Tipy ako neprísť o peniaze vo finančných produktoch.

21 tipov AKO NEZABIŤ svoje PENIAZE

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book.

Čo sa stane s vašou splátkou hypotéky, ak úrokové sadzby narastú ?

rast.jpg Čo ak úrokové sadzby na úveroch a hypotékach porastú?

 

Viete ako vám môžu narásť splátky na vašej hypotéke, ak začnú rásť úrokové sadzby?

Budete schopní  svoju hypotéku  splácať, aj keď úrokové sadzby pôjdu hore ?

Úrokové sadby na hypotékach klesli na historické minimá. Hypotekárny úver s úrokom pod 2%  resp. s úrokom okolo 1% je dnes takmer samozrejmosťou.  

DOKEDY  TOMU TAK BUDE ?

Dlhodobo sme si už zvykli skôr na klesanie úrokov na hypotékach. Od vtedy, ako sa začali hypotéky na Slovensku poskytovať, viac menej úroky  stále klesali. Pamätám si dobu,  keď boli  okolo roku 2000 vo výške cca 10% .

V najbližšom období nás s najväčšou pravdepodobnosťou čaká skôr opačný proces. Tzn. postupné zvyšovanie úrokových sadzieb na hypotékach resp. zvyšovanie úrokov na všetkých úveroch .

 

JE REÁLNE ZVÝŠENIE ÚROKOV ?

 

Zvládneme aj splácanie našich hypoték, ak by sa trh otočil a úrokové sadzby  začali rásť ?

Prečo k zvýšeniu alebo zníženiu úrokových sadzieb  dochádza  ?

Od čoho  vývoj úrokovej sadzby na úveroch a hypotékach závisí  ?

Tých parametrov je viacero,

ale

hlavným „určovateľom“  úrokovej sadzby úverov, ale aj úrokov na  vkladoch  v krajinách, kde sa platí eurom je Európska centrálna banka ( ďalej ECB) a úroky v komerčných bankách  sa odvíjajú od úrokovej sadzby ktorú ECB pravidelne určuje, vyhlasuje. (po svojim  zasadnutí)

Keďže komerčné banky si medzi sebou tiež požičiavajú ďalším vstupom do výšky úrokových sadzieb na úveroch je,  za aké úroky si banky  požičiavajú peniaze medzi sebou na tzv. medzibankovom trhu.

Prečo dochádza k výkyvom úrokov ?

Uvedomme si, že peniaze majú tiež svoju cenu vyjadrenú vlastne úrokom za ktoré sú banky  ochotné požičiavať , resp. úrokom  za ktorý sú ochotné uložiť u seba peniaze klientov .

Nízky úrok je nízka cena za požičané peniaze a vysoký úrok je naopak vysoká cena za požičané peniaze. ( naše peniaze uložené v banke sú vlastne tiež  úverom , ale úverom pre banku voči nám pretože nám za to vypláca tiež úrok  aj keď dnes veľmi biedny)

Ak pre zjednodušenie odhliadnem od iných vplyvov, súčasné nízke úroky a tým lacné peniaze určila  ECB preto, že  sa snaží znížením úrokov  zlacniť pôžičky a tak naštartovať infláciu a tým podporiť ekonomiku ako takú .

Čím viac ľudia nakupujú, tým viac sa štartuje inflácia ( rast cien ) a aby ľudia mohli nakupovať musia mať peniaze .

Samozrejme znižovanie úrokov na úveroch a hypotékach má " na svedomí" aj konkurenčný boj medzi bankami, ktoré sa znižovaním úrokov snažia prilákať klienotv práve pod ich krídla.

Nízke úroky na úveroch, ale aj vkladoch podnecujú ľudí k úverom, alebo míňaniu úspor a nakupovaním ( dopytom)  sa štartuje inflácia. Keď sa to ECB veľmi nedarí tak sú úroky nízke . Ale keď sa to podarí, úroky začnú rásť .

Napr. v Japonsku nízke úroky trvajú už cca viac ako 20 rokov, ale na to  by som sa u v našich končinách nespoliehal .  :-)

Prvým indikátorom na zvyšovanie úrokov v bankách môžu byť práve informácie o udržateľnom zvýšení inflácie ...

Vzhľadom na históriu, je vysoký predpoklad že úrokové sadzby časom porastú, čo sa dotkne aj všetkých „majiteľov“ hypoték,  alebo iných dlhodobých úverov .

 


 

V príklade si  môžete pozrieť, ako by sa  vyvíjala výška anuitnej splátky na 30 ročnom úvere pri raste úrokov z 1,8%  na 3% alebo 5% .

 

úver 50 000 € s úrokom  1,8%  fix 5  spl . 180 €

o 5 rokov nárast úroku na 3% - spl .206 € . nárat na 5% - spl. 254 €

 

úver 80 000 € s úrokom  1,8% fix 5 spl 287 €

o 5 rokov nárast úroku na 3% - spl. 329 € . nárast 5% spl.  406 €

 

úver 100 000 € s úrokom 1,8%  fix 5 spl. 360 €

o 5 rokov nárast úroku na 3% -spl. 411 € nárast 5% - spl. 507 €

 

Ak dôjde k nárastu úrokov  tak  tento rast sa vždy prejaví až pri výročí fixácie úrokovej sadzby úveru .  Tzn. , že ak by som si napríklad tento rok zobral úver s fixáciou 5 rokov, ak by aj trebárs o dva roky boli už zvýšené úrokové sadzby,  môjho úveru sa to dotkne až pri výročí v  piatom  roku .

Samozrejme, čím vyšší úver si  dnes zoberieme tým viac sa aj zvýši splátka v čase keď úrokové sadzby porastú.

 

 PRETO:

  •  Ak si teraz beriete hypotéku  ,zvážte aký vysoký úver si  budete môcť dovoliť splácať v budúcnosti,  keď úroky na     hypotékach  pôjdu hore. 

 

  •   Je takmer isté, že  dnešné úroky 1,0% - 1,8% tu nebudú navždy. Je vysoký predpoklad, že v čase budú úroky rásť. Tak ako pred pár rokmi bol bežný  úrok  napr. 4% alebo 5% ,tak sa to pravdepodobne stane aj v budúcnosti . Preto nechoďte dnes  na hranu svojich možností vo výške splátky.

 

  • Ak máte pôvodný štátny príspevok pre mladých ( do konca roka 2017 ), tak sa vás zvýšenie úrokov môže finančne dotknúť ešte viac . Po piatich rokoch vám skončí štátna podpora ( fixne o 3% znížená úroková sadzba viac menej ide o  max. 80 € ) a vám nabehne plný úrok a ak by sa úroky na hypotéky zároveň  zvýšili, tak toto zvýšenie sa vám samozrejme napočíta   k tomu .

 

  • Ak vám ktokoľvek sľubuje výhodné úroky, jeho sľub sa končí vo výročí fixácie úroku vášho úveru (1,3,5,10 rokov )  a aký  úrok bude potom, nevie vopred nikto na svete. Na druhej strane, pri normálnom ekonomickom  vývoji to určite nebude z ničoho nič dvojciferné číslo .

                                                                   

Ak sa vám článok páčil, potešíte ma svojim lajkom tlačítkom pod článkom. V prípade ak sa potebujete poradiť o čomkoľvek v súvislosti s hypotékou, úverom, alebo rastom úrokov, rád vám bezplatne pomôžem, ak vyplníte kontaktný formulár .

Ak máte záujem dostávať podobné články o peniazoch ktoré vám môžu ušetriť peniaze, stlačte žlté tlačítko pod článkom.

 

                                  Stanislav Jendrišák

7 tipov ako dostať peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
jetoopeniazoch@jetoopeniazoch.sk

Kontaktný formulár

Do kedy budú také nízke úroky v bankách ?

Referencie

Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie.

Zatiaľ som nikdy predtým  neskúšala podobnú službu pretože som to nepovažovala za potrebné. Ale po skúsenosti s p. Jendrišákom som zmenila názor a podobné služby budem určite využívať. V blízkej budúcnosti by som rada využila ďalšiu službu a to - sporenie. 

Našou spoluprácou som dosiahla vybavenie a schválenie hypotekárneho úveru spolu s dofinancovaním finančných prostriedkov na prerábku nehnutelnosti. 

Najviac si vážim ochotu, odbornosť, skvelý prístup a riešenia ktoré pomohli k bezproblémovej kúpe bytu.

So službami p. Ing. Jendrišáka som bola nadmieru spokojná a určite posuniem svoju skúsenosť ďalej. 
 

Darina Hornáčková plánovačka výroby

 

Ďakujem za čas

Ešte som sa chcel spýtať že ak mi  zrušia tú poistku, mali by mi vyplatiť aj chirurgický zákrok? Mám ho zahrnutý poistke.

Prečítal som email a vrele ďakujem za pomoc

Super radca.. nie chamtoš

parada

ešte raz ďakujem

Rudolf z Facebooku

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje IŽP pre zdravie a dôchodok od poisťovne Wustenrot, ktoré som pred pár rokmi uzatvoril s jedným poistným poradcom.
     Pán Jendrišák mi pomohol zorientovať sa v poistke ,a spraviť určite zmeny v percentualnom rozdeleni prostriedkov do fondov.
     Cením si ochotu,  odborné zhodnotenie mojej poistky a odporúčania ktoré mi potvrdili správnosť v poistení pokračovať. 
    Škoda že z dovodu diaľky nebol osobny kontakt,ale aj telefonicky kontakt bol postačujuci na to aby som sa zamyslel a urobil určite zmeny v poisteni.
     Služby pána Jendrišáka by som určite odporučil.

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň aj rozumné životné poistenie pre manžela a deti. 

Najskôr sme hypotekárny úver skúšali vybavovať sami osobne, ale vo viacerých inštitúciách sme dostali rovnakú odpoveď:,, Nejde to". ,,Je to komplikované". ,,Nemáte nárok". Tak sme to vzdali. 

Až na odporúčanie známeho sme kontaktovali p. Ing. Jendrišáka. Vďaka odbornej znalosti a dlhoročným skúsenostiam bolo zrazu všetko reálne. Pri vzájomnej spolupráci sme dosiahli naozaj skvelé výsledky. Uzavreli sme v pohodlí domova poistenie, ktoré pokrýva to najdôležitejšie a zároveň jeho výška nenarúša náš rodinný rozpočet. A hypotekárny úver? Super. Peniažky už máme na účte, čo dodať.

Služby finančného poradcu sme využili prvý krát a určite nie posledný. Naozaj skvelý prístup, znalosť v oblasti financií, rýchle vybavenie hypotekárneho úveru, porovnanie poistenia viacerých inštitúcií a výber najvýhodnejšieho. Nás to nestalo ani trochu času ( až na podpísanie úveru v banke) a ani peňazí navyše.

So všetkým sme boli spokojní a služby p. Ing. Jendrišáka určite odporúčame.

BC. Janka B. manažérka t.č. na MD

 

Hľadal som čo najlepšiu možnosť sporenia pre moje deti. Pred tým mali založené stavebné sporenie, ale časom už bolo nevýhodné. Nevedel som sa zorientovať vo finančných produktoch, tak som sa obrátil na pána Ing. Jendrišáka.

Dohodli sme si stretnutie, kde mi podrobne vysvetlil  čo bude najlepšie. S jeho pomocou som si z pohodlia domova otvoril účet a začal sporiť do ETF fondov. Pri daľšom stretnutí sme vyriešili refinancovanie úveru a pomohol mi nastaviť ll. a lll. pilier. 

Prekvapil ma širokým záberom vedomostí v oblasti financií a ochotou pomôcť. 

Služby p. Ing Jendrišáka určite odporúčam.

Michal V Výpravca

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?

7  TIPOV AKO UŠETRIŤ na SVOJEJ HYPOTÉKE

7 efektívnych ciest ako ušetriť na nákladoch za svoju hypotéku.

Ako neplatiť banke za svoju hypotéku zbytočne veľa .

Stiahnite si zadarmo tento e-book  a zistite ako na to .