Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri správe svojich financií.

21 tipov ako ochrániť vaše peniaze.

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book a posuňte svoju finančnú gramotnosť na novú úroveň.

Aká fixácia úroku na hypotéke je najvhodnejšia ?

hypoteka foto.jpg Fixácia úroku na hypotéke

     Fixácia úroku na hypotéke je najpodstatnejší parameter,  ktorý ovplyvnuje to o koľko hypotéku nakoniec preplatíme.

Doba  fixácie úroku je obdobie, počas ktorého nám banka nemôže bez nášho súhlasu úrok na hypotéke zmeniť a to je dôležité.

     Banka tak  môže urobiť až v čase, ked fixácia úroku skončí a nasleduje ďalšie, nové obdobie fixácie. Podľa zákona však  vtedy musí banka dva mesiace pred ukončením fixácie úroku poslať klientovi informáciu s návrhom úroku  na ďalšie fixované obdobie.

   Klient má tak dostatok času, aby sa rozhodol či úrok  s danou fixáciou  príjme, alebo si zvolí inú dobu fixácie úroku, alebo či bude s bankou o úroku a jeho fixácii vyjednávať, prípadne či refinancuje hypotéku do novej banky, pretože mu iná banka ponúkla lepšie podmienky.

 

Pozor: Aby vám bol list s návrhom novej sadzby pri konci fixácie včas doručený, majte vždy v banke nahlásenú správnu korešpondenčnú prípadne mailovú adresu.

 

Fixácia úroku a jej možnosti

     Banky sa pri hypotékach okrem iného medzi sebou líšia práve dľžkou doby fixácie a tým, aký vysoký úrok na tú ktorú dobu fixácie ponúkajú.

Preto, sa pri vybavovaní hypotéky oplatí obrátiť na hypotekárneho poradcu, ktorý vám tieto rozdiely porovná a pomôže vám vybrať najlepšiu variantu. Môžete tak ušetriť nemalé peniaze na splátke hypotéky.

Chcem sa bezplatne poradiť.

 

    Každopádne fixovať úrok je možné od jedného až po dvadsať rokov. Mezi tým sú možnosti na 3,5,7, 10,15 rokov podľa ponuky tej ktorej banky. Spravidla, čím dlhšiu fixáciu si klient zvolí, tým vyššia je sadzba úroku, a aj tým sa banky medzi sebou líšia.

 

V jednej banke môže byť fixácia na 3 roky rovnaká ako v druhej banke na 5, alebo 7 rokov a pod. .

 

     Niektoré banky ponúkajú pri fixáciách aj zníženie úroku oproti štandardnej úrokovej sadzbe, ale podmieňujú to spravidla uzatvorením ďalších finančných produktov, akými sú  napríklad životné poistenie, majetkové poistenie, sporenie, kreditné karty…

 

Niekedy to môže, ale aj nemusí byť výhodné. Lebo na jednej strane ušetríme na úroku, ale na druhej strane môžeme stratiť na povinnej platbe do niečoho, čo až tak nepotrebujeme, alebo môžeme mať inde oveľa vyhodnejšie prípadne lacnejšie. 

Napr. kreditná karta stojí každoročný poplatok, poistenie môže byť drahé alebo so zlými poistnými podmienkami  atď. .

 

Preto treba starostlivo zvážiť tou ktorou bankou  podmienené zvýhodnenie úrokovej sadzby.

 

Akú fixáciu úroku si vybrať .

      Dlhodobo je najčastejšie volenou  fixáciou úroku na hypotékach  obdobie na tri alebo päť rokov.

Akú fixáciu si vybrať záleží od toho v akej aktuálnej situácii sa nachádzajú úrokové sadzby, aké sú očakávania inflácie a rastu ekonomiky a pod.

Každopádne v rokoch 2019 až 2021 tu boli historicky najnižšie úroky za požičané peniaze v bankách nielen na slovensku ale aj vo svete.

Banky lákali ľudí na nižšie fixácie úrokov s nízkou sadzbou, kedy napr. fixácia na 3 roky bol možná s úrokom už okolo 0,4%. 

Vzhľadom na následný rast inflácie  sa ľuďom ktorí si zvolili krátke doby fixácie úrokov  v nasledujúcich rokoch toto začalo vypomstievať, pretože úrokové sadzby  začali výrazne rásť, keď celý rok 2022 stúpali a   začiatkom roka 2023 už vystúpili na úroveň cca 4-4,5%.

Čiže sa obdobie cca 1 roka stúpli úrokové sadzby vo všetkých fixáciách o cca 4%.

Zároveň ale ani začiatkom roka 2023 nepoľavili silné inflačné očakávania a  rast inflácie ide ruka v ruke s rastom úrokových sadzieb.

V tejto súvislosti sa môže javiť  zaujímavou fixácia úrokovej sadzby na dlhšie obdobie 10 prípadne viac  rokov, ktorú niektoré banky ponúkajú. 

     Na druhej strane, ak by sme  sa rozhodovali nad fixáciou sadzby v čase, kedy sú úroky vysoko, tak máme jednu výhodu .

Splatenie hypotéky medzi obdobiami fixácie stojí poplatok 1% z aktuálneho zostatku a niektoré banky dokonca tento poplatok preplácajú, ak k nim klient svoju hypotéku prenesie.

Tzn. že, ak by sme si v čase, keď sú úroky na vysokej úrovni zvolili dlhšie obdobie fixácie a úroky by medzitým klesli, tak ako sa to stalo do roku 2021, tak stále budeme mať pravdepodobne  možnosť svoju hypotéku refinancovať do inej banky s nižším úrokom, alebo sa dohodnúť s vlastnou bankou na znížení úroku dokonca aj počas obdobia fixácie. 

Vlastná banka “pod hrozbou” odchodu svojho klienta z banky tak veľa krát rada urobí, ale musíme o to ako klienti aktívne požiadať.

 

Preplatenosť úveru vz. fixácia úroku

    Pri zle zvolenej fixácii hlavne v období nižších úrokových sadzieb riskujeme, že za požičané peniaze zaplatíme viac, ako by sme zaplatili v prípade dobre zvolenej fixácie pokiaľ sa v čase úroky zmenia.

 

Rizikom je, že si zvolíme príliž krátku dobu fixácie napr. 3 roky a o tri roky sa výraznejšie zvýšia úroky a tak začneme za hypotéku, úver platiť viac, ako by sme platili, keby sme si zvolili fixáciu úroku dlhšiu.

 

A naopak.

 

Ak si zvolíme dlhšiu fixáciu úroku napr. na 10 rokov s vyšším úrokom a k navýšeniu úrokových sadzieb v čase  nedôjde, tak zaplatíme za požičané peniaze viac ,ako by sme zaplatili, ak by sme si vybrali fixáciu úroku na kratšiu dobu.

 

Príklad porovnania finančnej (ne)výhodnosti jednotlivých fixácií:

    Michal si chce zobrať hypotéku 100 000 eur na dobu 30 rokov a rozmýšľa nad sadzbou v jednej banke  3,4 % s fixáciou 3 roky a sadzbou v druhej banke 4,5 % s fixáciou na 10 rokov.

 

Splátka hypotéky FIX 3 je 443 eur.

Splátka hypotéky FIX 10 je 506 eur.

Pri fixácii 3 roky oproti fixácii 10 rokov ide o úsporu 63 eur mesačne. 

Tzn. úsporu za 3 roky, teda do obdobia kedy sa môže úrok na hypotéke zmeniť je 2 268 eur na splátke, 

ale 

ďalšia úspora je aj na zostatku dlžnej sumy po troch rokoch, kedy pri trojročnej fixácii úroku bude zostatok hypotéky 93 900 eur a na hypotéke s desaťročnou fixáciou úroku bude zostatok 94 900 eur teda ďalších 1 000  eur úspory v prospech trojročnej fixácie .

 

Spolu teda po troch rokoch pri trojročnej fixácii úroku so sadzbou 3,4 % ušetrí Michal cca 3 260 eur oproti desaťročnej fixácii.

 

ALE.

 

Podstatné je rozmýšľať aj nad scénárom, čo bude ďalej s úrokmi po 3 rokoch.

 

Najpodstatnejšia otázka je :

 

 Ak pri braní hypotéky môžeme v budúcnosti  očakávať skôr rast úrokov, tak o koľko musia úroky stúpnuť, aby sa nám oplatila skôr desať ročná fixácia úroku ?

 

Prepočet hovorí jednoznačne .

 

   Ak by sa úroky po troch rokoch zvýšili,  tak pri hodnote zvýšenia na cca 5,1-5,2 % by sa v najbližších siedmych rokoch, teda do ukončenia desaťročnej fixácie akurát vymazala úspora, ktorú by sme dosiahli počas prvých troch rokov pri trojročnej fixácii úroku a zároveň by bol zostatok úveru po desiatich rokoch na pôvodnej desaťročnej fixácii (4,5)  o cca 1 800 eur nižší . Hodnota zostatku cca  80 000 eur vz 81 800 eur  .

 

Zvýšenie úrokov po troch rokoch NAD 5,1% hrá  v prospech desaťročnej fixácie.

 

Zvýšenie úrokov po troch rokoch POD 5,1,% zasa skôr hrá v prospech fixácie trojročnej, teda ak nerátam spomínaný rozdiel v hodnote zostatku hypotéky cca 1000 eur. 

 

Samozrejme  v treťom roku môžu byť úroky vyššie, ale medzi tretím a desiatym rokom sa úrokové sadzby môžu vyvíjať rôzne, teda rôzne stúpať, alebo aj klesať a preto sa všetko úplne presne spočítať nedá.

 

Každopádne

 

Ak by sa Michal z príkladu obával rastu úrokov po skončení trojročnej fixácie nad 5,1, % tak by si mal zvoliť desaťročnú fixáciu úroku a ak nie, tak by mal ostať pri trojročnej, prípadne zvoliť strednú cestu päťročnej fixácie úroku. 

 

Čím vyššia je suma hypotéky, tým väčšia može byť finančná strata, alebo úspora na jej preplatenosti, dobre zvolenou fixáciou úroku.

 

Zároveň, čím menší je rozdiel v úroku medzi jednotlivými fixáciami, tým stačí aj menší rast úrokov k tomu, aby sa viac oplatila dlhodobejšia fixácia.

 

Všetko treba zvážiť v súvislosti s aktuálnymi úrokmi bánk  s rôznou fixáciou .

 

Na druhej strane vždy ide iba o predpoklady. Kľudne tu môže byť desaťročie stagnovania úrokov a naopak o dva tri roky sa môžu úroky zvýšiť na hodnoty kedy bol bežný úrok na hypotéke okolo 5 -6 %.

 

    V jednej z posledných kríz napr. v USA klesli úroky k 1%, ale po jej prekonaní v krátkej dobe vyskočili o 4% vyššie. Ale napríklad v Japonsku sa úroky držali na nízkych úrovniach od devädesiatych rokov minulého storočia takmer tridsať rokov, takže naozaj dlhodobo .

U nás ale už tiež poznáme situáciu keď sa úroky na hypotékach zvýšili viac menej behom jedného roka 2022 cca  o 4%.

 

Potrebujete pomôcť s hypotékou ? Rád vám bezplatne pomôžem  ak vyplníte kontaktný formulár.  Pokiaľ sa vám článok páčil potešíte ma svojím lajkom tlačítkom pod článkom.

 Ak ešte neodoberáte moje články o financiách stlačte žlté tlačítko pod článkom alebo lajknite stránku jetoopeniazoch na Facebooku. Budete tak dostávať aktuálne informácie, ktoré vám môžu priniesť  peniaze vo finančných produktoch.

7 tipov ako dostať peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
jetoopeniazoch@jetoopeniazoch.sk

Kontaktný formulár

Do kedy budú také nízke úroky v bankách ?

REFERENCIE

Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie. čitaj ďalej

 

Darina Hornáčková plánovačka výroby

 

Ďakujem za čas

Ešte som sa chcel spýtať že ak mi  zrušia tú poistku, mali by mi vyplatiť aj chirurgický zákrok? Mám ho zahrnutý poistke.

Prečítal som email a vrele ďakujem za pomoc

Super radca.. nie chamtoš

parada

ešte raz ďakujem

Rudolf z Facebooku

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje investičné životné poistenie čítaj ďalej

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň čítaj ďalej

BC. Janka B. manažérka

 

Hľadal som čo najlepšiu možnosť sporenia pre moje deti. Pred tým čítaj ďalej

Michal V. Výpravca

 

Potreboval som vybaviť bezúčelovu hypotéku v konečnom dôsledku na budúcu čítaj ďalej

Peter H. Podnikateľ

-Konecne cez MD som sa dostala k tomu, aby som sa zamyslela nad financiami. Chcem si pre dceru nasetrit nejaku sumu, aby mala aspon nieco do startu do zivota. Pri narodeni dcery som uzavrela investicne zivotne poistenie. Ja mam kapitalove zivotne poistenie a potrebovala som sa uistit, ci su obe poistky vyhodne a ci je lepsie ich zrusit. Takisto som sa chcela porozpravat o vyhodnosti mojho II. piliera. 

 - Podobnu sluzbu som este neskusala, ak nepocitam financneho poradcu, ktoreho sme vyuzili pri hladani vyhodnej hypoteky. Myslím, že sa podarilo sa vybaviť výhodnú hypotéku. 

-Pan Jendrisak bol perfektne pripraveny na stretnutie. Podklady som mu poslala vopred a na stretnuti mi ukazal mozne alternativy k mojim sporeniam. Vysledkom stretnutia je zrusenie poistiek a prestup do druhej DDS.

Najviac si cenim prepocty, ktore mal pan Jendrisak zo sebou. Milujem cisla a tabulky a nemam rada zbytocne "reci" okolo financnych produktov. Takze na zaklade tychto podkladov som prehodnotila svoje sporenie. 

Takisto ocenujem profesionalny pristup pana Jendrisaka v stazenych podmienkach

Pan Jendrisak mi mohol nechat podklady, ktore si pre mna pripravil. Na druhej strane som si ich ani nevypytala na konci naseho stretnutia. 

Celkovo som vsak spokojna a nevidim nedostatky.

Jednoznacne doporucam.

Ing. Zuzana Bursová

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?