Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri správe svojich financií.

21 tipov ako ochrániť vaše peniaze.

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book a posuňte svoju finančnú gramotnosť na novú úroveň.

3 pilier. Ako sa oplatí doplnkové dôchodkové sporenie ?

14022665_s.jpg 3 pilier je o investovaní

 

3 pilier alebo inak povedané " doplnkové dôchodkové sporenie ", je  charakteristické tým, 

že do tohto finančného produktu môže svojim

zamestnancom zvýhodnene prispievať aj zamestnávateľ.

Možnosť zákonom podporovaných príspevkov zamestnávateľa v 3 pilieri je  jeho hlavná odlišnosť, oproti iným formám sporenia na dôchodok.

AKO FUNGUJE SPORENIE V 3 PILIERI

Doplnkové dôchodkové sporenie (DDS) - 3.pilier  je finančný produkt investičného charakteru, kde  môžu sporiteľ spolu so zamestnávateľom vkladať peniaze na jeden investičný účet, ktorý vlastní sporiteľ .

 

Sporiteľ si v 3 pilieri určuje, v akej investičnej stratégii sa budú tieto peniaze zhodnocovať. K tomu  každá Doplnková dôchodková spoločnosť ( k decembru  2019 sú 4 Doplnkové dôchodkové spoločnosti) môže vytvoriť niekoľko tzv. investičných  príspevkových fondov, medzi ktorými si sporiteľ vyberá .

 

Po skončení sporenia, potom ako sa sporiteľ, po splnení podmienok na vyplácanie dôchodku, rozhodne začať dôchodok poberať, sa jeho príspevky presunú do tzv. Výplatného fondu, ktorý slúži iba na vyplácanie dôchodkov a nie je možné do neho sporiť.

 

Aké sú podmienky na vyplácanie dôchodkov v tej ktorej Doplnkovej dôchodkovej spoločnosti  po poslednej zmene zákona  ( od r. 2014) už nestanovuje tzv. Dávkový plán, ale podmienky ktoré budú určené v čase keď sporiteľ začne z 3 piliera poberať dôchodok.

 

Zákon, ktorý vymedzuje činnosť a pôsobenie DDS sa od jeho vzniku niekoľko krát menil, pretože pred r. 2014 určovali vyplácanie tzv. Dávkové plány, ktoré sú na " starých" zmluvách medzi sporiteľmi rôzne, podľa toho kedy uzatvárali svoje zmluvy.

 

Nech už má sporiteľ v doplnkovom ôchokovom sporení uzatvorenú zmluvu v akomkoľvek čase, tak asi  najkľúčovejším parametrom je to, ako sa nám naše vložené peniaze zhodnotia.

 

URČITE NIE JE JEDNO KTOREJ Doplnkovej dôchodkovej spoločnosti ZVERÍ SPORITEĽ SVOJE PRÍSPEVKY v 3 pilieri a NIE JE JEDNO V AKEJ INVESTIČNEJ STRATÉGII sa budú jeho príspevky zhodnocovať .

 

 

PRE KOHO JE 3 PILIER  VÝHODNÉ sporenie ?

 

Doplnkové dôchodkové sporenie (Ďalej DDS ) je výhodné iba  pre tých sporiteľov, ktorým prispieva do sporenia zamestnávateľ . Pre samotného sporiteľa, bez príspevkov zamestnávateľa už sporenie v 3 pilieri výhodné nie je .

 

Výhodnosť DDS v spojení s príspevkami zamestnávateľa je zrejmá. Ak si do sporenia zamestnanec vloží napr. 10 eur a zamestnávateľ mu vloží tiež 10 eur, tak sa peniaze zamestnanca okamžite zhodnotia o 100%

 

Ďalšou výhodou  sporenia v DDS je daňové zvýhodnenie do 180 eur vkladu ročne. Čo znamená úsporu na dani cca 35 eur za rok . Toto je však možné iba u zmlúv, podpísaných po roku 2014 resp. na zmluvách ktoré sa prispôsobili novým podmienkam sporenia v DDS ktoré nastali po roku 2014.

Teda aj staršie zmluvy sporenia v 3 pilieri sa mohli upraviť na nové podmienky.  Nie vždy to môže byť ale výhodné, pretože starše zmluvy sa riadia pôvodnými podmienkami, ktoré môžu byť pre niektorých účastníkov dôležitejšie ako daňová výhoda .

 

Pozrite si video o tom pre koho sa 3 pilier oplatí a podľa čoho si sporenie v 3 pilieri vyberať .

 

 

AKO SA REALIZUJÚ VKLADY DO DDS

 

Jeden spôsob ako sa realizujú vklady, je prispievanie pevne dohodnutou sumou, ako sme zvyknutí aj v iných typoch sporení, ale prispievanie môže byť dohodnuté  aj inak a to ako % z hrubej mzdy zamestnanca. 

 

Napr. 1% z hrubej mzdy je príspevok zamestnanca a 1% z hrubej mzdy  je príspevok zamestnávateľa.

 

To, koľko prispieva do sporenia zamestnávateľ sa určuje v tzv. Zamestnávateľskej zmluve s Doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou.

 

Koľko bude prispievať do 3 piliera zamestnanec, je popísané v tzv. Účastníckej zmluve, ktorú uzatvára účastník sporenia ( zamestnanec) s DDS -kou .

 

Sú firmy, kde zamestnancov príspevok zamestnávateľ “ dotuje “ niekoľkonásobne. Napr. zamestnanec 0,2% z hrubej mzdy a zamestnávateľ 1% z hrubej mzdy tzn. 5 násobne viac prispieva zamestnávateľ, ako zamestnanec. Čo je naozaj výhodné .

 

Samozrejme príspevky zamestnanca nie sú čo do výšky vkladu obmedzované, ale ODPORÚČAM do 3 piliera vkladať z vlastných zdrojov sporiteľa také minimum, aby dostal maximum vkladu od zamestnávateľa.

Tzn. nedávať viac, ako musím na získanie maximálneho príspevku od zamestnávateľa, pretože existujú výhodnejšie možnosti ako si sporiť na dôchodok.

 

Dokonca zamestnancom zaradeným do 3 a 4 kategórie tzv. rizikových pracovísk je zamestnávateľ povinný prispievať a zamestnanec nemusí do sporenia vkladať nič.

 

PRE KOHO SA SPORENIE V 3 pilieri NEOPLATÍ

 

Sporenie  v doplnkovom dôchodkovom sporení sa neoplatí v tej chvíli, keď prestanú do neho plynúť príspevky zamestnávateľa. Vtedy stačí prestať do sporenia posielať vlastné príspevky sporiteľa a dovtedy nasporené peniaze ostávajú naďalej spravované a zhodnocované Doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou . Tzn. do uzatvorenej zmluvy doplnkového dôchodkového sporenia nie je povinnosť prispievať. 

Samozrejme vo vlastnom sporení  na dôchodok by som pokračoval, ale v inom finančnom produkte.

Nasporenú sumu si po ukončení sporenia môže učastník doplnkového dôchodkového sporenia vybrať v súlade so zákonom.  ( napr. na zmluvách uzatvorených od r 2014  vlastné vklady raz za 10 rokov, alebo formou dôchodku v dôchodkovom veku)

 

Prečo sa to neoplatí?

 

A)

Samotné zhodnotenie v investičných stratégiách ( v doplnkových dôchodkových fondoch), ktoré historicky Doplnkové dôchodkové spoločnosti  vytvorili, je v porovnaní s podobnými formami sporenia nižšie . Žiaľ iné formy sporenia nemôžu zamestnávatelia zvýhodnene podporovať a preto tak všeobecne ani nerobia. ( zamestnávateľ je v 3 pilieri zvýhodnený úsporou na odvodoch)

 

B)

Výber investičných stratégií z ktorých by si mohol sporiteľ (účastník) v DDS vyberať je obmedzený. Štyri DDS poskytujú spolu výber v cca 15 investičných stratégiách z ktorých sú si niektoré  stratégie svojim zameraním veľmi podobné. 

 

C) 

Poplatky za správu majetku v DDS ( momentálne od r.2024 maximálne  1,05% ročne , plus 10% z výnosu ) patria v porovnaní s inými formami sporenia stále k tým vyšším

 

D) Peniaze sú v aktuálnych produktoch DDS ( po roku 2014) viac menej viazané až do dôchodkového veku, takže je obmedzená možnosť, ako sa k peniazom dostať v čase, pred odchodom na dôchodok. ( vlastné vklady raz za 10 rokov )

Pozrite si video pre koho sa sporenie v 3 pilieri oplatí.

E) Nevýhodou tretieho piliera je aj zdaňovanie výnosov na konci sporenia.

 

ZOZNAM DOPLNKOVÝCH DôCHODKOVÝCH SPOLOČNOSTÍ

 

DDS Tatrabanky, a.s.

DDS NN Tatry-Sympatia,a.s.

DDS UNIQA, a.s.

DDS Stabilita,a.s.

 

                                                               Ing. Stanislav Jendrišák

 

Ak sa vám článok páčil môžete mu dať like tlačítkom pod článkom.

alebo

ak  sa potrebujete pomôcť  s 3 pilierom  využite bezplatnú konzultáciu ,  stačí  vyplniť kontaktný formulár, alebo mi zavolajte na tel.číslo 0905 506 826 .

Ak chcete dostávať podobné informácie v oblasti financií pravidelne, stlačte žlté tlačítko pod článkom a zaregistrujte sa.

7 tipov ako dostať peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
jetoopeniazoch@jetoopeniazoch.sk

Kontaktný formulár

Do kedy budú také nízke úroky v bankách ?

REFERENCIE

Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie. čitaj ďalej

 

Darina Hornáčková plánovačka výroby

 

Ďakujem za čas

Ešte som sa chcel spýtať že ak mi  zrušia tú poistku, mali by mi vyplatiť aj chirurgický zákrok? Mám ho zahrnutý poistke.

Prečítal som email a vrele ďakujem za pomoc

Super radca.. nie chamtoš

parada

ešte raz ďakujem

Rudolf z Facebooku

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje investičné životné poistenie čítaj ďalej

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň čítaj ďalej

BC. Janka B. manažérka

 

Hľadal som čo najlepšiu možnosť sporenia pre moje deti. Pred tým čítaj ďalej

Michal V. Výpravca

 

Potreboval som vybaviť bezúčelovu hypotéku v konečnom dôsledku na budúcu čítaj ďalej

Peter H. Podnikateľ

-Konecne cez MD som sa dostala k tomu, aby som sa zamyslela nad financiami. Chcem si pre dceru nasetrit nejaku sumu, aby mala aspon nieco do startu do zivota. Pri narodeni dcery som uzavrela investicne zivotne poistenie. Ja mam kapitalove zivotne poistenie a potrebovala som sa uistit, ci su obe poistky vyhodne a ci je lepsie ich zrusit. Takisto som sa chcela porozpravat o vyhodnosti mojho II. piliera. 

 - Podobnu sluzbu som este neskusala, ak nepocitam financneho poradcu, ktoreho sme vyuzili pri hladani vyhodnej hypoteky. Myslím, že sa podarilo sa vybaviť výhodnú hypotéku. 

-Pan Jendrisak bol perfektne pripraveny na stretnutie. Podklady som mu poslala vopred a na stretnuti mi ukazal mozne alternativy k mojim sporeniam. Vysledkom stretnutia je zrusenie poistiek a prestup do druhej DDS.

Najviac si cenim prepocty, ktore mal pan Jendrisak zo sebou. Milujem cisla a tabulky a nemam rada zbytocne "reci" okolo financnych produktov. Takze na zaklade tychto podkladov som prehodnotila svoje sporenie. 

Takisto ocenujem profesionalny pristup pana Jendrisaka v stazenych podmienkach

Pan Jendrisak mi mohol nechat podklady, ktore si pre mna pripravil. Na druhej strane som si ich ani nevypytala na konci naseho stretnutia. 

Celkovo som vsak spokojna a nevidim nedostatky.

Jednoznacne doporucam.

Ing. Zuzana Bursová

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?