Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri správe svojich financií.

21 tipov ako ochrániť vaše peniaze.

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book a posuňte svoju finančnú gramotnosť na novú úroveň.

Akú investičnú stratégiu zvoliť pre 2 pilier dôchodkového sporenia ?

43906207_s.jpg 2 pilier môže byť zlatým vajíčkom ak sa oň staráte

2 pilier dôchodkového sporenia ponúka niekoľko možností výberu, kam sa naše peniaze v tomto finančnom produkte budú sporiť.

Jednou z nich je v 2 pilieri INDEXOVÁ STRATÉGIA, resp. indexový dôchodkový fond .

Aké sú pre a proti v indexovej stratégii ?

 

 

ČO ZNAMENÁ IDEXOVÁ STRATÉGIA

 

Pred tým než si povieme , čo je to INDEXOVÁ STRATÉGIA 

je dôležitým pochopenie ,čo je to vlastne INDEX .

 

V súvislosti s investovaním je INDEX   zjednodušene povedané  priemerná hodnota kurzov ( cien ) cenných papierov spoločností       (  emitentov ) ktoré tento index tvoria .

 

Príklad :

 

Veľmi známy je napr. akciový index  ktorý sa volá Dow Jones Industrial Average (DJIA )

 

V tomto indexe je sledovaný  priemer hodnôt 30 najväčších spoločností v USA  už viac ako sto rokov . 

 

Ďalším známym  indexom je napr. S&P 500 . Tento index sleduje hodnotu akcií 500 najväčších spoločností v USA .

 

Na to, aby mohla byť tá ktorá spoločnosť zahrnutá do  nejakého indexu, musí splniť  okrem veľkosti firmy rad ďalších kritérií aby sa do indexu dostala .

 

Samozrejme sploločnosti ktoré tvoria ten  ktorý index sa  v čase menia podľa toho, ako plnia kritériá na to, aby v indexe boli zahrnuté. Tzn. niektoré spoločnosti z indexu vypadávajú , aby ich nahradili iné .

 

PREČO INDEXY VZNIKLI  a ČO JE TO  BENCHMARK

 

Vznikli preto, aby si investori a ľudia ktorí sa investovaniu venujú vedeli  ľahko porovnať a zistiť, ako sa ten ktorý trh na ktorom investujú vyvíja.

Či raste, alebo klesá .

Či  je ich investícia v porovnaní s priemerom trhu ( indexom ) na tom lepšie, alebo horšie a podľa toho sa vedeli ďalej rozhodovať.

 

Každá investičná stratégia resp. fond  a teda aj investičná stratégia v 2 plieri má stanovený tzv. benchmark .

Benchmark je vlastne  niečo, s čím sa investičná stratégia porovnáva, tak aby sme vedeli, ako sa našej investícii vedie.

 

S čím sa investičné stratégie porovnávajú ?

 

Sú to práve indexy s ktorými sa investičné stratégie porovnávajú .  Tzn. Vybraný index , alebo aj viac indexov  sú benchmarkom tej ktorej stratégie.

 

Na svete sú milióny indexov ,ktoré sledujú rôzne investičné príležitosti, rôzne krajiny a teritóriá. 

 

Samozrejme investičníá stratégia vo fonde musí byť  veľmi podobná, alebo rovnaká ako index ( benchmark ) s ktorým sa fond porovnáva.

Z toho je zrejmé , že ak fond investuje napr. do  európskych akcií nemôže byť jeho benchmarkom index S&P 500 pretože tento index sleduje americké akcie… atď. 

 

ČO Z TOHO VYPLÝVA PRE 2 PILIER ?

 

Že cieľom správcu fondu (  v 2 pilieri Dôchodkovej správcovskej spoločnosti ) by malo byť prekonať priemer ( benchmark resp. index )

 

Čo to v praxi znamená ?

 

Správcovská spoločnosť a teda v tomto prípade aj DSS ( ktorá spravuje fondy )  by sa mala snažiť vyberať z trhu také cenné papiere ( v akciovej stratégii akcie ), ktoré by svojím zhodnotením prekonali benchmark ( index ).

Tzn. využiť svoje najlepšie schopnopsti a aktívne nakupovať a predávať rôzne cenné papiere, tak aby sa toto podarilo.

 

Žiaľ, toto sa však väčšine správcov na svete nedarí, teda nie len tým v našom 2 pileri. Tzn. väčšina správcov má problém zhodnocovať  fondy ktoré spravuje viac ako je priemer ( index- benchmark ) s ktorým sa porovnávajú a zhodnocujú naopak ,menej ako je priemer .

 

Aj na základe toho vznikli tzv. indexové fondy, kde sa  nakupuje priamo ten ktorý index a nie je to o tom, že sa správca bude “triafať” do jednotlivých titulov akcií,  ako je to napr. v akciovom dôchodkovom fonde, ale nakúpi celý index ( priemer ).

 

 

V druhom pilieri sa indexovej stratégii  v porovnaní s akciovou stretégiou darí výrazne lepšie.

Treba si však všimnúť že aj v indexovej stratégiia ako takej existujú rozdiely medzi jednotlivými DSS. Preto, ak chcete mať na dôchodok našetretných čo najviac peňazí ,zaujímajte sa o to a aktívne zmeňte investičnú stratégiu ,alebo dokonca zmeňte  DSS

 

Pretože ak napr. DSS UNIQA dokázala za obdobie od vzniku indexovej stratégie (2012) v druhom pilieri zhodnotiť peniaze sporiteľov o 136% tak DSS Kooperatívy  “ iba “ o 97% .

A to  už je podstatná informácia o tom, ktorá DSS môže byť lepší správca, resp. ktorý dôchodkový fond má lepšiu investičnú stratégiu aj keď budúcnosť najvyšších výnosov to nezaručuje, ale je to výborná informácia na zváženie . 

Ak sa vám článok páčil môžete mu dať like tlačítkom dole pod článkom, alebo ak by ste potrebovali ďalšie informácie k 2. pilieru rád vám ich zodpoviem ak vyplníte kontaktný formulár .

 

Stanislav Jendrišák

7 tipov ako dostať peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
jetoopeniazoch@jetoopeniazoch.sk

Kontaktný formulár

Do kedy budú také nízke úroky v bankách ?

REFERENCIE

Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie. čitaj ďalej

 

Darina Hornáčková plánovačka výroby

 

Ďakujem za čas

Ešte som sa chcel spýtať že ak mi  zrušia tú poistku, mali by mi vyplatiť aj chirurgický zákrok? Mám ho zahrnutý poistke.

Prečítal som email a vrele ďakujem za pomoc

Super radca.. nie chamtoš

parada

ešte raz ďakujem

Rudolf z Facebooku

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje investičné životné poistenie čítaj ďalej

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň čítaj ďalej

BC. Janka B. manažérka

 

Hľadal som čo najlepšiu možnosť sporenia pre moje deti. Pred tým čítaj ďalej

Michal V. Výpravca

 

Potreboval som vybaviť bezúčelovu hypotéku v konečnom dôsledku na budúcu čítaj ďalej

Peter H. Podnikateľ

-Konecne cez MD som sa dostala k tomu, aby som sa zamyslela nad financiami. Chcem si pre dceru nasetrit nejaku sumu, aby mala aspon nieco do startu do zivota. Pri narodeni dcery som uzavrela investicne zivotne poistenie. Ja mam kapitalove zivotne poistenie a potrebovala som sa uistit, ci su obe poistky vyhodne a ci je lepsie ich zrusit. Takisto som sa chcela porozpravat o vyhodnosti mojho II. piliera. 

 - Podobnu sluzbu som este neskusala, ak nepocitam financneho poradcu, ktoreho sme vyuzili pri hladani vyhodnej hypoteky. Myslím, že sa podarilo sa vybaviť výhodnú hypotéku. 

-Pan Jendrisak bol perfektne pripraveny na stretnutie. Podklady som mu poslala vopred a na stretnuti mi ukazal mozne alternativy k mojim sporeniam. Vysledkom stretnutia je zrusenie poistiek a prestup do druhej DDS.

Najviac si cenim prepocty, ktore mal pan Jendrisak zo sebou. Milujem cisla a tabulky a nemam rada zbytocne "reci" okolo financnych produktov. Takze na zaklade tychto podkladov som prehodnotila svoje sporenie. 

Takisto ocenujem profesionalny pristup pana Jendrisaka v stazenych podmienkach

Pan Jendrisak mi mohol nechat podklady, ktore si pre mna pripravil. Na druhej strane som si ich ani nevypytala na konci naseho stretnutia. 

Celkovo som vsak spokojna a nevidim nedostatky.

Jednoznacne doporucam.

Ing. Zuzana Bursová

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?