Tipy ako neprísť o peniaze vo finančných produktoch.

21 tipov AKO NEZABIŤ svoje PENIAZE

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book.

VAROVANIE : Refinancovanie hypotéky do inej banky nemusí znamenať úsporu

kalkulacka panaze pero.jpg Refinancovanie hypotéky nemusí byť vždy výhodné

Refinancovanie hypotéky, ktoré môže byť na prvý pohľad výhodné, také nemusí byť, ak sa na refinancovanie pozrieme bližšie .

Klienti sa niekedy po informácii o možnosti znížiť si úrok na svojej hypotéke, vrhnú na refinancovanie hlava nehlava.

Je úrok pri refinancovaní hypotéky do inej banky napr. 0,8 % lepší ako úrok 1,3% v "starej" banke ?

Je nižší úrok automaticky zárukou ušetrenia vašich peňazí na splátkach hypotéky?

 

Refinancovanie hypotéky sa zlacnilo

Od roku 2016 došlo v bankách k malej revolúcii v úrokoch na refinančných hypotékach . Celé to spôsobila zmena poplatku za predčasné splatenie hypoték mimo doby fixácie úrokovej sadzby, ktorý sa znížil na maximálnu výšku 1% . V tomto poplatku musia byť zahrnuté všetky náklady banky, a tak si už napr. banky nemôžu účtovať napr. poplatok za vyčíslenie zostatku refinancovanej hypotéky tak, ako to robili v minulosti.

Pred samotným refinancovaním hypotéky teda  znížení úrokovej sadzby hypotékou v novej banke,  môže byť pre klientov efektívnejšie, dohodnúť sa na jej znížení úroku v terajšej banke, kde má klient úver.

Dnes je možné dohodnúť sa s vlastnou bankou na znížení  úroku aj mimo doby fixácie úrokovej sadzby a tak predísť trampotám spojeným s refinancovaním hypotéky do inej banky.

Ak Vám banka zýníži úrok na prijateľnú mieru, tak už nemusíte svoj úver prenášať do inej banky a platiť zbytočné poplatky na to, aby ste si znížili úrok. Stačí navštíviť vašu súčasnú banku a požiadať o zníženie sadzby. Dnes je bežný úrok 0,6- 1,3% s fixáciu na 3-10 rokov .

Tzn. že ak máte vysoký úrok  a  napr.  päť ročnú fixáciu úroku na svojom úvere a táto fixácia končí až napr. o cca  2-3 roky máte možnosť už teraz si znížiť úrokovú sadzbu a ušetriť peniaze vo vašej peňaženke. Nemusíte čakať na refinancovanie hypotéky, alebo zmenu úrokov , až do doby  výročia fixácie na vašej hypotéke  .

Kompetentní vo vašej terajšej banke veľmi dobre vedia, že klienti môžu v súčasnosti oveľa ľahšie z banky odísť a preniesť si úver  ku konkurencii aj mimo dobu výročia fixácie úrokovej sadzby . Preto sa snažia konkurenciu dorovnať, ale klient musí byť aktívny a požiadať o to.

Nehovoriac o tom, že niektoré banky pri refinancovaní dokonca preplácajú spomínané 1% ( poplatok) za predčasné splatenie hypotéky .

 

Refinancovanie hypotéky je o prepočte

Ak máte ponuku z inej banky napr. 0,8 % pri fixácii sadzby 5 rokov a vaša terajšia banka nezníži úrok na 0,8% ale  „ iba „ na 1,0 % stále to môže znamenať, že sa vám refinancovať hypotéku do inej banky neoplatí.  Je to spôsobené poplatkami a nákladmi spojenými s prenosom úveru do novej banky.

 

Príklad refinancovania hypotéky:

Michal má hypotéku so zostatkom 46 000 € a má na nej úrok 1,7% s fixáciou ktorá mu končí o 2 roky. Sprostrekovateľ mu navrhuje refinancovanie hypotéky v inej banke kde je úrok 0,8 % s fixom na 5 rokov. Splatnosť  hypotéky má ešte 27 rokov.

Michalova súčasná banka mu ponúkla zníženie jeho úroku na 1,2% s rovnakou fixáciou na 5 rokov. Oplatí sa Michalovi refinancovanie  hypotéky ?

Pri úroku 0,8% je  anuitná splátka 157,91 €

Pri úroku 1,2% je  anuitná splátka 166,29 €

Rozdiel v mesačnej úspore je 8,33 €, čo je za 5 rokov cca 502 €

 

Náklady spojené s refinancovaním hypotéky sú :

 

Poplatok 1% za predčasné splatenie hypotéky  mimo doby fixácie   = 460 €

Kolok na katastri za vklad záložného práva 66 €

Znalecký posudok ( nie vždy je nutný resp. môže stačiť aj "starý" posudok) ak je potrebný môže stáť od  150 €.

Niektoré banky si môžu účtovať  aj poplatok za poskytnutie hypotéky do výšky 1% z jej sumy . (je to už ale iba výnimočne )

 

Iba so započítaním toho čo Michal určite zaplatí a to 66 +460 = 526 €

je zrejmé , že :

Napriek tomu, že  terajšia banka nedorovnala   Michalovu ponuku z novej banky , neoplatí sa Michalovi kvôli úspore pár eur  jeho hypotéku refinancovať a mal by ostať v súčasnej banke.

Na druhej strane ako som už spomenul niektoré refinancujúce banky preplácajú spomínaný poplatok za predčasné splatenie hypotéky vo výške 1% a niektoré aj kolok 66 € za zavkladovanie    nehnuteľnosti na katastri.

V takom prípade by sa už refinancovanie MIchalovi oplatilo, pretože by refinancovaním hypotéky ušetril cca 500 eur , aj keď za obdobie 5 rokov.

Zároveň ale treba brať pri zmene banky do úvahy aj poplatok za vedenie bežného účtu, ktorý sa vo väčšine prípadov v novej banke otvára a niekedy môže byť výrazne vyšší, ako v "starej" banke.

 

POZOR na nekorektné prepočítanie refinancovania !

Sú sprostredkovatelia ktorí pri refinancovaní  nekorektne počítajú úsporu na celú dobu splatnosti hypotéky.

To  je ale zavádzajúce, pretože úrok je garantovaný iba do najbližšej fixácie , v našom  príklade garantovaný na 5 rokov , nie na dvadsaťsedem rokov.

 

Refinancovanie hypotéky treba najskôr premyslieť :

 

Ak vás niekto oslovil s refinancovaním vašej hypotéky v prvom rade jednajte o znížení sadzby v terajšej banke . Je možné že to bude pre vás prijateľnejšie ako refinancovanie.

Ak vás aj nikto s refinancovaním neoslovil  a máte vysoký úrok na vašej hypotéke, neodkladne navštívte svoju banku a požiadajte o jeho zníženie aj mimo doby fixácie úrokovej sadzby. Argumentujte tým, že viete o možnosti refinancovať s nižšou sadzbou, ktorá ale musí byť reálna, pretože v bankách majú prehľad aké sú možné úroky na hypotékach .

Každé navrhované riešenie či už z vlastnej, alebo z cudzej banky je dôležité si korektne prepočítať a porovnať.

Ak by vám náhodou vaša banka nevyšla v znížení úrokovej sadzby v ústrety, až potom rozmýšľajte o refinancovaní hypotéky ku konkurencii, ale aj tak si to treba dobre spočítať , alebo sa obrátiť na svojho finančného konzultanta, aby sa vám to naozaj oplatilo.

 

V prípade ak by ste sa chceli poradiť, alebo potrebujete s niečím pomôcť som vám k dispozícii ak vyplníte kontaktný formulár, alebo mi zavoláte na tel.číslo 0905 506 826. 

 

Ak sa vám článok páčil môžete mu dať like na facebooku, alebo ho sdieľať so svojími priateľmi. Môžete tak pomôcť vašim známym a priateľom ušeriť peniaze . :-)

 

        Ing. Stanislav Jendrišák

 

 

 

 

 

7 tipov ako dostať peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
monika.hanzesova@bcas.sk
0915 866 612

Referencie

Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie.

Zatiaľ som nikdy predtým  neskúšala podobnú službu pretože som to nepovažovala za potrebné. Ale po skúsenosti s p. Jendrišákom som zmenila názor a podobné služby budem určite využívať. V blízkej budúcnosti by som rada využila ďalšiu službu a to - sporenie. 

Našou spoluprácou som dosiahla vybavenie a schválenie hypotekárneho úveru spolu s dofinancovaním finančných prostriedkov na prerábku nehnutelnosti. 

Najviac si vážim ochotu, odbornosť, skvelý prístup a riešenia ktoré pomohli k bezproblémovej kúpe bytu.

So službami p. Ing. Jendrišáka som bola nadmieru spokojná a určite posuniem svoju skúsenosť ďalej. 
 

Darina Hornáčková plánovačka výroby

 

Ďakujem za čas

Ešte som sa chcel spýtať že ak mi  zrušia tú poistku, mali by mi vyplatiť aj chirurgický zákrok? Mám ho zahrnutý poistke.

Prečítal som email a vrele ďakujem za pomoc

Super radca.. nie chamtoš

parada

ešte raz ďakujem

Rudolf z Facebooku

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje IŽP pre zdravie a dôchodok od poisťovne Wustenrot, ktoré som pred pár rokmi uzatvoril s jedným poistným poradcom.
     Pán Jendrišák mi pomohol zorientovať sa v poistke ,a spraviť určite zmeny v percentualnom rozdeleni prostriedkov do fondov.
     Cením si ochotu,  odborné zhodnotenie mojej poistky a odporúčania ktoré mi potvrdili správnosť v poistení pokračovať. 
    Škoda že z dovodu diaľky nebol osobny kontakt,ale aj telefonicky kontakt bol postačujuci na to aby som sa zamyslel a urobil určite zmeny v poisteni.
     Služby pána Jendrišáka by som určite odporučil.

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň aj rozumné životné poistenie pre manžela a deti. 

Najskôr sme hypotekárny úver skúšali vybavovať sami osobne, ale vo viacerých inštitúciách sme dostali rovnakú odpoveď:,, Nejde to". ,,Je to komplikované". ,,Nemáte nárok". Tak sme to vzdali. 

Až na odporúčanie známeho sme kontaktovali p. Ing. Jendrišáka. Vďaka odbornej znalosti a dlhoročným skúsenostiam bolo zrazu všetko reálne. Pri vzájomnej spolupráci sme dosiahli naozaj skvelé výsledky. Uzavreli sme v pohodlí domova poistenie, ktoré pokrýva to najdôležitejšie a zároveň jeho výška nenarúša náš rodinný rozpočet. A hypotekárny úver? Super. Peniažky už máme na účte, čo dodať.

Služby finančného poradcu sme využili prvý krát a určite nie posledný. Naozaj skvelý prístup, znalosť v oblasti financií, rýchle vybavenie hypotekárneho úveru, porovnanie poistenia viacerých inštitúcií a výber najvýhodnejšieho. Nás to nestalo ani trochu času ( až na podpísanie úveru v banke) a ani peňazí navyše.

So všetkým sme boli spokojní a služby p. Ing. Jendrišáka určite odporúčame.

BC. Janka B. manažérka t.č. na MD

Kontaktný formulár

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Pozor na vaše poistenie, domu, bytu a domácnosti

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?

Máte určené oprávnené osoby ?

7  TIPOV AKO UŠETRIŤ na SVOJEJ HYPOTÉKE

7 efektívnych ciest ako ušetriť na nákladoch za svoju hypotéku.

Ako neplatiť banke za svoju hypotéku zbytočne veľa .

Stiahnite si zadarmo tento e-book  a zistite ako na to .