Tipy a návody , ako ušetriť na finančných produktoch .

21 tipov AKO NEZABIŤ svoje PENIAZE

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book.

VAROVANIE : Refinancovanie hypotéky do inej banky môže znamenať prísť o svoje peniaze

kalkulacka panaze pero.jpg Refinancovanie hypotéky nemusí byť vždy výhodné

Refinancovanie hypotéky, ktoré môže byť na prvý pohľad výhodné, také nemusí byť, ak sa na refinancovanie pozrieme bližšie .

Klienti sa niekedy po informácii o možnosti znížiť si úrok na svojej hypotéke, vrhnú na refinancovanie hlava nehlava.

Je úrok pri refinancovaní hypotéky do inej banky napr. 1,5 % lepší ako úrok 2% v "starej" banke ?

Je nižší úrok automaticky zárukou ušetrenia vašich peňazí ?

Od roku 2016 došlo v bankách k malej revolúcii v úrokoch na refinančných hypotékach . Celé to spôsobila vlastne zmena poplatku za predčasné splatenie hypoték mimo doby fixácie úrokovej sadzby, ktorý sa znížil na maximálnu výšku 1% .

Ak ide o  zníženie úrokovej sadzby, pre klientov môže byť najefektívnejšie dohodnúť sa na jej znížení úroku v terajšej banke, kde má klient úver. Dnes je možné dohodnúť sa s vlastnou bankou na znížení  úroku aj mimo doby fixácie úrokovej sadzby a tak predísť trampotám spojeným s refinancovaním hypotéky do inej banky.

Väčšinou už v tejto chvíli nemusíte svoj úver prenášať do inej banky a platiť zbytočné poplatky na to, aby ste si znížili úrok. Stačí navštíviť vašu súčasnú banku a požiadať o zníženie sadzby. Dnes je bežný úrok 1- 1,2 % s fixáciu na 3-4 roky a 1,5-1,8 % s fixáciou na 5 rokov.

Tzn. že ak máte vysoký úrok  a  napr. aj päť ročnú fixáciu úroku na svojom úvere a táto fixácia končí až cca o 2-3 roky máte možnosť už teraz si znížiť úrokovú sadzbu a ušetriť peniaze vo vašej peňaženke. Nemusíte čakať na refinancovanie hypotéky, alebo zmenu úrokov , až do doby  výročia fixácie na vašej hypotéke  .

Kompetentní vo vašej terajšej banke veľmi dobre vedia, že klienti môžu v súčasnosti oveľa ľahšie z banky odísť a dať si úver refinancovaním preniesť ku konkurencii aj mimo dobu výročia fixácie úrokovej sadzby . Preto sa snažia konkurenciu dorovnať, ale klient musí byť aktívny a požiadať o to.

 

POZOR- refinancovanie hypotéky je o prepočte

Ak máte ponuku z inej banky napr. 1,5 % pri fixácii sadzby 3 roky  a vaša terajšia banka nezníži úrok na napr. fixe 3 roky na 1,5% ale  „ iba „ na 1,7 % stále to môže znamenať, že sa vám refinancovať hypotéku do inej banky neoplatí. Pretože môže byť stále lepšie ostať v súčasnej banke ako refinancovanie. Je to spôsobené poplatkami a nákladmi spojenými s prenosom úveru do novej banky.

 

Príklad refinancovania hypotéky:

Michal má hypotéku so zostatkom 45 000 € a teraz má na nej úrok 2,9% s fixáciou ktorá mu končí o 4 roky. Sprostrekovateľ mu navrhuje refinancovať v inej banke kde je úrok 1,5 % s fixom na 3 roky. Splatnosť  hypotéky má ešte 24 rokov.

Michalova súčasná banka mu ponúkla zníženie jeho úroku na 1,7% s rovnakou fixáciou na 3 roky. Oplatí sa Michalovi refinancovať jeho hypotéku ?

Pri úroku 1,5% je  anuitná splátka 186,16 €

Pri úroku 1,7% je  anuitná splátka 190,40 €

Rozdiel v mesačnej úspore je 4,24 €, čo je za tri roky 152,64 €

 

Náklady spojené s refinancovaním hypotéky sú :

 

Poplatok 1% za predčasné splatenie hypotéky  mimo doby fixácie   = 450 €

Kolok na katastri za vklad záložného práva 66 €

Znalecký posudok ( nie vždy je nutný resp. môže stačiť aj "starý" posudok) si znalec účtuje za 150 €.

Niektoré banky si môžu účtovať  aj poplatok za poskytnutie hypotéky do výšky 1% z jej sumy . (je to už ale iba výnimočne )

 

Iba so započítaním toho čo Michal určite zaplatí a to 66 +150 + 450 = 666 €

je zrejmé , že :

Napriek tomu, že  terajšia banka nedorovnala   Michalovu ponuku z novej banky , neoplatí sa Michalovi  jeho hypotéku refinancovať a mal by ostať v súčasnej banke.

Pretože ušerí cca 152 €, ale zaplatí 666 € .

 

POZOR na nekorektné prepočítanie refinancovania !

Sú sprostredkovatelia ktorí pri refinancovaní  nekorektne počítajú úsporu na celú dobu splatnosti hypotéky. V tomto prípade 4,24 x 12x24 = 1221,12 € čo je ale zavádzajúce, pretože úrok je garantovaný iba do najbližšej fixácie , v našom  príklade garantovaný na tri roky , nie na dvadsaťštyri rokov.

Michalova hypotéka z príkladu by sa dokonca aj pri ponuke úroku v jeho terajšej banke na úrovni 2,3% neoplatila refinancovať do inej banky .

Pretože pri úroku 2,3% by bola úspora refinancovaním do inej banky na úrok 1,5%  stále iba vo výške nákladov s takouto zmenou spojených .

 

Čo by ste mali urobiť ak chcete refinancovať vašu hypotéku :

 

Ak vás niekto oslovil s refinancovaním vašej hypotéky v prvom rade jednajte o znížení sadzby vo vašej terajšej banke . Pravdepodobne vás to vyjde lacnejšie ako refinancovať.

Ak vás aj nikto s refinancovaním neoslovil  a máte vysoký úrok na vašej hypotéke, neodkladne navštívte svoju banku a požiadajte o jeho zníženie aj mimo doby fixácie úrokovej sadzby. Argumentujte tým, že viete o možnosti refinancovať s nižšou sadzbou ktorá lae musí byť reálna, pretože v bankách majú prehľad aké sú možné úroky na hypotékach .

Každé navrhované riešenie či už z vlastnej, alebo z cudzej banky je dôležité si korektne prepočítať a porovnať.

Ak by vám náhodou vaša banka nevyšla v znížení úrokovej sadzby v ústrety, až potom rozmýšľajte o refinancovaní hypotéky ku konkurencii, ale aj tak si to treba dobre spočítať , alebo sa obrátiť na svojho finančného konzultanta, aby sa vám to naozaj oplatilo.

 

V prípade ak by ste sa chceli poradiť, alebo potrebujete s niečím pomôcť som vám k dispozícii ak vyplníte kontaktný formulár, alebo mi zavoláte na tel.číslo 0905 506 826. 

 

Ak sa vám článok páčil môžete mu dať like na facebooku, alebo ho sdieľať so svojími priateľmi. Môžete tak pomôcť vašim známym a priateľom ušeriť peniaze . :-)

 

        Ing. Stanislav Jendrišák

 

 

 

 

 

7 tipov ako nestratiť peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Referencie

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje IŽP pre zdravie a dôchodok od poisťovne Wustenrot, ktoré som pred pár rokmi uzatvoril s jedným poistným poradcom.
     Pán Jendrišák mi pomohol zorientovať sa v poistke ,a spraviť určite zmeny v percentualnom rozdeleni prostriedkov do fondov.
     Cením si ochotu,  odborné zhodnotenie mojej poistky a odporúčania ktoré mi potvrdili správnosť v poistení pokračovať. 
    Škoda že z dovodu diaľky nebol osobny kontakt,ale aj telefonicky kontakt bol postačujuci na to aby som sa zamyslel a urobil určite zmeny v poisteni.
     Služby pána Jendrišáka by som určite odporučil.

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň aj rozumné životné poistenie pre manžela a deti. 

Najskôr sme hypotekárny úver skúšali vybavovať sami osobne, ale vo viacerých inštitúciách sme dostali rovnakú odpoveď:,, Nejde to". ,,Je to komplikované". ,,Nemáte nárok". Tak sme to vzdali. 

Až na odporúčanie známeho sme kontaktovali p. Ing. Jendrišáka. Vďaka odbornej znalosti a dlhoročným skúsenostiam bolo zrazu všetko reálne. Pri vzájomnej spolupráci sme dosiahli naozaj skvelé výsledky. Uzavreli sme v pohodlí domova poistenie, ktoré pokrýva to najdôležitejšie a zároveň jeho výška nenarúša náš rodinný rozpočet. A hypotekárny úver? Super. Peniažky už máme na účte, čo dodať.

Služby finančného poradcu sme využili prvý krát a určite nie posledný. Naozaj skvelý prístup, znalosť v oblasti financií, rýchle vybavenie hypotekárneho úveru, porovnanie poistenia viacerých inštitúcií a výber najvýhodnejšieho. Nás to nestalo ani trochu času ( až na podpísanie úveru v banke) a ani peňazí navyše.

So všetkým sme boli spokojní a služby p. Ing. Jendrišáka určite odporúčame.

BC. Janka B. manažérka t.č. na MD

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Pozor na vaše poistenie, domu, bytu a domácnosti

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
monika.hanzesova@bcas.sk
0915 866 612

Kontaktný formulár

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?

Máte určené oprávnené osoby ?

7  TIPOV AKO UŠETRIŤ na SVOJEJ HYPOTÉKE

7 efektívnych ciest ako ušetriť na nákladoch za svoju hypotéku.

Ako neplatiť banke za svoju hypotéku zbytočne veľa .

Stiahnite si zadarmo tento e-book  a zistite ako na to .