Tipy a návody , ako ušetriť na finančných produktoch .

21 tipov AKO NEZABIŤ svoje PENIAZE

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book.

Akú investičnú stratégiu zvoliť pre 2 pilier dôchodkového sporenia ?

43906207_s.jpg 2 pilier môže byť zlatým vajíčkom ak sa oň staráte

2 pilier dôchodkového sporenia obnáša niekoľko možností výberu, kam sa naše peniaze v tomto finančnom produkte budú sporiť.

Jednou z nich je aj  pre 2 pilier “novinka” posledných rokov. INDEXOVÁ STRATÉGIA, resp. indexový dôchodkový fond .

Aké sú pre a proti v indexovej stratégii ?

 

 

ČO ZNAMENÁ IDEXOVÁ STRATÉGIA

 

Pred tým než si povieme , čo je to INDEXOVÁ STRATÉGIA 

je dôležitým pochopenie ,čo je to vlastne INDEX .

 

V súvislosti s investovaním je INDEX   zjednodušene povedané  priemerná hodnota kurzov ( cien ) cenných papierov spoločností       (  emitentov ) ktoré tento index tvoria .

 

Príklad :

 

Veľmi známy je napr. akciový index  ktorý sa volá Dow Jones Industrial Average (DJIA )

 

V tomto indexe je sledovaný  priemer hodnôt 30 najväčších spoločností v USA  už viac ako sto rokov . 

 

Ďalším známym  indexom je napr. S&P 500 . Tento index sleduje hodnotu akcií 500 najväčších spoločností v USA .

 

Na to, aby mohla byť tá ktorá spoločnosť zahrnutá do  nejakého indexu, musí splniť  okrem veľkosti firmy rad ďalších kritérií aby sa do indexu dostala .

 

Samozrejme sploločnosti ktoré tvoria ten  ktorý index sa  v čase menia podľa toho, ako plnia kritériá na to, aby v indexe boli zahrnuté. Tzn. niektoré spoločnosti z indexu vypadávajú , aby ich nahradili iné .

 

PREČO INDEXY VZNIKLI  a ČO JE TO  BENCHMARK

 

Vznikli preto, aby si investori a ľudia ktorí sa investovaniu venujú vedeli  ľahko porovnať a zistiť, ako sa ten ktorý trh na ktorom investujú vyvíja.

Či raste, alebo klesá .

Či  je ich investícia v porovnaní s priemerom trhu ( indexom ) na tom lepšie, alebo horšie a podľa toho sa vedeli ďalej rozhodovať.

 

Každá investičná stratégia resp. fond  a teda aj investičná stratégia v 2 plieri má stanovený tzv. benchmark .

Benchmark je vlastne  niečo, s čím sa investičná stratégia porovnáva, tak aby sme vedeli, ako sa našej investícii vedie.

 

S čím sa investičné stratégie porovnávajú ?

 

Sú to práve indexy s ktorými sa investičné stratégie porovnávajú .  Tzn. Vybraný index , alebo aj viac indexov  sú benchmarkom tej ktorej stratégie.

 

Na svete sú milióny indexov ,ktoré sledujú rôzne investičné príležitosti, rôzne krajiny a teritóriá. 

 

Samozrejme investičníá stratégia vo fonde musí byť  veľmi podobná, alebo rovnaká ako index ( benchmark ) s ktorým sa fond porovnáva.

Z toho je zrejmé , že ak fond investuje napr. do  európskych akcií nemôže byť jeho benchmarkom index S&P 500 pretože tento index sleduje americké akcie… atď. 

 

ČO Z TOHO VYPLÝVA PRE 2 PILIER ?

 

Že cieľom správcu fondu (  v 2 pilieri Dôchodkovej správcovskej spoločnosti ) by malo byť prekonať priemer ( benchmark resp. index )

 

Čo to v praxi znamená ?

 

Správcovská spoločnosť a teda v tomto prípade aj DSS ( ktorá spravuje fondy )  by sa mala snažiť vyberať z trhu také cenné papiere ( v akciovej stratégii akcie ), ktoré by svojím zhodnotením prekonali benchmark ( index ).

Tzn. využiť svoje najlepšie schopnopsti a aktívne nakupovať a predávať rôzne cenné papiere, tak aby sa toto podarilo.

 

Žiaľ, toto sa však väčšine správcov na svete nedarí. Tzn. väčšina správcov má problém zhodnocovať  fondy ktoré spravuje viac ako je priemer ( index- benchmark ) s ktorým sa porovnávajú a zhodnocujú naopak ,menej ako je priemer .

 

Aj na základe toho vznikli tzv. indexové fondy, kde sa  nakupuje priamo ten ktorý index a nie je to o tom, že sa správca bude “triafať” do jednotlivých titulov akcií,  ako je to napr. v akciovom fonde, ale nakúpi celý index ( priemer ).

 

 

V druhom pilieri sa indexovej stratégii  v porovnaní s akciovou stretégiou darí výrazne lepšie.

Treba si však všimnúť že aj v indexovej stratégiia ako takej existujú rozdiely medzi jednotlivými DSS. Preto, ak chcete mať na dôchodok našetretných čo najviac peňazí ,zaujímajte sa o to a aktívne zmeňte investičnú stratégiu ,alebo dokonca zmeňte  DSS

 

Pretože ak napr. DSS AXA dokázala za obdobie od vzniku indexovej stratégie (2012) v druhom pilieri zhodnotiť peniaze sporiteľov o 60,43% tak DSS NN “ iba “ o 43,22% .

A to  už vypovedá o tom, kto je lepší správca, aj keď budúcnosť najvyšších výnosov to nezaručuje, ale je to výborná informácia na zváženie . 

Ak sa vám článok páčil môžete mu dať like tlačítkom dole pod článkom, alebo ak by ste potrebovali ďalšie informácie k 2. pilieru rád vám ich zodpoviem ak vyplníte kontaktný formulár

 

Stanislav Jendrišák

7 tipov ako nestratiť peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Referencie

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje IŽP pre zdravie a dôchodok od poisťovne Wustenrot, ktoré som pred pár rokmi uzatvoril s jedným poistným poradcom.
     Pán Jendrišák mi pomohol zorientovať sa v poistke ,a spraviť určite zmeny v percentualnom rozdeleni prostriedkov do fondov.
     Cením si ochotu,  odborné zhodnotenie mojej poistky a odporúčania ktoré mi potvrdili správnosť v poistení pokračovať. 
    Škoda že z dovodu diaľky nebol osobny kontakt,ale aj telefonicky kontakt bol postačujuci na to aby som sa zamyslel a urobil určite zmeny v poisteni.
     Služby pána Jendrišáka by som určite odporučil.

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň aj rozumné životné poistenie pre manžela a deti. 

Najskôr sme hypotekárny úver skúšali vybavovať sami osobne, ale vo viacerých inštitúciách sme dostali rovnakú odpoveď:,, Nejde to". ,,Je to komplikované". ,,Nemáte nárok". Tak sme to vzdali. 

Až na odporúčanie známeho sme kontaktovali p. Ing. Jendrišáka. Vďaka odbornej znalosti a dlhoročným skúsenostiam bolo zrazu všetko reálne. Pri vzájomnej spolupráci sme dosiahli naozaj skvelé výsledky. Uzavreli sme v pohodlí domova poistenie, ktoré pokrýva to najdôležitejšie a zároveň jeho výška nenarúša náš rodinný rozpočet. A hypotekárny úver? Super. Peniažky už máme na účte, čo dodať.

Služby finančného poradcu sme využili prvý krát a určite nie posledný. Naozaj skvelý prístup, znalosť v oblasti financií, rýchle vybavenie hypotekárneho úveru, porovnanie poistenia viacerých inštitúcií a výber najvýhodnejšieho. Nás to nestalo ani trochu času ( až na podpísanie úveru v banke) a ani peňazí navyše.

So všetkým sme boli spokojní a služby p. Ing. Jendrišáka určite odporúčame.

BC. Janka B. manažérka t.č. na MD

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Pozor na vaše poistenie, domu, bytu a domácnosti

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
monika.hanzesova@bcas.sk
0915 866 612

Kontaktný formulár

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?

Máte určené oprávnené osoby ?

7  TIPOV AKO UŠETRIŤ na SVOJEJ HYPOTÉKE

7 efektívnych ciest ako ušetriť na nákladoch za svoju hypotéku.

Ako neplatiť banke za svoju hypotéku zbytočne veľa .

Stiahnite si zadarmo tento e-book  a zistite ako na to .