Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri správe svojich financií.

21 tipov ako ochrániť vaše peniaze.

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book a posuňte svoju finančnú gramotnosť na novú úroveň.

Potrebujete hypotéku? Nie je hypotekárny poradca ako hypotekárny poradca

mortgage-5266520_1280.jpg hypotekárny poraca

   Potrebujete riešiť hypotéku? Hypotekárny poradca by mal byť pre vás tou správnou voľbou odborníka na ktorého sa obrátite .  Kto si však naozaj môže hovoriť hypotekárny poradca  ?

   Najväčšou chybou ľudí pri vybavovaní hypotéky je, že zveria vybavovanie svojej hypotéky do rúk nesprávneho človeka . Tzn. že sa o svojej hypotéke radia s človekom ktorý nie je naozajstným  hypotekárnym poradcom hoci to tak na prvý pohľad môže vyzerať.

 

   Preto by sme si mali uvedomiť ako je kompetentný dobre nám poradiť ten s kým sa o svojej hypotéke ideme radiť.

 Nie každý kto sprostredkováva vybavovanie hypotéky je naslovovzatý odborne podkutý hypotekárny poradca.

   Vo všeobecnosti poradca by mal byť človek ktorý sa vyzná a vie vybrať pre svojho klienta z viacerých možných riešení .

   Čiže kompetentný hypotekárny poradca je ten, kto sa vyzná a vie vybrať z množstva bánk a ich hypotekárnych produktov resp. úverov na bývanie .

 

Kto je hypotekárny poradca

 

      Človek ktorý si hovorí hypotekárny poradca by mal mať možnosť vyberať a porovnávať možnosti viacerých, ideálne všetkých bánk ktoré sa zaoberajú hypotekárnym financovaním a financovaním bývania ako takého. 

 

   Mať možnosť vyberať z viacerých riešení ešte nerobí hypotekárneho poradcu poradcom. V týchto riešeniach  sa musí správny hypotekárny poradca aj vyznať a aj naozaj robiť pre svojich klientov porovnávanie a výbver z hypoték rôznych bánk .

 

   Tzn. mal by poznať pomienky hypotekárneho úverovania jednotlivých bánk a spracovať pre svojho klienta porovnanie relevantných možností úrokových sadzieb, poplatkov  prípadne podmienok bežného účtu ktorý môže s hypotékou súvisieť  a pod.  

 

   Áno pri výbere banky môže rozhodovať nielen úroková sadzba hypotéky  a čo je vlastne  cena za požičané peniaze, ale pri podobných alebo rovnakých úrokoch a poplatkoch môže zohrať úlohu aj cena a podmienky bežného účtu ktorý sa  často otvára v danej banke spolu s hypotékou. Napr. kvôli tomu, že je na to naviazaný nejaký benefit napríklad  v podobe nulového poplatku za hypotéku a pod. .

 

   Hypotekárny poradca ak je to potrebné dokáže kombinovať rôzne úverové možnosti napr. ak je pre klienta potrebné fiancovať požičanými peniazmi  viac ako 80% z kúpnej ceny alebo z hodnoty nehnuteľnosti, alebo ak ide o hypotéku  na výstavbu nehnuteľnosti na tzv. zelenej lúke a pod.

 

Kto určite nie je hypotekárny poradca

 

   Tak ako v akomkoľvek inom povolaní tak aj pri hypotékach pracujú ľudia rôznym spôsobom a teda aj ich výsledok práce bude s veľkou pravdepodobnosťou rozdielny .  Samozrejme je prirodzené ako klient  chcieť to najvýhodnejšie riešenie.  

 

   Mať šancu dostať najvýhodnejše riešenie  ale znamená hľadať službu na  správnom mieste.  Všetci lekári majú titul MUDr. ale operáciu slepého čreva vám asi neurobí obvodný lekár.

Tak aj s hypotékami pracuje veľa ľudí, ale to najlepšie riešenie máte šancu dostať len od časti z nich.

 

Ľudí zaoberajúcich sa hypotékami  môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín.

 

  1. Hypotekárny poradcovia
  2. Hypotekárny obchodníci 

 

   Pre človeka ktorý potrebuje pomôcť s hypotékou je dôležité zistiť si, alebo apoň si uvedomiť z ktorého “ tábora” z dvoch uvedených pochádza človek na ktorého sa obrátili so svojou hypotékou . Ak ide o hypotekárneho obchodníka určite by som sa radšej poobzeral po hypotekárnom poradcovi.

 

   Hypotekárny obchodník je človek ktorý sprostredkováva hypotéky bez možnosti výberu a porovnania viacerých bánk resp. človek ktorý takéto porovnanie vôbec nerobí hoci by aj mohol .

 

   Žiaľ hypotekárnych obchodníkov je oveľa viac ako hypotekárnych poradcov a tak väčšina ľudí rieši svoje hypotéky s obchodníkmi hoci  o tom ani netušia.

 

   Typickým príkladom hypotekárneho obchodníka je človek z banky. Je to jednoduché, človek z banky nemá možnosť porovnať klientovi aj iné možnosti  a ponúka tak iba hypotéku svojej banky. Človek z banky 1 vám však nemôže povedať, že banka 2 má lepšie úroky a napr. zároveň prepláca klientom náklady na znalecký posudok. 

 

 Ďalšou skupinou hypotekárnych obchodníkov sú sprostredkovatelia ( finanční agenti ) ktorí pod rúškom výberu sprostredkovávajú hypotéky  do jednej alebo  dvoch  bánk.  Pritom ale vytvárajú u klientov  dojem, že robia pre nich výber .

 

   Preto ak niekto tvrdí, že robí pre Vás výber medzi bankami  trvajte na tom, že chcete vidieť podmienky a porovnanie  aj s ostatnými bankami . 

 

   Ak chcete výhodné riešenie hypotéky hľadajte hypotekárneho poradcu nie hypotekárneho obchodníka . Aj brat, sestra, najlepší kamarát alebo ktokoľvek komu veríme a pracuje s hypotékami môže byť  len hypotekárnym obchodníkom a  môže sa aj pretrhnúť ale aj tak nám neprinesie najlepšie riešenie na trhu.

 

  Viete koľkokrát som počul od ľudí : “Ja mám známu riaditeľku v banke, ona mi poradí” . Ale práve sa chystajú obrátiť na obchodníka ktorý im môže tak akurát predať hypotéku danej banky.

 

Áno, niekedy môže ísť o najlepšie riešenie ale bude to skôr náhoda .

 

S čím vám pomôže hypotekárny poradca

 

Hypotekárny poradca pomôže s financovaním:

 

  • kúpy nehnuteľnosti 
  • výstavby nehnuteľnosti
  • refinancovaním
  • bezúčelových cieľov ( bezúčlová hypotéka na čokoľvek)

 

   Zároveň vám hypotekárny poradca ušetrí kopu času a nervov, lebo porovnanie rôznych riešení alebo vôbec nájdenie nejakého riešenia hypotekárneho financovania  by  vám  samotnému zabralo určite niekoľko dní času, nehovoriac o tom, že rôzne detaily sa bežný človek v bankách ani nemá šancu sám dozvedieť a ak áno je problematické bez znalostí všetkých súvislostí správne si ich ako laik  vyhodnotiť. 

 

   Alebo vám ešte z predstihom môže pomôcť s tým čo treba urobiť pre to, aby ste hypotéku mali šancu dostať. Najčastejšie ide o dostatočnú výšku príjmov, zápisy v úverovom registri, hodnotu zabezpečenia hypotéky, dofinancovanie 100% kúpnej ceny a pod.

 

Potrebujete poradiť s hypotékou ? Stačí ak vyplníte kontaktný formulár a my vám radi bezplatne pomôžeme.

 

Mýty o hypotékach

 

1. Asi najčastejším mýtom spojeným s hypotékami je mýtus: “ V mojej banke kde som dlhoročným klientom mi dajú najlepšie podmienky”  Logiku to má, ale logiku má aj to, že ak chce nejaká banka získať nových klientov tak im musí poskytnúť lepšie podmienky, tzn. aj lepšie podmienky na hypotéke. Zároveň sa banky neodlišujú len výškou úrokov ale aj inými parametrami ako je napr. hypotéka bez znaleckého posudku alebo iné podmienky akceptovania  bonity ( preukázania schopnosti splácať hypotéku) a pod. 

 

2. Ďalším mýtom je už spomínané : “ Mám známeho, brata, sestru, kamaráta …. v banke a tí mi vybavia najlepšie podmienky”  Ak ide i hypotekárneho obchodníka, tak hypotekárny obchodník vám už z podstaty nemôže vybaviť najlepšie podmienky na trhu s hypotékami. Áno, pravdepodobne vám vybaví hypotéku ale iba v banke pre ktorú pracuje alebo ktorú preferuje. Ale čo ak má iná banka napríklad síce rovnaký úrok ale s fixáciou na 10 rokov ?  Z dlhodobého hľadiska môže ísť o stovky až tisíce ušetrených eur vo vašej kapse.

 

3.   “Najlepšiu hypotéku si vybavím aj sám, obehnem banky a zistím si potrebné informácie”  Možno nájdete čas a energiu obehať všetky banky, ale v každej banke sedí nejaký človek s nejakými skúsenosťami a vedomosťami. Niektoré veci sa nemusíte ako klient  vôbec dozvedieť ptetože daný človek v banke ich jednoducho nevie  ( práve sa vrátil po mesačnej PN, nečíta pozorne maily s vnútornými informáciami, nemá skúsenosti… ) 

 

Príklad z minulosti za cca 4000 eur.

Klientka ktorá sa chcela poradiť s financovaním kúpy bytu mi tvrdila že ide na naše stretnutie akurát z banky kde má známu riaditeľku ktorá jej povedala že nemá nárok na štátny príspevok pretože jej priateľ má 37  rokov a bude tiež v hypotéke vystupovať . ( vek bol obmedzený na 35 )

 

 Veľké ALE . Páve v tejto banke ako jednej z mála  sa  dal štátny príspevok dostať aj keď mal jeden z účastníkov viac ako 35 rokov a nebol v manželskom zväzku. Stačilo zmeniť v žiadosti o hypotéku účastníka staršieho ako 35 rokov zo spoludlžníka na ručiteľa. Jednoduchý krok ale pracovníčka banky dokonca riaditeľka  o ňom netušila, pritom táto možnosť v banke platila už niekoľko rokov. Hypotekárny poradca ušetril danému páru 4000 eur . Hypotekárny obchodník by ich o 4000 eur pripravil.

 

 

Ako si vybrať hypotekárneho poradcu

 

   Veľa ľudí sa k odborníkovi v akejkoľvek branži dostane cez odporúčanie . To je fajn a väčšinou je to tá najlepšia voľba . V prípade hypoték by som ale rád zdôraznil : Pozor na odporúčania !

Ľudia z nášho okolia nám odporučia niekoho kto im vybavoval hypotéku  pretože s ním  boli spokojní. To je v poriadku .

 

Ale.

 

S čím boli spokojní ? Vedia že dostali naozaj najlepšie možné riešenie ? Možno si to len myslia, ale pravda je niekde inde . Možno im radil iba príjemný, milý , sympatický hypotekárny obchodník s ktorým sa dobre cítili, ale výhodné riešenie bolo niekde inde.  Nie že by odporúčania neboli dôležité, ale mala by to byť len jedna z vecí na základe ktorej sa rozhodujeme o tom, kto nám bude pomáhať našu hypotéku riešiť.

 

A/ Hypotekárny poradca má v prvom rade zmluvný vzťah zo všetkými relevantnými hypotekárnymi bankami ktoré na Slovensku poskytujú hypotéky.

 

B/ Hypotekárny poradca porovnáva viaceré prípadne všetky  banky a ukáže  a vysvetlí toto porovnanie klientovi. Samozrejme niekedy existuje naozaj len jedno alebo dve riešenia ale klient by sa mal dozvedieť prečo.

 

C/ Hypotekárny poradca rieši desiatky hypoték ročne . Chceli by ste sa dať operovať chirurgovi ktorý operuje takmer denne, tomu čo raz za mesiac, alebo  prípadne tomu čo sa chce na vás ešte len učiť operovať? Počtom spracovaných hypoték sa hypotekárny poradca stáva odborníkom ktorý ovláda dôležité detaily, tak ako chirurg sa stáva špičkovým chirurgom počtom operácií ktoré absolvoval.

 

Len jedna poznámka. U hypotekárneho poradcu je možné, že napriek tomu že nerobí veľa hypoték a  nemá tak dostatočnú skúsenosť môže byť pre vás tiež prínosom. Vtedy ak má vo svojom okolí hypotékárneho poradcu so skúsenosťami s ktorým sa môže radiť a nájsť tak pre vás rovnako najvýhodnejšie riešenie..

 

Hypotéka je jeden z najnákladnejších finančných produktov ktorým musia ľudia prejsť vo svojom živote.  Hypotekárny obchodník alebo hypotekárny poradca ? Na túto otázku si odpovedzte ešte pred tým než začnete hypotéku riešiť.

 

Ak potrebujete poradiť s vašou hypotékou radi vám bezplatne pomôžeme  ak vyplníte kontaktný formulár. Ak sa vám článok páčil potešíte nás svojím lajkom tlačítkom pod článkom.

 

Ak chcete odoberať moje články o financiách stlačte žlté tlačítko pod článkom, alebo lajknite stránku jetoopeniazoch na Facebooku.. Budete tak dostávať pravidelne aktuálne informácie, ktoré vám môžu priniesť  peniaze vo finančných produktoch.

 

                                              Stanislav Jendrišák

 

7 tipov ako dostať peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
jetoopeniazoch@jetoopeniazoch.sk

Kontaktný formulár

Do kedy budú také nízke úroky v bankách ?

REFERENCIE

Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie. čitaj ďalej

 

Darina Hornáčková plánovačka výroby

 

Ďakujem za čas

Ešte som sa chcel spýtať že ak mi  zrušia tú poistku, mali by mi vyplatiť aj chirurgický zákrok? Mám ho zahrnutý poistke.

Prečítal som email a vrele ďakujem za pomoc

Super radca.. nie chamtoš

parada

ešte raz ďakujem

Rudolf z Facebooku

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje investičné životné poistenie čítaj ďalej

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň čítaj ďalej

BC. Janka B. manažérka

 

Hľadal som čo najlepšiu možnosť sporenia pre moje deti. Pred tým čítaj ďalej

Michal V. Výpravca

 

Potreboval som vybaviť bezúčelovu hypotéku v konečnom dôsledku na budúcu čítaj ďalej

Peter H. Podnikateľ

-Konecne cez MD som sa dostala k tomu, aby som sa zamyslela nad financiami. Chcem si pre dceru nasetrit nejaku sumu, aby mala aspon nieco do startu do zivota. Pri narodeni dcery som uzavrela investicne zivotne poistenie. Ja mam kapitalove zivotne poistenie a potrebovala som sa uistit, ci su obe poistky vyhodne a ci je lepsie ich zrusit. Takisto som sa chcela porozpravat o vyhodnosti mojho II. piliera. 

 - Podobnu sluzbu som este neskusala, ak nepocitam financneho poradcu, ktoreho sme vyuzili pri hladani vyhodnej hypoteky. Myslím, že sa podarilo sa vybaviť výhodnú hypotéku. 

-Pan Jendrisak bol perfektne pripraveny na stretnutie. Podklady som mu poslala vopred a na stretnuti mi ukazal mozne alternativy k mojim sporeniam. Vysledkom stretnutia je zrusenie poistiek a prestup do druhej DDS.

Najviac si cenim prepocty, ktore mal pan Jendrisak zo sebou. Milujem cisla a tabulky a nemam rada zbytocne "reci" okolo financnych produktov. Takze na zaklade tychto podkladov som prehodnotila svoje sporenie. 

Takisto ocenujem profesionalny pristup pana Jendrisaka v stazenych podmienkach

Pan Jendrisak mi mohol nechat podklady, ktore si pre mna pripravil. Na druhej strane som si ich ani nevypytala na konci naseho stretnutia. 

Celkovo som vsak spokojna a nevidim nedostatky.

Jednoznacne doporucam.

Ing. Zuzana Bursová

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?