Tipy a návody , ako ušetriť na finančných produktoch .

21 tipov AKO NEZABIŤ svoje PENIAZE

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book.

Sporenie pre deti? Konzervatívne stavebné sporenie, môže byť pre deti stále výhodná voľba .

deti.jpg Sporenie pre deti

Rozhodujete sa kam odkladať peniaze vašej ratolesti? Alebo už vašim deťom niekde sporíte ?

Pre svoje deti chce každý rodič len to najlepšie. A to určite aj v prípade, ak sa rozhodne sporiť dieťaťu peniaze, ktoré dieťa využije v dospelosti či už na štúdium  , alebo na ľahšie vykročenie do života napr. pri kúpe vlastného bývania.

     Jednou z možností, ako vytvoriť sporenie pre deti je konzervatívna forma sporenia. Tzn. také sporenie, kde nemôžeme očakávať nadpriemerné výnosy, ale na druhej strane prípadné možné straty sú minimálne resp. možnosť straty je nulová.

     Stavebné sporenie je jedným z produktov ktoré patria do tejto kategórie a veľa rodičov práve tento produkt využíva na pravidelné sporenie pre svoje deti. Garancia vkladov je viac menej sto percentná, pretože do 100 000 € podlieha stavebné sporenie pod bankový fond ochrany vkladov .

 

Čo od takéhoto sporenia pre deti môžeme očakávať ?

     Najväčšou stavebnou sporiteľňou na trhu s  90% podielom je Prvá stavebná sporiteľňa . ( ďalej PSS )

     Práve v PSS existuje  produkt vhodný pre deti, ktorý okrem sporenia obsahuje v sebe zadarmo aj špeciálnu výhodu pre  rodičov a dieťa . Výhoda spočíva v tom, že PSS sa zaväzuje v prípade úmrtia zákonného zástupcu  dosporiť dieťaťu stavebné sporenie až do polovice cieľovej sumy, ale  s horným ohraničením  do maximálnej výšky nasporenej sumy  10 000 €.

     Táto tzv. extra istota platí do 18 roku veku dieťaťa a podmienkou uplatnenia tohto benefitu je , že v čase úmrtia rodiča, musí byť na stavebnom sporení  dieťaťa nasporená minimálna suma , ktorá je určená podľa zmluvy o stavebnom sporení.

     Hoci sa hovorí, že nič nie je zadarmo v tomto prípade je tento benefit naozaj zadarmo, pretože táto výhoda pre detské sporenia sa určuje v PSS tzv. tarifou sporenia ktorá sa volá Junior . Pre dieťa môžete zvoliť v PSS aj iné tarify  , kde ale za rovnakých poplatkov a nákladov spojených so stavebným sporením táto výhoda nie je .

Príklad :

     Na  sporení  pre deti s tarifou Junior je predpísaný vklad 0,3% mesačne z cieľovej sumy (Ďalej CS ) . Napr. pri CS 10 000 € to bude 30 € mesačne. Tzn . ak by zákonný zástupca zomrel napr. po 24 mesiacoch od začiatku sporenia tak na zmluve dieťaťa musia byť vklady v minimálnej výške 24 x 30 = 720 € . Pritom je jedno či to boli pravidelné mesačné vklady , alebo išlo o viac jednorázových vkladov  alebo dokonca jeden vklad naraz. Pre platnosť extra istoty  je podstatné aby bola minimálna predpísaná nasporená suma  na zmluve v čase  úmrtia zákonného zástupcu .

     Ďalšou výhodou stavebného sporenia je, že okrem toho, že sa dieťaťu sporia peniaze, vytvára sa pre dieťa možnosť zobrať si v budúcnosti tzv. riadny úver zo stavebného sporenia na ktorý po splnení podmienok  či už dieťa, alebo sporiaci rodič nárok  . A až do výšky 50 000 €  môže dostať úver bez skúmania výšky príjmu v súčasnosti od úroku 2,9% do 4,7 % a dokonca bez záložného práva, alebo bez inej formy ručenia . Podmienkou iba je , že v úvere musia vystupovať dvaja, a skúma sa len, či je žiadateľ, alebo spolužiadateľ zamestnaný, alebo či je inak oficiálne zárobkovo činný. Neskúma a ani sa nedokladuje výška príjmu .

     Tzn. že ak bude rodič dlhodobo dieťaťu sporiť s istotou blížiacou sa k 100% môže počítať s tým , že dieťa ( dospelé) alebo rodičia dostanú úver aj v čase, keď ich príjem nemusí byť napr. pre inú banku dostatočný. A netreba nič zakladať  záložným právom v prospech stavebnej sporiteľne . Úver ktorý sa dá predpripraviť  predchádzajúcim sporením v inom produkte ako stavebné sporenie na našom finančnom trhu neexistuje .

Stavebný úver je určený na účelové použitie spojené s bývaním . ( kúpa, rekonštrukcia, údržba,  nehnuteľnosti ... ) .Pri správnom nastavení, ktoré vám vie poradiť skúsený poradca je dokonca okrem bývania takýmto úverom možné financovať čokoľvek. Štúdium, auto, nábytok,  podnikanie ...

 

Stiahnite si e-BOOK "21 Tipov ako nezabiť svoje peniaze, kde sa tiež dozviete o sporení.

 

Koľko v stavebnom sporení nasporíte ?

     Je to konzervatívny produkt, takže neočakávajte veľké výnosy. V porovnaní s inými bankovými sporeniami je to však stále výhodné. Ak začnete so sporením pre dieťa  dosť skoro  napr. v prvom roku života dieťaťa a budete napr. sporiť 30 € mesačne  v 18 roku môže mať dieťa našetrené cca 7500€ . K tomu si môže dieťa alebo rodič zobrať úver až do 22 500 € tzn. spolu je k dispozícii až suma do 30 000 € . Napr. ako som spomínal pri správnom nastavení je táto suma  využiteľná napr. aj na štúdium ... Ak by úver nebol potrebný, tak nasporená suma je už po 6 rokoch od založenia zmluvy k dispozícii bez dokladovania účelového použitia.

     Stavebné sporenie je v súčasnosti úročené v PSS  v nových zmluvách max. 1,75% ročne ( p.a.) plus sporiteľ získava štátnu prémiu, ktorej percentuálna výška sa ale každý  rok môže meniť a v roku 2016 je 5% z ročného vkladu. Zároveň je maximálna výška štátnej prémie obmedzená na 66,39 € .

      Z pohľadu zhodnotenia je ideálne sporiť vkladmi  ktorými sa získa maximálna štátna prémia . Vklad  na maximálnu štátnu prémiu v roku 2016  je  110,65 € mesačne, čo je ale pre väčšinu rodičov asi príliš vysoký mesačný náklad . Vzhľadom na spomínané výhody ( extra istota, nárok na výhodný úver ) nemusí byť na zahodenie aj sporenie s nižšími mesačnými sumami  tak ako je to uvedené v príklade .

 

Výhody sporenia pre deti v produkte PSS  :

 1. Ochrana vkladov fondom na ochranu vkladov do 100 00 € .
 2. Možnosť vkladať sumy podľa uváženia a možností sporiteľa. Nemusia byť pravidelné ani v rovnakej výške.
 3. Po 6 rokoch sporenia nie je nutnosť dokladovať účelovosť nasporených prostriedkov.
 4. Možnosť sporenie v zhoršenej situácii prerušiť a pokračovať keď sa situácia zlepší.
 5. Extra istota . Garancia nasporenia pri úmrtí zákonného zástupcu do polovice cieľovej sumy maximálne však do sumy 10 000 € .
 6. Dlhodobým sporením možnosť pripraviť  výhodný úver pre dieťa alebo pre rodiča.
 7. Do 18 roku  veku dieťaťa možnosť kedykoľvek previesť sporenie na zákonného zástupcu, po 18 roku veku dieťaťa už len  s dieťaťovým súhlasom .
 8.  

Nevýhody sporenia pre deti v produkte PSS  :

 1. Relatívne nízke dlhodobé zhodnotenie, hlavne pri vkladoch nižších ako cca 110 € mesačne. Zhodnotenie sa pohybuje od 0% do cca 2 % podľa výšky mesačného vkladu.
 2. Pri potrebe výberu financií do 6 rokov od založenia zmluvy, ak  chce klient dostať vyplatenú aj štátnu prémiu, musí dokladovať účelové použitie  celej nasporenej sumy .
 3. Vysoké poplatky za zrušenie zmluvy do 6 roku trvania .
 4. Pri krátkej dobe sporenia, alebo predčasnom prerušení vkladania prostriedkov sa výhoda získania výhodného úveru výrazne odďaľuje.

 

     Každopádne podrobnosti dôležité konkrétne pre vás, odporúčam konzultovať s vašim finančným poradcom alebo odborníkom na osobné financie .

Ak takého odborníka vo svojom okolí nemáte, rád vám so sporením pre deti pomôžem, ak vyplníte kontaktný formulár na tejto stránke. :-)

 

Ak sa vám článok páčil môžete mu dať tlačítkom dole "páči sa mi" like na facebooku, a sdieľať ho s vašimi priateľmi .

7 tipov ako nestratiť peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Pozor na vaše poistenie, domu, bytu a domácnosti

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
monika.hanzesova@bcas.sk
0915 866 612

Kontaktný formulár

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?

Máte určené oprávnené osoby ?

7  TIPOV AKO UŠETRIŤ na SVOJEJ HYPOTÉKE

7 efektívnych ciest ako ušetriť na nákladoch za svoju hypotéku.

Ako neplatiť banke za svoju hypotéku zbytočne veľa .

Stiahnite si zadarmo tento e-book  a zistite ako na to .