Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri správe svojich financií.

21 tipov ako ochrániť vaše peniaze.

Stiahnite si ZADARMO tento  e-book a posuňte svoju finančnú gramotnosť na novú úroveň.

Stavebné sporenie ako konzervatívne sporenie pre deti

deti.jpg Najlepšie sporenie pre deti

Rozhodujete sa kam je najlepšie sporiť peniaze vašej ratolesti? Alebo už vašim deťom niekde sporíte ?

Pre svoje deti chce každý rodič len to najlepšie. A to určite aj v prípade, ak sa rozhodne sporiť dieťaťu peniaze, ktoré dieťa využije v dospelosti či už na štúdium  , alebo na ľahšie vykročenie do života napr. pri kúpe vlastného bývania.

     Jednou z možností, ako vytvoriť sporenie pre deti je konzervatívna forma sporenia. Tzn. také sporenie, kde nemôžeme očakávať nadpriemerné výnosy, ale na druhej strane prípadné možné straty sú minimálne resp. pokiaľ nerátame infláciu možnosť straty je takmer nulová.

     Stavebné sporenie je jedným z produktov ktoré patria do tejto kategórie a veľa rodičov práve tento produkt využíva na pravidelné sporenie pre svoje deti. Garancia vkladov je viac menej sto percentná, pretože do 100 000 € podlieha stavebné sporenie pod bankový fond ochrany vkladov .

 

Aké výhody od sporeni v stavebnom sporení pre deti môžet pčakávať?

 

     Najväčšou stavebnou sporiteľňou na trhu s caa 90% podielom je Prvá stavebná sporiteľňa . ( ďalej PSS )

     Práve v PSS existuje  produkt vhodný pre deti, ktorý okrem sporenia obsahuje v sebe zadarmo aj špeciálnu výhodu pre  rodičov a dieťa . Výhoda spočíva v tom, že PSS sa zaväzuje v prípade úmrtia zákonného zástupcu  dosporiť dieťaťu stavebné sporenie až do polovice cieľovej sumy, ale  s horným ohraničením  do maximálnej výšky nasporenej sumy  10 000 €.

     Táto tzv. extra istota platí do 18 roku veku dieťaťa a podmienkou uplatnenia tohto benefitu je , že v čase úmrtia rodiča, musí byť na stavebnom sporení  dieťaťa nasporená minimálna suma , ktorá je určená podľa zmluvy o stavebnom sporení.

     Hoci sa hovorí, že nič nie je zadarmo v tomto prípade je tento benefit naozaj zadarmo, pretože táto výhoda pre detské sporenia sa určuje v PSS tzv. tarifou sporenia ktorá sa volá Junior . Pre dieťa môžete zvoliť v PSS aj iné tarify  , kde ale za rovnakých poplatkov a nákladov spojených so stavebným sporením táto výhoda nie je .

Príklad :

     Na  sporení  pre deti s tarifou Junior je predpísaný vklad 0,3% mesačne z cieľovej sumy (Ďalej CS ) . Napr. pri CS 10 000 € to bude 30 € mesačne. Tzn . ak by zákonný zástupca zomrel napr. po 24 mesiacoch od začiatku sporenia tak na zmluve dieťaťa musia byť vklady v minimálnej výške 24 x 30 = 720 € . Pritom je jedno či to boli pravidelné mesačné vklady , alebo išlo o viac jednorázových vkladov  alebo dokonca jeden vklad naraz. Pre platnosť extra istoty  je podstatné aby bola minimálna predpísaná nasporená suma  na zmluve v čase  úmrtia zákonného zástupcu .

     Ďalšou výhodou stavebného sporenia je, že okrem toho, že sa dieťaťu sporia peniaze, vytvára sa pre dieťa možnosť zobrať si v budúcnosti tzv. riadny úver zo stavebného sporenia na ktorý po splnení podmienok  či už dieťa, alebo sporiaci rodič nárok  . A až do výšky 50 000 €  môže dostať  dokonca bez záložného práva, alebo bez inej formy ručenia .

Podmienkou  je , že v úvere musia vystupovať dvaja, a skúma sa len, či je žiadateľ, 

     Tzn. že ak bude rodič dlhodobo dieťaťu sporiť s istotou blížiacou sa k 100% môže počítať s tým , že dieťa ( dospelé) alebo rodičia dostanú úver aj v čase, keď ich príjem nemusí byť napr. pre inú banku dostatočný.

A netreba nič zakladať  záložným právom v prospech stavebnej sporiteľne . Úver ktorý sa dá predpripraviť  predchádzajúcim sporením v inom produkte ako stavebné sporenie na našom finančnom trhu neexistuje .

Stavebný úver je určený na účelové použitie spojené s bývaním . ( kúpa, rekonštrukcia, údržba,  nehnuteľnosti ... ) .Pri správnom nastavení, ktoré vám vie poradiť skúsený poradca je dokonca okrem bývania takýmto úverom možné financovať čokoľvek. Štúdium, auto, nábytok,  podnikanie ...

 

Stiahnite si e-BOOK "21 Tipov ako nezabiť svoje peniaze, kde sa tiež dozviete o sporení.

 

Koľko v stavebnom sporení nasporíte ?

     Je to konzervatívny produkt, takže neočakávajte veľké výnosy. V porovnaní s inými bankovými sporeniami je to však stále výhodné. Ak začnete so sporením pre dieťa  dosť skoro  napr. v prvom roku života dieťaťa a budete napr. sporiť 30 € mesačne  v 18 roku môže mať dieťa našetrené cca 7500€ . K tomu si môže dieťa alebo rodič zobrať úver až do 22 500 € tzn. spolu je k dispozícii až suma do 30 000 € .

 

Napr. ako som spomínal pri správnom nastavení je táto suma  využiteľná napr. aj na štúdium ... Ak by úver nebol potrebný  dieťa elbo rodičia by chceli peniaze zho stevebného sporenia vybrať , ťak žiaľ podmienkou pre získanie celej nasporenej sumy je zdokladovania účelového použitia. ( na bývanie ) Ak by klient túto sumu nevedel zdokladovať tak nezíska štátnu prémiu ktorá sa mu dovtedy pripísala na účet.

     Stavebné sporenie je v súčasnosti úročené v PSS  v nových zmluvách max. 1% ročne ( p.a.) plus sporiteľ získava štátnu prémiu, ktorej percentuálna výška sa ale každý  rok môže meniť a napr. v roku 2023 bola 2,5% z vkladu maximalne však vo výške 70 eur .

      Z pohľadu zhodnotenia je ideálne sporiť vkladmi  ktorými sa získa maximálna štátna prémia . Vklad  na maximálnu štátnu prémiu v roku 2023 je  suma 2 800 € ( rok ), čo je ale pre väčšinu rodičov asi príliš vysoký náklad ako sporenie pre deti .

 

Vzhľadom na spomínané výhody ( extra istota, nárok na výhodný úver ) nemusí byť na zahodenie aj sporenie s nižšími mesačnými sumami  tak ako je to uvedené v príklade .

 

Výhody sporenia pre deti v produkte PSS:

 

  1. Ochrana fondom na ochranu vkladov do 100000 € .

  2. Možnosť vkladať sumy podľa uváženia a možností sporiteľa. Nemusia byť pravidelné ani v rovnakej výške..
  3. Možnosť sporenie v zhoršenej situácii prerušiť a pokračovať keď sa situácia zlepší.
  4. Extra istota . Garancia nasporenia pri úmrtí zákonného zástupcu do polovice cieľovej sumy maximálne však do sumy 10 000 € .
  5. Dlhodobým sporením možnosť pripraviť  výhodný úver pre dieťa alebo pre rodiča.
  6. Do 18 roku  veku dieťaťa možnosť kedykoľvek previesť sporenie na zákonného zástupcu, po 18 roku veku dieťaťa už len  s dieťaťovým súhlasom .

 

Nevýhody sporenia pre deti v produkte PSS  :

  1. Relatívne nízke dlhodobé zhodnotenie, hlavne pri vkladoch nižších ako maximu na št. prémiu. Zhodnotenie sa pohybuje od 0% do cca 2 % podľa výšky mesačného vkladu.
  2. Pri výbere  vkladov aj po  6 rokch od založenia zmluvy, ak  chce klient dostať vyplatenú aj štátnu prémiu, musí dokladovať účelové použitie  celej nasporenej sumy .
  3. Poplatky za zmeny alebo vedenie účtu.
  4. Pri krátkej dobe sporenia, alebo predčasnom prerušení vkladania prostriedkov sa výhoda získania výhodného úveru výrazne odďaľuje.

 

     Každopádne podrobnosti dôležité konkrétne pre vás, odporúčam konzultovať s vašim sprostredkovateľom, alebo odborníkom na osobné financie .

Ak takého odborníka vo svojom okolí nemáte, rád vám so sporením pre deti pomôžem, ak vyplníte kontaktný formulár na tejto stránke. :-)

 

Ak sa vám článok páčil môžete mu dať tlačítkom dole "páči sa mi" like na facebooku, a sdieľať ho s vašimi priateľmi .

7 tipov ako dostať peniaze z poisťovne pri úraze

E-book vám pomôže získať peniaze z poisťovne v prípade vášho úrazu.

Finanční experti

ha-1 web 2.jpg

Ing. Monika Janíčková Hanzesová
jetoopeniazoch@jetoopeniazoch.sk

Kontaktný formulár

Do kedy budú také nízke úroky v bankách ?

REFERENCIE

Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie. čitaj ďalej

 

Darina Hornáčková plánovačka výroby

 

Ďakujem za čas

Ešte som sa chcel spýtať že ak mi  zrušia tú poistku, mali by mi vyplatiť aj chirurgický zákrok? Mám ho zahrnutý poistke.

Prečítal som email a vrele ďakujem za pomoc

Super radca.. nie chamtoš

parada

ešte raz ďakujem

Rudolf z Facebooku

Potrebovala som vyriešiť refinancovanie spotrebných úverov + hypotéku na rozostavanú stavbu rodinného domu. Skúšala som to riešiť najskôr z iným poradcom, ale výsledok bol veľmi negatívny, preto som sa obrátila na základe referencií na skúsenejších.

Spoluprácou s pánom Jendrišákom a pani Janíčkovou Hanzesovou  som dosiahla schválenia hypotéky a refinancovanie starých pôžičiek.

Na našej spolupráci si najviac cením odbornosť a vynikajúca znalosť v oblasti financii. Skvelý prístup a poradenstvo. Riešenie aj tam kde som myslela ,že to už nemá iné východisko.Služby pána Jendrišáka a pani Janíčkovej Hanzesovej   by som určite odporučila a už som tak aj urobila. 

 

Gabriela M. projektová manažérka

     Potreboval som sa poradiť či mám dobre nastavené moje investičné životné poistenie čítaj ďalej

Marián R.

Potrebovali sme vybaviť hypotekárny úver na rekonštrukciu rodinného domu a zároveň čítaj ďalej

BC. Janka B. manažérka

 

Hľadal som čo najlepšiu možnosť sporenia pre moje deti. Pred tým čítaj ďalej

Michal V. Výpravca

 

Potreboval som vybaviť bezúčelovu hypotéku v konečnom dôsledku na budúcu čítaj ďalej

Peter H. Podnikateľ

-Konecne cez MD som sa dostala k tomu, aby som sa zamyslela nad financiami. Chcem si pre dceru nasetrit nejaku sumu, aby mala aspon nieco do startu do zivota. Pri narodeni dcery som uzavrela investicne zivotne poistenie. Ja mam kapitalove zivotne poistenie a potrebovala som sa uistit, ci su obe poistky vyhodne a ci je lepsie ich zrusit. Takisto som sa chcela porozpravat o vyhodnosti mojho II. piliera. 

 - Podobnu sluzbu som este neskusala, ak nepocitam financneho poradcu, ktoreho sme vyuzili pri hladani vyhodnej hypoteky. Myslím, že sa podarilo sa vybaviť výhodnú hypotéku. 

-Pan Jendrisak bol perfektne pripraveny na stretnutie. Podklady som mu poslala vopred a na stretnuti mi ukazal mozne alternativy k mojim sporeniam. Vysledkom stretnutia je zrusenie poistiek a prestup do druhej DDS.

Najviac si cenim prepocty, ktore mal pan Jendrisak zo sebou. Milujem cisla a tabulky a nemam rada zbytocne "reci" okolo financnych produktov. Takze na zaklade tychto podkladov som prehodnotila svoje sporenie. 

Takisto ocenujem profesionalny pristup pana Jendrisaka v stazenych podmienkach

Pan Jendrisak mi mohol nechat podklady, ktore si pre mna pripravil. Na druhej strane som si ich ani nevypytala na konci naseho stretnutia. 

Celkovo som vsak spokojna a nevidim nedostatky.

Jednoznacne doporucam.

Ing. Zuzana Bursová

Hlásenie poistnej udalosti z úrazu

Máte správne nastavený 2 pilier ?

3.pilier.Komu sa oplatí ?

Návod ako si nastaviť rizikové životné poistenie

Ktoré sporenie pre deti je výhodné?