Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri správe svojich financií.

21 tipov ako ochrániť vaše peniaze.

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book a posuňte svoju finančnú gramotnosť na novú úroveň.

Robíte túto hlúpu chybu keď chcete poistiť alebo sporiť pre svoje deti?

rodina.jpg Sporenie pre deti

 

Všetci milujeme svoje deti a chceme pre ne to najlepšie na svete. To platí aj pre oblasť „detských“ financií.

Snažíme sa svoje deti zabezpečiť do ich dospelosti  do doby, kým vyletia z rodinného hniezda.

Sporíme deťom, odkladáme pre deti peniaze, alebo dokonca svoje deti poisťujeme .

Je ale poistenie vhodným prostriedkom ako deti zabezpečiť ?

Je to pre naše deti výhodné ?

A čo je vlastne pre naše deti výhodné ?

PRVÁ CHYBA :

Ak je cieľom rodiča nasporiť dieťaťu čo najviac, poistenie je jedným z najhorších produktov, cez ktorý to môže rodič urobiť.

Prečo?

Poplatky, poplatky, poplatky.  Väčšinou prvých 12 až 24 platieb do sporenia skončí v nákladoch poisťovne tzn. , že po tejto dobe nemá dieťa na zmluve ešte stále nič nasporené, hoci tam rodič pri napr. dvadsať  eurovej mesačnej platbe  v prvý rok už dal 240 € . Plus iné skryté poplatky ktoré s takouto zmluvou môžu súvisieť ako napr. mesačný  poplatok za vedenie účtu  .

Tieto prvé vklady ale mali byť na zmluve najdlhšiu dobu a mali dieťaťu tým pádom aj najviac zarobiť  na zhodnotení. Žiaľ opak je pravdou . Prvé vklady  sa na zmluve veľmi neohrejú. Dvanásť až dvadsaťštyri vkladov skončí v poplatkoch poisťovne podľa podmienok tej ktorej poistnej zmluvy .

 

Príklad:

Porovnajme si sporenie 20 € mesačne  napr. na 20 rokov v poistení a mimo poistenia s 3 % zhodnotením.

Za dvadsať rokov by sme v produkte investičného životného  poistenia s poplatkom za vedenie účtu 1 € mesačne mali pre dieťa nasporené cca 5 425 €

Pri tom istom zhodnotení a investovaní mimo poistenia by dieťa mohlo mať nasporené cca 6 533 € .

Rozdiel je  značný 1 108 € .

V prípade vyšších vkladov, alebo sporenia na dlhšiu dobu, by boli rozdiely ešte väčšie.

Okrem toho nevýhodou sporenia cez poistku je aj to, že klient sa zaväzuje sporiť počas celej doby a nemôže sporenie prerušiť, alebo prestať sporiť napr. v čase keď mu poklesne príjem . V prípade neplatenia by poisťovňa zmluvu zrušila, čo môže byť značne nevýhodné hlavne v investičnom poistení.

Takisto môže nastať situácia, že klient potrebuje počas sporenia z nasporených peňazí časť vybrať. V poistení existujú obmedzenia, ktoré tomu môžu brániť a tak sa rodič nemusí k nasporeným  peniazom počas sporenia dostať.

 

Stiahnite si e-BOOK " 21 tipov ako nezabiť svoje peniaze", kde sa dozviete ďalšie informácie o poistení detí.

 

DRUHÁ CHYBA:

Rodičia poistia svoje dieťa alebo deti, ale sami poistení nie sú,

 alebo sú tiež  poistení, ale nedostatočne .

 

Zamyslime sa nad týmto .  Prečo sa vlastne poisťujeme ?

 

Logikou poistenia je, že  má zabezpečiť ľudí, v čase keď prídu o svoj príjem zo zdravotných dôvodov spôsobených úrazom, alebo chorobou .

Tzn. Potrebujeme v takejto situácii peniaze, pretože naše príjmy z pracovnej činnosti poklesnú, alebo dokonca zaniknú . Dobrá poistka ich v takej chvíli doplní resp. nahradí .

Kto je zázemím a zabezpečením   pre dieťa až do jeho osamostatnenia ?  

Odpoveď je myslím zrejmá . Sú to  rodičia resp. sú to  tí , ktorí sa o dieťa starajú .

 

O dieťa sa dokážu rodičia postarať dovtedy kým majú nejaký príjem .

 

Zásadná otázka.

 

O aký príjem prídu rodičia v čase poistnej udalosti dieťaťa ?

 

Čo je väčší problém pre rodičov a rodinu z finančného hľadiska ?

 

Keď sa stane napr. úraz, nedajbože vážny úraz živiteľovi rodiny , alebo dieťaťu  ?

 

Pravdou je, že v detských poisteniach sú veľa krát  krytí aj rodičia, ale väčšinou krytí obmedzene. Napr. iba na invaliditu, alebo iba na smrť, alebo na kombináciu týchto dvoch rizík s tým, že toto krytie je s pravidla naviazané na dosporenie poistenej zmluvy dieťaťu .

Tzn. že ak by napríklad rodič zomrel, poisťovňa dosporí dohodnutú sumu dieťaťu až dokonca trvania zmluvy. V našom príklade je to sporenie 20 € mesačne  .

Ale je týmto dieťa zabezpečené ? Čo ostatné výdavky spojené s dieťaťom až do jeho osamostatnenia ?

Faktom je, že

          detské poistenie nemôže nahradiť  kvalitné poistenie rodičov  .

 

Je pochopiteľné . Rodičia chcú dieťaťu to najlepšie a tak veľa krát uzatvoria dieťaťu poistenie s tým, že keby sa dieťaťu nedajbože niečo stalo, aby dostalo peniaze z poistky. Ako nejaké bolestné, za ktoré si môže dieťa niečo kúpiť. Áno aj toto môže byť cieľom detského poistenia .

Ale nebolo by lepšie peniaze za platbu detského poistenia radšej niekam usporiť  a mať ich pre dieťa takpovediac isté ?   Pretože pokiaľ nedôjde počas doby poistenia k plneniu, peniaze zaplatené v poistke za riziká ostanú poisťovni. 

Netvrdím, že poistenie dieťaťa je a priori zlým riešením. Dôležité je zamyslieť  sa  a určiť si,  čo je dôležité v súvislosti so zabezpečneím detí, pre tých ktorých rodičov .

Ak poistenie detí, tak ako nadstavba rodinných financií, nie ich základom .

 

Odporúčanie:

  • Ak uvažujete o uzatvorení sporenia pre vaše dieťa cez poistenie, alebo vás k tomu  niekto „motivuje“ vedzte, že na 100 % vyhodíte časť nasporených peňazí z okna resp. necháte ich poisťovni .

 

  • Ak už dlhšie ( niekoľko rokov )  sporíte dieťaťu v poistke neznamená to, že by ste ju mali ísť rýchlo zrušiť. Po zaplatení úvodných nákladov to už nemusí byť najlepšie riešenie. Každý detský produkt tej ktorej poisťovne je iný a v takomto prípade je dôležité správne prepočítať, čo sa viac oplatí. Zrušenie, prípadne tzv. splatený stav , alebo ponechanie naďalej v platnosti. Poraďte sa s odborníkom .

 

  • Ak chcete uzatvoriť, alebo už máte uzatvorené poistenie pre vaše dieťa a sami poistení nie ste, zvážte čo je pre vás a vaše deti z pohľadu poistenia najdôležitejšie v súvislosti s informáciami uvedenými v článku .

 

  • Ak ste aj vy sami poistení , neznamená že je to v súvislosti s vašimi deťmi v  poriadku. Podstatné je čo obsahuje vaša poistná zmluva. Ak si nie ste istí tým, čo je vo vašej zmluve a či dostatočne zabezpečuje aj vaše deti, stretnite sa s vašim poistným agentom, alebo finančným konzultantom, aby vám vašu zmluvu vyhodnotil.

 

    Ak hľadáte ďalšie informácie k sporeniu, alebo poisteniu pre vaše dieťa, alebo sa potrebujete poradiť, rád vám pomôžem ak vyplníte kontaktný formulár, alebo mi zavoláte na 0905 506 826 .

 

                                   Stanislav Jendrišák

7 tipov ako dostať peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
jetoopeniazoch@jetoopeniazoch.sk

Kontaktný formulár

Do kedy budú také nízke úroky v bankách ?

REFERENCIE

Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie. čitaj ďalej

 

Darina Hornáčková plánovačka výroby

 

Ďakujem za čas

Ešte som sa chcel spýtať že ak mi  zrušia tú poistku, mali by mi vyplatiť aj chirurgický zákrok? Mám ho zahrnutý poistke.

Prečítal som email a vrele ďakujem za pomoc

Super radca.. nie chamtoš

parada

ešte raz ďakujem

Rudolf z Facebooku

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje investičné životné poistenie čítaj ďalej

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň čítaj ďalej

BC. Janka B. manažérka

 

Hľadal som čo najlepšiu možnosť sporenia pre moje deti. Pred tým čítaj ďalej

Michal V. Výpravca

 

Potreboval som vybaviť bezúčelovu hypotéku v konečnom dôsledku na budúcu čítaj ďalej

Peter H. Podnikateľ

-Konecne cez MD som sa dostala k tomu, aby som sa zamyslela nad financiami. Chcem si pre dceru nasetrit nejaku sumu, aby mala aspon nieco do startu do zivota. Pri narodeni dcery som uzavrela investicne zivotne poistenie. Ja mam kapitalove zivotne poistenie a potrebovala som sa uistit, ci su obe poistky vyhodne a ci je lepsie ich zrusit. Takisto som sa chcela porozpravat o vyhodnosti mojho II. piliera. 

 - Podobnu sluzbu som este neskusala, ak nepocitam financneho poradcu, ktoreho sme vyuzili pri hladani vyhodnej hypoteky. Myslím, že sa podarilo sa vybaviť výhodnú hypotéku. 

-Pan Jendrisak bol perfektne pripraveny na stretnutie. Podklady som mu poslala vopred a na stretnuti mi ukazal mozne alternativy k mojim sporeniam. Vysledkom stretnutia je zrusenie poistiek a prestup do druhej DDS.

Najviac si cenim prepocty, ktore mal pan Jendrisak zo sebou. Milujem cisla a tabulky a nemam rada zbytocne "reci" okolo financnych produktov. Takze na zaklade tychto podkladov som prehodnotila svoje sporenie. 

Takisto ocenujem profesionalny pristup pana Jendrisaka v stazenych podmienkach

Pan Jendrisak mi mohol nechat podklady, ktore si pre mna pripravil. Na druhej strane som si ich ani nevypytala na konci naseho stretnutia. 

Celkovo som vsak spokojna a nevidim nedostatky.

Jednoznacne doporucam.

Ing. Zuzana Bursová

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?