Tipy ako neprísť o peniaze vo finančných produktoch.

21 tipov AKO NEZABIŤ svoje PENIAZE

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book.

Kapitálové životné poistenie výhody, nevýhody

84149583_s.jpg Kapitálové životné poistenie

     Čo je kapitálové životné poistenie a aké má výhody alebo nevýhody?

     Kapitálové životné poistenie je poistenie osôb so sporením v ktorom je  na rozdiel od investičného životného poistenia  zahrnutá poisťovňou garantovaná poistná suma, ktorá sa vyplatí na konci poistenia resp. ktorá sa vyplatí pri predčanom zrušení poistnej zmluvy.

Garantovaná poistná suma sa odborne nazýva kapitálotvorná zložka, alebo ako tzv. poistná suma na dožitie.

     Teda jedným z cieľov kapitálového životného poistenia by malo byť zhodnotiť si svoje nasporené peniaze. A ak ide o zhodnotenie, tak prirodzeným očakávaním od zhodnotenia je zhodnotiť si svoje peniaze čo najlepšie.

     Akú výhodnosť , resp. nevýhodnosť zhodnotenia má kapitálové životné poistenie závisí od doby, kedy bolo kapitálové životné poistenie uzatvorené.

 

Kapitálové životné poistenie- výnosovosť

 

     Výnosovosť vkladov v kapitálovom životnom poistení závisí od dvoch veličín.

 

Sú nimi tzv. garantovaná technická úroková miera ( ďalej TUM ) a tzv. podiel  na prebytkoch. Čo to znamená ?

 

     Technická úroková miera je úrok určený štátom a je to maximálny úrok, ktorý može poisťovňa pre kapitálové životné poistenie klientom garantovať ( sľúbiť ) . Aktuálna technická úroková miera je stanovená na 1,9% ročne, čo v dnešnej  dobe nízkych úrokov v bankách vyzerá ako výborná možnosť.  Reálne však poisťovne garantujú výnos iba cca okolo 0,5%- 1% a teda nevyužívajú maximálnu technickú úrokovú mieru.

Vzhľadom na stav úročenia konzervatívnych aktív v ktorých musia poisťovne ukladať peniaze klientov ktorí majú uzatvorené  kapitálové životné poistenie, poisťovne nevyužívajú maximálnu technickú úrokovú mieru, pretože dosiahnuť úrok 1,9% by bolo v súčasnosti nad ich sily.

Predstavte si aký problém musia mať poisťovne so staršími zmluvami kde je garantované zhodnotenie aj viac ako 4%. Veľa krát sa takýchto starších zmlúv kapitálového životného poistenia snažia poisťovne nekalými praktikami zbaviť, pretože zrušiť ich jednostranne  nemôžu a tak sa pod rôznymi zámienkami snažia klientov motivovať k tomu aby ich zrušili sami klienti.

 

 

     V každom kapitálovom životnom poistení si poisťovňa účtuje tzv. počiatočné náklady a tie spravidla odčerpajú podstatnú časť  nasporenej sumy vloženú do kapitálového životného poistenia počas prvých dvoch- troch  rokov.

 

     A v praxi to znamená, že častokrát garantované zhodnotenie (TUM)  ,  nedokáže túto úvodnú stratu ( úvodné náklady) ani počas dlhého obdobia vyrovnať a tak výsledným efektom je, že na konci máme v kapitálovom životnom poistení garantovanú nižšiu sumu, ako do kapitálového životného poistenia vložíme. ( nasporíme )

 

     Nemusí tak tomu byť vždy  a garantovaná poistná  suma vyplácaná na konci poistenia, môže byť vyššia ako vklady, ale keby ste si spočítali reálne zhodnotenie,  tak to bude číslo ďaleko od TUM a ide skôr o  zhodnotenie o desatiny percenta ročne. A to napr. v porovnaní s bankami, alebo inými formami zhodnotnia nestojí za dlhodobé viazanie si prostriedkov v kapitálovom životnom poistení.

Nízke reálne zhodnotenie spôsobujú  práve vysoké náklady a poplatky účtované poisťovňou.

 

To či má vaše  kapitálové životné poistenie výhodné zhodnotenie si spočítate veľmi jednoducho. Vypočítate si najskôr koľko do kapitálového životného poistenia v rámci sporenia vložíte a porovnáte to s garantovanou poistnou  sumou na konci poistenia.

 

Každé  kapitálové životné poistenie by malo obsahovať prílohu z tzv. odkupným plánom, kde je tiež možné vidieť, ako sa má v čase vyvíjať garantované zhodnotenie, resp. ako sa má vyvíjať nasporená suma v kapitálovom životnom poistení v jednotlivých rokoch trvania zmluvy.

Aj tak sa dá tiež skontrolovať výhodnosť alebo nevýhodnosť sporenia v tom ktorom konkrétnom  kapitálovom životnom poistení.

 

Spomenul som ešte druhú súčasť zhodnotenia v kapitálovom životnom poisteni, podiel na prebytkoch.

 

     Podiel na prebytkoch, znamená, že ak poisťovňa v kapitálovom životnom poistení zhodnotí peniaze klienta viac ako je garantovaná technická úroková miera, tak sa musí s klientom o toto zhodnotenie podeliť a väčšiu časť zo zhodnotenia  mu musí prípísať pre jeho kapitálové životné poistenie.

Napríklad :

ak by poisťovňa zhodnotila peniaze klientov o 3,5%, tak z rozdielu 3,5% - 1,9% ( TUM-garancia) = 1,6%   musí pripísať napr. 85 % klientom na účet.

 85 % z 1,6 = 1,36% 

teda poisťovňa by musela v takomto prípade pripísať klientom na účet kapitálového životného poistenia okrem garantovanej technickej úrokovej miery 1,9%  aj 1,36% ako tzv. prebytok. 

Zvyšok zo zhodnotenia  1,6 - 1,36 = 0,24% si ponechá poisťovňa .

 

     V dnešnej dobe nízkych úrokov na konzervatívnych aktívach ( napr. dlhopisy ) je  dosahovanie výnosov nad technickú úrokovú mieru skôr zbožným prianím, ako skutočnosťou a poisťovne sa musia riadne obracať, aby naplnili aspoň garantovaný úrok ( TUM ).

     Spoliehať sa na túto časť zhodnotenia, ( prebytky)  ktoré by mohlo byť aj argumentáciou predajcov kapitálového životného poistenia je tak  ako sa hovorí postavené na vode.  

Pamätám si obdobie keď sa pre kapitálové životné poistenie kalkulovalo so zhodnotením 12% ročne pri technickej úrokovej miere 4% .Tzn.kalkulovalo sa s 8% podielom na prebytkoch . 

 

     Zároveň negarantované zhodnotenie, ktorým je vlastne aj podiel na prebytkoch v kapitálovom životnom poistení  môžete získať aj v iných dlhodobo výnosnejších finančných produktoch, ako je samotné kapitálové životné poistenie. Napr. v  produktoch vhodných ako sporenie na dôchodok

 

Kapitálové životné poistenie -staršie zmluvy

 

     Naopak, kapitálové životné poistenie uzatvárané v minulosti, ktoré má v sebe zakomponovanú TUM vo výške 2,5% , ale dá sa strenúť aj s TUM 4% už môžu byť v dnešnej dobe brané ako výhodné sporenie a výhodné konzervatívne zhodnotenie peňazí. Prípadné zrušenie takéhoto kapittálového životného pred koncom poistnej doby ( doba na ktorú bola poistka uzatvorená ) môže byť z pohľadu konzervatívneho sporenia nevýhodné.

 

     Ůvodné náklady na starších poistkách sú už dávno uhradené a nasporená suma plus ďalšie vklady na kapitálové životné poistenie sa pri TUM, 2,5% alebo 4% na dnešnú dobu zhodnocujú výhodným úrokom.

 

A to je tŕňom v oku niektorých poisťovní. Hlavne staršie zmluvy s vysokou garantovanou úrokovou mierou so štyri a viac percentým zhodnotením. Týchto zmlúv by sa poisťovne veľmi radi zbavili, pretože  naplniť garantovaný úrok napríklad 4% ale aj 2,5% na starších zmluvách kapitálového životného poistenia v dnešnej dobe nízkych úrokových sadzieb, robí vrásky všetkým manažérom poisťovní .

 

     Kapitálové životné poistenie nemôže zo zákona poisťovňa klientom zrušiť ( vypovedať ) a tak sa rôznymi, niekedy aj pokútnymi spôsobmi snažia primäť klientov k tomu, aby svoje staršie kapitálové životné positenie zrušili. Napríklad tým, že im ponúknu častokrát iba na oko výhodnejšie poistenie, alebo výhodnejšie  poistné podmienky .

  Každopádne ak by vás poisťovňa resp. jej zástupcovia  z akýchkoľvek dôvodov vyzývali k zrušeniu starších zmlúv kapitálového životného poistenia, tak by som  veľmi zbystril pozornosť a všetko si nechal riadne  vysvetliť a prepočítať od nezávislých odborníkov .

   Zažil som nejden prípad keď takto klienti zmenili svoje staršie zmluvy kapitálového životného poistenia za nové s tým, že nevedomky prišli o pôvodne zaujímavé garantované zhodnotenie. Napríklad zo 4% na 2,5%. Samozrejme toto sú žalovateľné veci, ale väčšina ľudí o tom ani netuší a ak aj tuší nechce sa im súdiť sa s poisťovňou .

 

Kapitálové životné poistenie - zhrnutie

 

1. Poisťovne naďalej uzatvárajú klientom kapitálové životné poistenie, preto sa s takouto možnosťou môžete stále bežne stretnúť. Uzatvoriť však novú zmluvu kapitálového životného poistenia sa z  pohľadu zhodnotenia neoplatí .

 

2. Staršie  kapitálové životné poistenie treba odborne prehodnotiť, pretože napriek relatívne vysokej  garantovanej úrokovej miere nemusia byť vhodné ako dlhodobé sporenie .

 

3. Zrušenie alebo nabádanie k zrušeniu starších zmlúv s TUM vyššou ako 2,5% treba pred zrušením dôkladne zvážiť .

 

      Ak  sa potrebujete poradiť o kapitálovom životnom poistení, alebo o životnom poistení ako takom,  som vám bezplatne k dispozícii, ak vyplníte kontaktný formulár. Rád sa vám budem venovať.

   Ak sa vám článok páčil potešíte ma svojím lajkom tlačítkom pod článkom. :-)

    Na odoberanie podobných článkov o peniazoch sa môžete prihlásiť cez žlté tlačítko  pod článkom .

 

7 tipov ako dostať peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
jetoopeniazoch@jetoopeniazoch.sk

Kontaktný formulár

Do kedy budú také nízke úroky v bankách ?

Referencie

Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie.

Zatiaľ som nikdy predtým  neskúšala podobnú službu pretože som to nepovažovala za potrebné. Ale po skúsenosti s p. Jendrišákom som zmenila názor a podobné služby budem určite využívať. V blízkej budúcnosti by som rada využila ďalšiu službu a to - sporenie. 

Našou spoluprácou som dosiahla vybavenie a schválenie hypotekárneho úveru spolu s dofinancovaním finančných prostriedkov na prerábku nehnutelnosti. 

Najviac si vážim ochotu, odbornosť, skvelý prístup a riešenia ktoré pomohli k bezproblémovej kúpe bytu.

So službami p. Ing. Jendrišáka som bola nadmieru spokojná a určite posuniem svoju skúsenosť ďalej. 
 

Darina Hornáčková plánovačka výroby

 

Ďakujem za čas

Ešte som sa chcel spýtať že ak mi  zrušia tú poistku, mali by mi vyplatiť aj chirurgický zákrok? Mám ho zahrnutý poistke.

Prečítal som email a vrele ďakujem za pomoc

Super radca.. nie chamtoš

parada

ešte raz ďakujem

Rudolf z Facebooku

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje IŽP pre zdravie a dôchodok od poisťovne Wustenrot, ktoré som pred pár rokmi uzatvoril s jedným poistným poradcom.
     Pán Jendrišák mi pomohol zorientovať sa v poistke ,a spraviť určite zmeny v percentualnom rozdeleni prostriedkov do fondov.
     Cením si ochotu,  odborné zhodnotenie mojej poistky a odporúčania ktoré mi potvrdili správnosť v poistení pokračovať. 
    Škoda že z dovodu diaľky nebol osobny kontakt,ale aj telefonicky kontakt bol postačujuci na to aby som sa zamyslel a urobil určite zmeny v poisteni.
     Služby pána Jendrišáka by som určite odporučil.

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň aj rozumné životné poistenie pre manžela a deti. 

Najskôr sme hypotekárny úver skúšali vybavovať sami osobne, ale vo viacerých inštitúciách sme dostali rovnakú odpoveď:,, Nejde to". ,,Je to komplikované". ,,Nemáte nárok". Tak sme to vzdali. 

Až na odporúčanie známeho sme kontaktovali p. Ing. Jendrišáka. Vďaka odbornej znalosti a dlhoročným skúsenostiam bolo zrazu všetko reálne. Pri vzájomnej spolupráci sme dosiahli naozaj skvelé výsledky. Uzavreli sme v pohodlí domova poistenie, ktoré pokrýva to najdôležitejšie a zároveň jeho výška nenarúša náš rodinný rozpočet. A hypotekárny úver? Super. Peniažky už máme na účte, čo dodať.

Služby finančného poradcu sme využili prvý krát a určite nie posledný. Naozaj skvelý prístup, znalosť v oblasti financií, rýchle vybavenie hypotekárneho úveru, porovnanie poistenia viacerých inštitúcií a výber najvýhodnejšieho. Nás to nestalo ani trochu času ( až na podpísanie úveru v banke) a ani peňazí navyše.

So všetkým sme boli spokojní a služby p. Ing. Jendrišáka určite odporúčame.

BC. Janka B. manažérka t.č. na MD

 

Hľadal som čo najlepšiu možnosť sporenia pre moje deti. Pred tým mali založené stavebné sporenie, ale časom už bolo nevýhodné. Nevedel som sa zorientovať vo finančných produktoch, tak som sa obrátil na pána Ing. Jendrišáka.

Dohodli sme si stretnutie, kde mi podrobne vysvetlil  čo bude najlepšie. S jeho pomocou som si z pohodlia domova otvoril účet a začal sporiť do ETF fondov. Pri daľšom stretnutí sme vyriešili refinancovanie úveru a pomohol mi nastaviť ll. a lll. pilier. 

Prekvapil ma širokým záberom vedomostí v oblasti financií a ochotou pomôcť. 

Služby p. Ing Jendrišáka určite odporúčam.

Michal V Výpravca

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?

7  TIPOV AKO UŠETRIŤ na SVOJEJ HYPOTÉKE

7 efektívnych ciest ako ušetriť na nákladoch za svoju hypotéku.

Ako neplatiť banke za svoju hypotéku zbytočne veľa .

Stiahnite si zadarmo tento e-book  a zistite ako na to .