Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie. čitaj ďalej
Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri správe svojich financií.
Stiahnite si ZADARMO tento e-book.
Všetci odborníci v oblasti investovania do cenných papierov vám odporučia na dlhodobom investičnom horizonte (cca 15, 20 a viac rokov ) investovať do akcií, akciových indexových stratégií, alebo podobných cenných papierov . Zároveň môžete počuť o tzv. aktívnej správe a pasívnej správe aktív.
Prečo ?
Pretože akcie historicky dlhdobo dokázali vykazovať jedno z najvyšších zhodnotení v porovnaní s inými cennými papiermi resp. v porovnaní s inými možnosťami investovania, ako je napr. investovanie do komodít a pod. . Napriek všetkým krízam a pádom kapitálových trhov si akcie v dlhodobom horizonte udržali svoj trón v zhodnocovaní.
Zároveň pri invesotovaní do akcií existujú dva rozdielne koncepty.
-Koncept aktívnej správy ( klasické akciové fondy)
-Koncept pasívnej správy ( indexové fondy )
V druhom pilieri vám pri dlhodobom investičnom horizonte znalí investičný odborníci odporučia investovať do indexového fondu ktoý je pasívne spravovanou investíciou, ktorý vlastne investuje do akcií, rovnako ako v 2 pilieri podobná alternatíva, ktorou je akciová investičná stratégia resp. akciový fond ktorý je aktívne spravovaný .
Čiže v 2 ale aj v 3 pilieri máme dve možnosti investovania do akcií . A to cez indexovú stratégiu , alebo cez tzv. akciovú stratégiu . (Opomeniem v 2 a 3 pilieri tzv. zmiešanú investičnú stretégiu v ktorej môžu byť tiež akcie, ale primárne nie je zameraná čisto na zhodnocovanie v akciách . )
V čom je rozdiel medzi indexovou stratégiou a akciovou stratégiou ?
Pri indexovej stratégii je dôležité pochopiť, čo je to vlastne akciový index .
(Keďže existujú rôzne indexy, napr. akciové, komoditné, dlhopisové atď. pod slovom INDEX bude ďalej v texte myslený akciový index )
Akciové indexy ako také sledujú vývoj hodnoty vybraného druhu, sektoru akcií ( napr. IT, strojárstvo, farmácia, petrolejársky sektor …), vybraného počtu akciových spoločností a vo vybranej krajine, krajinách, alebo na vybranom teritórii. ( napr. USA, EU, Rusko ,Čína, Ázia, Severná Amerika atď., … )
Akciových indexov sú celosvetovo milióny a majú rôzne zameranie napr. DJIA sleduje 30 najväčších spoločností v USA . MSCI WORLD sleduje vývoj a hodnotu viac ako 1600 akciových spoločností v rámci celého sveta na rozvinutých trhocha pod. .
To ktoré spoločnosti budú zaradené do akciového indexu podlieha vopred známym kritériám toho, kto daný akciový index “manažuje” .
Tzn. ak ide o index ktorý napr. sleduje 50 najväčších spoločností v EU tak v indexe musí byť zastúpených 50 najväčších spoločností EU a nebude tam nejaká malá, alebo stredne veľká firma a človek, ktorý výsledky takéhoto akciového indexu sleduje presne vie, akú časť trhu ten ktorý akciový index zastupuje .
V minulosti boli jednotlivé indexy “ zriadené” hlavne kvôli tomu, aby slúžili ako informačný nástroj pre investorov . Tzn. aby sa investori vedeli orientovať napr. v tom ako sa vyvíja ten ktorý trh, pretože napr. hodnota niekoľkých akciových titulov može z rôznych dôvodov klesať,ale trh ako taký môže rásť.
Alebo naopak niekoľko akcií môže rásť, ale trh ako taký môže klesať a pod .
TZN. že INDEX REPREZENTUJE VLASTNE HODNOTU TRHU , teda inak povedané hodnota toho ktorého akciového indexu hovorí o tom, ako sa vyvíja ten akciový trh , na ktorý je index zameraný .
.
Z indexu ako informačného nástroja sa časom stal aj investičný nástroj tzn. investor nakúpi hodnotu celého indexu nie jednotlivé akciové tituly. ( pozn. pojem akciový titul je inak povedané akcia, resp. akcie tej ktorej konkrétnej spoločnosti). Tzn. klient ( v našom ponímaní klienta 2 piliera zastupuje DSS) nakúpuje cez index celú hodnotu trhu .
Na to, prečo môže byť dlhodobo výhodnejšie investovať do indexovej stratégie je dôležité pochopiť, ako funguje spomínaná aktívne spravovaná akciová investičná stratégia , ktorá existuje samozrejme nie len v 2 pilieri ale napr. aj v podielových fondoch,alebo v tzv. 3 pileri (DDS).
Cieľom každej akciovej stratégie , ktorú v konečnom dôsledku v 2 pilieri, ale aj v podielových fondoch, alebo v 3 pilieri riadi nejaký človek ( nazvime ho portfólio manažér ) by malo byť, vybrať z trhu také akciové tituly ktoré sa budú zhodnocovať lepšie, ako samotný trh . (INDEX)
Tzn. každá korektná akciová stratégia vo fonde sa porovnáva s nejakým idexom prípadne sa porovnáva s nejakou kombináciou dvoch a viacej indexov, tak aby bolo zrejmé, ako si táto stratégia “stojí” v porovnaní s trhom.
Samozrejme porovnávať sa musia porovnateľné indexy s porovnateľnou akciovou stratégiou. Čo to znamená ?
To znamená, že nie je možné podľa starého známeho úslovia porovnávať hrušky z jablkami . Resp. možné to je, ale takéto porovnanie je nám k ničomu .
Teda, ak akciový fond investuje výlučne v Európskej únii, alebo v Európe ako takej, nemôže sa porovnávať s americkým akciovým indexom akým je napr. S&P 500 ale musí sa porovnávať s európskym akciovým indexom akým je napr. EURO STOXX 50.
Vrátim sa späť k podstate veci pri investovaní v akciových fondoch. Spomenul som že cieľom pri investovaní v akciových fondoch je prekonať trh ( index).
ŽIAĽ. VAČŠINE portfólio manažérov SA DLHODOBO V AKCIOVÝCH STRATÉGIÁCH NEDARÍ PREKONÁVAŤ TRH ( INDEX) a to znamená, že zhodnocuje peniaze klientov menším zhodnotením, ako samotný index (trh) .
Existujú tzv. Investičný guru, akým je napr. Warren Buffett ktorý dlhodobo, desiatky rokov pokoruje trh, tzn. že jeho spravovanie investícií klientov vykazuje vyššie zhodnotenie ako samotný trh, ale žiaľ nespravuje náš 2 pilier :-( a takýto investičný mágovia sú skôr výnimkou.
Preto, lebo investovaním do indexovej investičnej stratégie nakúpite hodnotu celého trhu a nemusíte sa spoliehať na to, či sa portfólio manažér akciového fondu dokáže dlhodobo trafiť do tých správnych akcií . Tzn. nakúpiť pre vás také akcie, ktoré sa budú zhodnocovať minimálne tak ako trh, alebo aby trh dokonca predčili.
Samozrejme nie je indexová stratégia ako indexová stratégia. Za rok 2017 si môžete všimnúť, že lepšie v tomto roku v indexovej stratégii zhodnocovala DSS NN ( 9,4%) oproti ostatným DSS, v ktorých bolo zhodnotenie cca okolo 6,5% . Je to dané tým, že indexová stratégia DDS NN je naviazaná na iný index, ako ostatné DSS.
V niektorých rokoch sa samozrejme stane aj to, že niektorý akciový fond v 2 pilieri porazí svoj index, ( indexovú stratégiu ), ale predpoklad, že by tomu bolo dlhodobo je nízky .
Ja by som preto volil indexovú stratégiu .
V prípade, ak potrebujete pomoc s 2 pilierom v dôchodkovom sporení, alebo s investovaním a zhodnocovaním peňazí ako takým , som vám bezplatne k dispozícii, ak vyplníte kontaktný formulár, alebo mi zavolajte na 0905 506 826. Bude mi potešením vám pomôcť . :-)
Ak sa vám článok páčil potešíte ma svojím lajkom na facebooku, alebo sdieľaním s vašimi priateľmi.
Ing. Stanislav Jendrišák