horizonte znalí investičný odborníci odporučia investovať do indexového fondu ktoý je pasívne spravovanou investíciou, ktorý vlastne investuje do akcií, rovnako ako v 2 pilieri   podobná alternatíva, ktorou je  akciová investičná stratégia resp. akciový fond ktorý je aktívne spravovaný  . 

 

Čiže v 2 ale aj v 3  pilieri máme dve možnosti investovania do akcií . A to cez indexovú stratégiu , alebo cez tzv. akciovú stratégiu . (Opomeniem  v 2 a 3 pilieri tzv. zmiešanú investičnú stretégiu v ktorej môžu byť  tiež akcie, ale primárne nie je zameraná čisto na zhodnocovanie v akciách  . )

 

V čom je rozdiel medzi indexovou stratégiou a akciovou stratégiou ?

 

Pri indexovej stratégii je dôležité pochopiť, čo je to vlastne akciový index .

(Keďže existujú rôzne indexy, napr. akciové, komoditné, dlhopisové atď. pod slovom INDEX bude ďalej v texte myslený akciový index )

 

Čo je to index ?

 

Akciové indexy ako také sledujú vývoj hodnoty vybraného druhu, sektoru akcií ( napr. IT, strojárstvo, farmácia, petrolejársky sektor …), vybraného  počtu akciových spoločností a  vo vybranej krajine, krajinách,  alebo na vybranom teritórii.  ( napr. USA, EU, Rusko ,Čína, Ázia, Severná Amerika  atď., … )

 

Akciových indexov sú celosvetovo milióny a majú rôzne zameranie napr. DJIA sleduje 30 najväčších spoločností v USA . MSCI WORLD sleduje vývoj a hodnotu viac ako 1600 akciových spoločností v rámci celého sveta na rozvinutých trhocha pod. .

 

To ktoré spoločnosti budú zaradené do akciového indexu podlieha vopred známym  kritériám toho, kto daný akciový index “manažuje” .

 

Tzn. ak ide o index ktorý napr. sleduje 50 najväčších spoločností v EU tak v indexe musí byť zastúpených 50 najväčších spoločností EU a nebude tam nejaká malá, alebo stredne veľká firma a človek, ktorý výsledky takéhoto akciového indexu sleduje presne vie, akú časť trhu ten ktorý akciový index zastupuje . 

 

V minulosti boli jednotlivé indexy “ zriadené” hlavne kvôli tomu, aby  slúžili ako informačný nástroj pre investorov . Tzn. aby sa investori vedeli orientovať napr. v tom ako sa vyvíja ten ktorý trh, pretože napr. hodnota niekoľkých akciových titulov može z rôznych dôvodov  klesať,ale trh ako taký môže rásť.

Alebo  naopak niekoľko akcií môže rásť, ale trh ako taký môže klesať a pod .

 

TZN. že INDEX REPREZENTUJE VLASTNE HODNOTU TRHU , teda inak povedané hodnota toho ktorého akciového indexu hovorí o tom, ako sa vyvíja ten akciový trh , na ktorý je index zameraný . 

 .

Z indexu  ako informačného nástroja sa časom stal aj investičný nástroj tzn. investor nakúpi hodnotu celého indexu nie jednotlivé akciové tituly. ( pozn. pojem akciový titul je inak povedané akcia, resp. akcie tej ktorej konkrétnej spoločnosti). Tzn. klient ( v našom ponímaní klienta 2 piliera zastupuje DSS) nakúpuje cez index  celú hodnotu trhu .

 

Ako funguje akciová investičná stratégia 

 

Na to, prečo môže byť dlhodobo výhodnejšie investovať do indexovej   stratégie je dôležité pochopiť, ako funguje spomínaná aktívne spravovaná akciová investičná stratégia , ktorá existuje samozrejme nie len v 2 pilieri ale  napr. aj v podielových fondoch,alebo  v  tzv. 3 pileri (DDS). 

 

Cieľom každej  akciovej stratégie , ktorú v konečnom dôsledku v 2 pilieri, ale aj v podielových fondoch, alebo v 3 pilieri  riadi nejaký človek  ( nazvime ho  portfólio manažér ) by malo byť, vybrať z trhu  také akciové tituly ktoré sa budú zhodnocovať lepšie, ako samotný trh . (INDEX)

 

Tzn. každá korektná akciová stratégia vo fonde sa porovnáva s nejakým idexom prípadne sa porovnáva s nejakou kombináciou dvoch a viacej indexov, tak aby bolo zrejmé, ako si táto stratégia “stojí” v porovnaní s trhom.  

 

Samozrejme porovnávať sa musia porovnateľné indexy s porovnateľnou akciovou stratégiou. Čo to znamená ?

 

To znamená, že nie je možné podľa starého známeho úslovia porovnávať hrušky z jablkami . Resp. možné to je, ale takéto porovnanie je nám k ničomu .

Teda, ak akciový fond investuje  výlučne v Európskej únii, alebo v Európe ako takej, nemôže sa porovnávať s americkým akciovým indexom akým je napr. S&P 500 ale musí sa porovnávať s európskym akciovým indexom akým je napr. EURO STOXX 50.

 

Vrátim sa  späť k podstate veci pri investovaní v akciových fondoch. Spomenul som že cieľom pri investovaní v akciových fondoch je prekonať trh ( index).

 

ŽIAĽ. VAČŠINE portfólio manažérov SA DLHODOBO V AKCIOVÝCH STRATÉGIÁCH NEDARÍ PREKONÁVAŤ TRH ( INDEX) a to znamená, že zhodnocuje peniaze klientov menším zhodnotením, ako samotný index (trh) .

 

Existujú tzv. Investičný guru, akým je napr. Warren Buffett ktorý dlhodobo, desiatky rokov pokoruje trh, tzn. že jeho spravovanie investícií klientov vykazuje vyššie zhodnotenie ako samotný trh, ale žiaľ nespravuje náš 2 pilier :-(  a takýto investičný mágovia sú skôr výnimkou.

 

Prečo indexová stratégia ?

 

Preto, lebo  investovaním do indexovej investičnej stratégie nakúpite hodnotu celého trhu a nemusíte sa spoliehať na to, či sa portfólio manažér  akciového fondu dokáže dlhodobo trafiť do tých správnych akcií . Tzn. nakúpiť pre vás také akcie, ktoré sa budú zhodnocovať minimálne tak ako trh, alebo aby trh dokonca predčili.

Samozrejme nie je indexová stratégia ako indexová stratégia. Za rok 2017 si môžete všimnúť, že lepšie v tomto roku v  indexovej stratégii zhodnocovala DSS NN ( 9,4%) oproti ostatným DSS, v ktorých bolo zhodnotenie cca okolo 6,5% . Je to dané tým, že indexová stratégia DDS NN je naviazaná na iný index, ako ostatné DSS.

 

V niektorých rokoch sa samozrejme  stane aj to, že niektorý akciový fond v 2 pilieri porazí svoj index, ( indexovú stratégiu ), ale predpoklad, že by tomu bolo dlhodobo je nízky . 

 

Ja by som preto volil indexovú stratégiu .

 

V prípade, ak potrebujete pomoc s 2 pilierom  v dôchodkovom sporení, alebo s investovaním a zhodnocovaním peňazí ako takým , som vám bezplatne k dispozícii, ak vyplníte kontaktný formulár, alebo mi zavolajte  na 0905 506 826. Bude mi potešením  vám pomôcť . :-)

 

Ak sa vám článok páčil potešíte ma svojím lajkom na facebooku, alebo sdieľaním s vašimi priateľmi.

 

                                                            Ing. Stanislav Jendrišák

 

7 tipov ako dostať peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
jetoopeniazoch@jetoopeniazoch.sk

Kontaktný formulár

Do kedy budú také nízke úroky v bankách ?

REFERENCIE

Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie. čitaj ďalej

 

Darina Hornáčková plánovačka výroby

 

Ďakujem za čas

Ešte som sa chcel spýtať že ak mi  zrušia tú poistku, mali by mi vyplatiť aj chirurgický zákrok? Mám ho zahrnutý poistke.

Prečítal som email a vrele ďakujem za pomoc

Super radca.. nie chamtoš

parada

ešte raz ďakujem

Rudolf z Facebooku

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje investičné životné poistenie čítaj ďalej

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň čítaj ďalej

BC. Janka B. manažérka

 

Hľadal som čo najlepšiu možnosť sporenia pre moje deti. Pred tým čítaj ďalej

Michal V. Výpravca

 

Potreboval som vybaviť bezúčelovu hypotéku v konečnom dôsledku na budúcu čítaj ďalej

Peter H. Podnikateľ

-Konecne cez MD som sa dostala k tomu, aby som sa zamyslela nad financiami. Chcem si pre dceru nasetrit nejaku sumu, aby mala aspon nieco do startu do zivota. Pri narodeni dcery som uzavrela investicne zivotne poistenie. Ja mam kapitalove zivotne poistenie a potrebovala som sa uistit, ci su obe poistky vyhodne a ci je lepsie ich zrusit. Takisto som sa chcela porozpravat o vyhodnosti mojho II. piliera. 

 - Podobnu sluzbu som este neskusala, ak nepocitam financneho poradcu, ktoreho sme vyuzili pri hladani vyhodnej hypoteky. Myslím, že sa podarilo sa vybaviť výhodnú hypotéku. 

-Pan Jendrisak bol perfektne pripraveny na stretnutie. Podklady som mu poslala vopred a na stretnuti mi ukazal mozne alternativy k mojim sporeniam. Vysledkom stretnutia je zrusenie poistiek a prestup do druhej DDS.

Najviac si cenim prepocty, ktore mal pan Jendrisak zo sebou. Milujem cisla a tabulky a nemam rada zbytocne "reci" okolo financnych produktov. Takze na zaklade tychto podkladov som prehodnotila svoje sporenie. 

Takisto ocenujem profesionalny pristup pana Jendrisaka v stazenych podmienkach

Pan Jendrisak mi mohol nechat podklady, ktore si pre mna pripravil. Na druhej strane som si ich ani nevypytala na konci naseho stretnutia. 

Celkovo som vsak spokojna a nevidim nedostatky.

Jednoznacne doporucam.

Ing. Zuzana Bursová

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?