Tipy ako neprísť o peniaze vo finančných produktoch.

21 tipov AKO NEZABIŤ svoje PENIAZE

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book.

Indexová stratégia . Prečo by ste mali v 2 a 3 pilieri do nej investovať ?

36333071_s.jpg Indexová stratégia v 2 pilieri

 

Všetci odborníci v oblasti investovania do cenných papierov vám odporučia na dlhodobom investičnom horizonte (cca 15, 20 a viac rokov ) investovať  do akcií,  akciových indexových stratégií, alebo podobných cenných papierov . Zároveň môžete počuť o tzv. aktívnej správe a pasívnej správe aktív.

Prečo ?

 

Pretože akcie historicky dlhdobo dokázali vykazovať jedno z najvyšších zhodnotení v porovnaní s inými cennými papiermi resp. v porovnaní s inými možnosťami investovania, ako je napr. investovanie do komodít a pod.  . Napriek všetkým krízam a pádom kapitálových trhov si akcie  v dlhodobom horizonte udržali svoj trón v zhodnocovaní.

Zároveň pri invesotovaní do akcií existujú dva rozdielne koncepty. 

-Koncept aktívnej správy ( klasické akciové fondy)

-Koncept pasívnej správy ( indexové fondy )

 

Čo je to indexová investičná stratégia ?

 

V druhom pilieri vám pri  dlhodobom investičnom horizonte znalí investičný odborníci odporučia investovať do indexového fondu ktoý je pasívne spravovanou investíciou, ktorý vlastne investuje do akcií, rovnako ako v 2 pilieri   podobná alternatíva, ktorou je  akciová investičná stratégia resp. akciový fond ktorý je aktívne spravovaný  . 

 

Čiže v 2 ale aj v 3  pilieri máme dve možnosti investovania do akcií . A to cez indexovú stratégiu , alebo cez tzv. akciovú stratégiu . (Opomeniem  v 2 a 3 pilieri tzv. zmiešanú investičnú stretégiu v ktorej môžu byť  tiež akcie, ale primárne nie je zameraná čisto na zhodnocovanie v akciách  . )

 

V čom je rozdiel medzi indexovou stratégiou a akciovou stratégiou ?

 

Pri indexovej stratégii je dôležité pochopiť, čo je to vlastne akciový index .

(Keďže existujú rôzne indexy, napr. akciové, komoditné, dlhopisové atď. pod slovom INDEX bude ďalej v texte myslený akciový index )

 

Čo je to index ?

 

Akciové indexy ako také sledujú vývoj hodnoty vybraného druhu, sektoru akcií ( napr. IT, strojárstvo, farmácia, petrolejársky sektor …), vybraného  počtu akciových spoločností a  vo vybranej krajine, krajinách,  alebo na vybranom teritórii.  ( napr. USA, EU, Rusko ,Čína, Ázia, Severná Amerika  atď., … )

 

Akciových indexov sú celosvetovo milióny a majú rôzne zameranie napr. DJIA sleduje 30 najväčších spoločností v USA . MSCI WORLD sleduje vývoj a hodnotu viac ako 1600 akciových spoločností v rámci celého sveta na rozvinutých trhocha pod. .

 

To ktoré spoločnosti budú zaradené do akciového indexu podlieha vopred známym  kritériám toho, kto daný akciový index “manažuje” .

 

Tzn. ak ide o index ktorý napr. sleduje 50 najväčších spoločností v EU tak v indexe musí byť zastúpených 50 najväčších spoločností EU a nebude tam nejaká malá, alebo stredne veľká firma a človek, ktorý výsledky takéhoto akciového indexu sleduje presne vie, akú časť trhu ten ktorý akciový index zastupuje . 

 

V minulosti boli jednotlivé indexy “ zriadené” hlavne kvôli tomu, aby  slúžili ako informačný nástroj pre investorov . Tzn. aby sa investori vedeli orientovať napr. v tom ako sa vyvíja ten ktorý trh, pretože napr. hodnota niekoľkých akciových titulov može z rôznych dôvodov  klesať,ale trh ako taký môže rásť.

Alebo  naopak niekoľko akcií môže rásť, ale trh ako taký môže klesať a pod .

 

TZN. že INDEX REPREZENTUJE VLASTNE HODNOTU TRHU , teda inak povedané hodnota toho ktorého akciového indexu hovorí o tom, ako sa vyvíja ten akciový trh , na ktorý je index zameraný . 

 .

Z indexu  ako informačného nástroja sa časom stal aj investičný nástroj tzn. investor nakúpi hodnotu celého indexu nie jednotlivé akciové tituly. ( pozn. pojem akciový titul je inak povedané akcia, resp. akcie tej ktorej konkrétnej spoločnosti). Tzn. klient ( v našom ponímaní klienta 2 piliera zastupuje DSS) nakúpuje cez index  celú hodnotu trhu .

 

Ako funguje akciová investičná stratégia 

 

Na to, prečo môže byť dlhodobo výhodnejšie investovať do indexovej   stratégie je dôležité pochopiť, ako funguje spomínaná aktívne spravovaná akciová investičná stratégia , ktorá existuje samozrejme nie len v 2 pilieri ale  napr. aj v podielových fondoch,alebo  v  tzv. 3 pileri (DDS). 

 

Cieľom každej  akciovej stratégie , ktorú v konečnom dôsledku v 2 pilieri, ale aj v podielových fondoch, alebo v 3 pilieri  riadi nejaký človek  ( nazvime ho  portfólio manažér ) by malo byť, vybrať z trhu  také akciové tituly ktoré sa budú zhodnocovať lepšie, ako samotný trh . (INDEX)

 

Tzn. každá korektná akciová stratégia vo fonde sa porovnáva s nejakým idexom prípadne sa porovnáva s nejakou kombináciou dvoch a viacej indexov, tak aby bolo zrejmé, ako si táto stratégia “stojí” v porovnaní s trhom.  

 

Samozrejme porovnávať sa musia porovnateľné indexy s porovnateľnou akciovou stratégiou. Čo to znamená ?

 

To znamená, že nie je možné podľa starého známeho úslovia porovnávať hrušky z jablkami . Resp. možné to je, ale takéto porovnanie je nám k ničomu .

Teda, ak akciový fond investuje  výlučne v Európskej únii, alebo v Európe ako takej, nemôže sa porovnávať s americkým akciovým indexom akým je napr. S&P 500 ale musí sa porovnávať s európskym akciovým indexom akým je napr. EURO STOXX 50.

 

Vrátim sa  späť k podstate veci pri investovaní v akciových fondoch. Spomenul som že cieľom pri investovaní v akciových fondoch je prekonať trh ( index).

 

ŽIAĽ. VAČŠINE portfólio manažérov SA DLHODOBO V AKCIOVÝCH STRATÉGIÁCH NEDARÍ PREKONÁVAŤ TRH ( INDEX) a to znamená, že zhodnocuje peniaze klientov menším zhodnotením, ako samotný index (trh) .

 

Existujú tzv. Investičný guru, akým je napr. Warren Buffett ktorý dlhodobo, desiatky rokov pokoruje trh, tzn. že jeho spravovanie investícií klientov vykazuje vyššie zhodnotenie ako samotný trh, ale žiaľ nespravuje náš 2 pilier :-(  a takýto investičný mágovia sú skôr výnimkou.

 

Prečo indexová stratégia ?

 

Preto, lebo  investovaním do indexovej investičnej stratégie nakúpite hodnotu celého trhu a nemusíte sa spoliehať na to, či sa portfólio manažér  akciového fondu dokáže dlhodobo trafiť do tých správnych akcií . Tzn. nakúpiť pre vás také akcie, ktoré sa budú zhodnocovať minimálne tak ako trh, alebo aby trh dokonca predčili.

Samozrejme nie je indexová stratégia ako indexová stratégia. Za rok 2017 si môžete všimnúť, že lepšie v tomto roku v  indexovej stratégii zhodnocovala DSS NN ( 9,4%) oproti ostatným DSS, v ktorých bolo zhodnotenie cca okolo 6,5% . Je to dané tým, že indexová stratégia DDS NN je naviazaná na iný index, ako ostatné DSS.

 

V niektorých rokoch sa samozrejme  stane aj to, že niektorý akciový fond v 2 pilieri porazí svoj index, ( indexovú stratégiu ), ale predpoklad, že by tomu bolo dlhodobo je nízky . 

 

Ja by som preto volil indexovú stratégiu .

 

V prípade, ak sa potrebujete poradiť o investovaní v 2 pilieri,  v dôchodkovom sporení, alebo o investovaní a zhodnocovaní peňazí ako takom , som vám bezplatne k dispozícii, ak vyplníte kontaktný formulár, alebo mi zavolajte  na 0905 506 826. Bude mi potešením  vám pomôcť . :-)

 

Ak sa vám článok páčil potešíte ma svojím lajkom na facebooku, alebo sdieľaním s vašimi priateľmi.

 

                                                            Ing. Stanislav Jendrišák

 

7 tipov ako dostať peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
jetoopeniazoch@jetoopeniazoch.sk

Kontaktný formulár

Do kedy budú také nízke úroky v bankách ?

Referencie

Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie.

Zatiaľ som nikdy predtým  neskúšala podobnú službu pretože som to nepovažovala za potrebné. Ale po skúsenosti s p. Jendrišákom som zmenila názor a podobné služby budem určite využívať. V blízkej budúcnosti by som rada využila ďalšiu službu a to - sporenie. 

Našou spoluprácou som dosiahla vybavenie a schválenie hypotekárneho úveru spolu s dofinancovaním finančných prostriedkov na prerábku nehnutelnosti. 

Najviac si vážim ochotu, odbornosť, skvelý prístup a riešenia ktoré pomohli k bezproblémovej kúpe bytu.

So službami p. Ing. Jendrišáka som bola nadmieru spokojná a určite posuniem svoju skúsenosť ďalej. 
 

Darina Hornáčková plánovačka výroby

 

Ďakujem za čas

Ešte som sa chcel spýtať že ak mi  zrušia tú poistku, mali by mi vyplatiť aj chirurgický zákrok? Mám ho zahrnutý poistke.

Prečítal som email a vrele ďakujem za pomoc

Super radca.. nie chamtoš

parada

ešte raz ďakujem

Rudolf z Facebooku

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje IŽP pre zdravie a dôchodok od poisťovne Wustenrot, ktoré som pred pár rokmi uzatvoril s jedným poistným poradcom.
     Pán Jendrišák mi pomohol zorientovať sa v poistke ,a spraviť určite zmeny v percentualnom rozdeleni prostriedkov do fondov.
     Cením si ochotu,  odborné zhodnotenie mojej poistky a odporúčania ktoré mi potvrdili správnosť v poistení pokračovať. 
    Škoda že z dovodu diaľky nebol osobny kontakt,ale aj telefonicky kontakt bol postačujuci na to aby som sa zamyslel a urobil určite zmeny v poisteni.
     Služby pána Jendrišáka by som určite odporučil.

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň aj rozumné životné poistenie pre manžela a deti. 

Najskôr sme hypotekárny úver skúšali vybavovať sami osobne, ale vo viacerých inštitúciách sme dostali rovnakú odpoveď:,, Nejde to". ,,Je to komplikované". ,,Nemáte nárok". Tak sme to vzdali. 

Až na odporúčanie známeho sme kontaktovali p. Ing. Jendrišáka. Vďaka odbornej znalosti a dlhoročným skúsenostiam bolo zrazu všetko reálne. Pri vzájomnej spolupráci sme dosiahli naozaj skvelé výsledky. Uzavreli sme v pohodlí domova poistenie, ktoré pokrýva to najdôležitejšie a zároveň jeho výška nenarúša náš rodinný rozpočet. A hypotekárny úver? Super. Peniažky už máme na účte, čo dodať.

Služby finančného poradcu sme využili prvý krát a určite nie posledný. Naozaj skvelý prístup, znalosť v oblasti financií, rýchle vybavenie hypotekárneho úveru, porovnanie poistenia viacerých inštitúcií a výber najvýhodnejšieho. Nás to nestalo ani trochu času ( až na podpísanie úveru v banke) a ani peňazí navyše.

So všetkým sme boli spokojní a služby p. Ing. Jendrišáka určite odporúčame.

BC. Janka B. manažérka t.č. na MD

 

Hľadal som čo najlepšiu možnosť sporenia pre moje deti. Pred tým mali založené stavebné sporenie, ale časom už bolo nevýhodné. Nevedel som sa zorientovať vo finančných produktoch, tak som sa obrátil na pána Ing. Jendrišáka.

Dohodli sme si stretnutie, kde mi podrobne vysvetlil  čo bude najlepšie. S jeho pomocou som si z pohodlia domova otvoril účet a začal sporiť do ETF fondov. Pri daľšom stretnutí sme vyriešili refinancovanie úveru a pomohol mi nastaviť ll. a lll. pilier. 

Prekvapil ma širokým záberom vedomostí v oblasti financií a ochotou pomôcť. 

Služby p. Ing Jendrišáka určite odporúčam.

Michal V Výpravca

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?

7  TIPOV AKO UŠETRIŤ na SVOJEJ HYPOTÉKE

7 efektívnych ciest ako ušetriť na nákladoch za svoju hypotéku.

Ako neplatiť banke za svoju hypotéku zbytočne veľa .

Stiahnite si zadarmo tento e-book  a zistite ako na to .